ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՊԵՏԲՈՒՀԵՐՈՒՄ ՍՈՎՈՐԵԼՈՒ ՀԱՄԱՐ ՄԻՆՉ ՕՐՍ ՅԱՅՏ ԵՆ<br /> ՆԵՐԿԱՅԱՑՐԵԼ 233 ՍՓԻՒՌՔԱՀԱՅ ԴԻՄՈՐԴՆԵՐ<br />
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՊԵՏԲՈՒՀԵՐՈՒՄ ՍՈՎՈՐԵԼՈՒ ՀԱՄԱՐ ՄԻՆՉ ՕՐՍ ՅԱՅՏ ԵՆ
ՆԵՐԿԱՅԱՑՐԵԼ 233 ՍՓԻՒՌՔԱՀԱՅ ԴԻՄՈՐԴՆԵՐ
• 10-08-2007 15:30:00   | Հայաստան  |  Հասարակութիւն
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: Հայաստանի պետական բուհերում սովորելու համար օգոստոսի 10-ի դրութեամբ յայտ են ներկայացրել 233 սփիւռքահայ դիմորդներ. հիմնականում` Վրաստանից, Ռուսաստանից, ինչպէս նաեւ ԱՄՆ-ից, Իրանից, Բելառուսից, Թուրքիայից, Լիբանանից: Այս մասին «ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ի թղթակցին յայտնեց ՀՀ Կրթութեան եւ գիտութեան նախարարութեան Միջազգային համագործակցութեան եւ Սփիւռքի վարչութեան Սփիւռքի հետ կապերի բաժնի առաջատար մասնագէտ Ամալյա Քոչարեանը: Նա նշեց, որ սփիւռքահայ դիմորդների համար ՀՀ կառավարութեան որոշմամբ այս տարի յատկացուել է անվճար ուսուցման 70 տեղ: Այդ տեղերը կյատկացուեն հայագիտական մասնագիտութիւններ ունեցող եւ արուեստի բուհերին. հիմնականում Երեւանի Խ.Աբովեանի անուան Մանկավարժական համալսարանին, ԵՊՀ-ին, Երեւանի գեղարուեստի պետական ակադեմիային, Կոմիտասի անուան կոնսերուատորիային, Երեւանի թատրոնի եւ կինոյի ինստիտուտին: Ա.Քոչարեանը յայտնեց նաեւ, որ սփիւռքահայ դիմորդների յայտերը կընդունուեն մինչեւ օգոստոսի 20-ը, իսկ ընդունելութեան քննությունները կանցկացուեն օգոստոսի վերջերին: Ըստ նրա, այն դիմորդները, ովքեր չեն յաղթահարի նախատեսուած «դրական շեմը», կարող են սովորել տուեալ բուհի նախապատրաստական բաժնում:

ЗАЯВКИ НА ОБУЧЕНИЕ В ГОСУДАРСТВЕННЫХ ВУЗАХ АРМЕНИИ ПРЕДСТА-<br /> ВИЛИ 233 АБИТУРИЕНТА ИЗ СПЮРКА<br />
ЗАЯВКИ НА ОБУЧЕНИЕ В ГОСУДАРСТВЕННЫХ ВУЗАХ АРМЕНИИ ПРЕДСТА-
ВИЛИ 233 АБИТУРИЕНТА ИЗ СПЮРКА
• 10-08-2007 15:30:00   | Армения  |  Общество
ЕРЕВАН, 10 АВГУСТА, НОЯН ТАПАН. Заявки на обучение в государственных вузах Армении по состоянию на 10 августа подали 233 абитуриента из Спюрка, в основном, из Грузии, России, а также США , Ирана, Беларуси, Турции, Ливана. Об этом коррспонденту "НОЯН ТАПАН" сообщила ведущий специалист отдела по связям со Спюрком Управления по вопросам международного сотрудничества и Спюрка Министерства образования и науки РА Амалия Кочарян. Она отметила, что для абитуриентов из Спюрка, по решению правительства РА, в этом году выделено 70 бесплатных мест обучения. Эти места будут предоставлены имеющим арменоведческие специальности вузам и вузам искусств: в основном, Ереванскому педагогическому университету имени Х.Абовяна, ЕГУ, Ереванской Государственной академии художеств, консерватории имени Комитаса, Ереванскому институту театра и кино. А.Кочарян сообщила также, что заявки абитуриентов из Спюрка будут приниматься до 20 августа, а вступительные экзамены пройдут в конце августа. По ее словам, те абитуриенты, которые не преодолеют предусмотренный "положительный порог", могут учиться на подготовительном отделении данного вуза.