ԵՐԵՒԱՆՈՒՄ ԵՎ ԴԻԼԻՋԱՆՈՒՄ ԱՆՑԿԱՑՒՈՒՄ Է «ՈՍԿԷ ԿԻԹԱՌ - 2007»<br /> ՀԵՂԻՆԱԿԱՅԻՆ ԵՐԳԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏԱԿԱՆ ՓԱՌԱՏՈՆ<br />
ԵՐԵՒԱՆՈՒՄ ԵՎ ԴԻԼԻՋԱՆՈՒՄ ԱՆՑԿԱՑՒՈՒՄ Է «ՈՍԿԷ ԿԻԹԱՌ - 2007»
ՀԵՂԻՆԱԿԱՅԻՆ ԵՐԳԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏԱԿԱՆ ՓԱՌԱՏՈՆ
• 28-06-2007 16:22:00   | Հայաստան  |  Մշակոյթ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՅՈՒՆԻՍԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: ՀՀ Մշակոյթի նախարարութեան, «Օվացիա» պրոդյուսերական կենտրոնի եւ Մշակոյթի զարգացման բարեգործական հիմնադրամի նախաձեռնութեամբ յունիսի 21-30-ին Երեւանում եւ Դիլիջանում անցկացւում է «Ոսկէ կիթառ - 2007» հեղինակային երգի հանրապետական փառատոնը: Ինչպէս յունիսի 28-ի ասուլիսում յայտնեց փառատոնի տնօրէն Սամուէլ Մեսրոպեանը, փառատօնին մասնակցութեան պարտադիր պայմանն է երգերի միայն հայերէն եւ կիթառի նուագակցութեամբ կատարումը: ՀՀ մշակոյթի փոխնախարար Կարինէ Խոդիկեանի խօսքերով, վերջին տարիներին հեղինակային երգի ժանրը Հայաստանում անտեսուած է: Ըստ նրա, նախարարութիւնը փորձում է նպաստել այդ ժանրի ժողովրդականացմանը` աջակցութիւն ցուցաբերելով փառատոնի անցկացմանը: Նշուեց, որ եթէ 2006թ.-ին առաջին փառատոնի անցկացման համար պետբիւջէից յատկացուել էր 1,5 մլն դրամ, ապա այս տարի` 2,5 մլն դրամ (մօտ 7 հազար ԱՄՆ դոլար): Ըստ երգահան Էդուարդ Զորիկյանի, փառատոնի նպատակն է ի մի բերել վերջին տարիներին երգարվեստի ժանրի նուաճումները, յայտնաբերել նոր հեղինակ-կատարողների եւ նպաստել նրանց միջեւ ստեղծագործական շփումների ակտիւացմանը: Նշուեց նաեւ, որ յունիսի 29-30-ին Երեւանի Հ.Պարոնեանի անուան կոմեդիայի թատրոնում կկայանան փառատոնի գալա-համերգները:

В ЕРЕВАНЕ И ДИЛИЖАНЕ ПРОВОДИТСЯ РЕСПУБЛИКАНСКИЙ ФЕСТИВАЛЬ<br /> АВТОРСКОЙ ПЕСНИ "ЗОЛОТАЯ ГИТАРА - 2007"<br /> " />
В ЕРЕВАНЕ И ДИЛИЖАНЕ ПРОВОДИТСЯ РЕСПУБЛИКАНСКИЙ ФЕСТИВАЛЬ
АВТОРСКОЙ ПЕСНИ "ЗОЛОТАЯ ГИТАРА - 2007"
• 28-06-2007 16:22:00   | Армения  |  Культура
ЕРЕВАН, 28 ИЮНЯ, НОЯН ТАПАН. По инициативе Министерства культуры РА, продюсерского центра "Овация" и Благотворительного фонда развития культуры с 21 по 30 июня в Ереване и Дилижане проводится республиканский фестиваль авторской песни "Золотая гитара - 2007". Как сообщил на пресс-конференции 28 июня директор фестиваля Самвел Месропян, обязательным условием участия в фестивале является исполнение песен только на армянском языке и только под аккомпонемент гитары. По словам заместителя министра культуры РА Карине Ходикян, в последние годы жанру авторской песни в Армении уделяется мало внимания. По ее словам, Министерство пытается оказывать содействие популяризации этого жанра, поддерживая проведение фестиваля. Было отмечено, что если на проведение первого фестиваля в 2006 году из госбюджета было выделено 1,5 млн драмов, то в этом году - 2,5 млн драмов (около 7 тысяч долларов). По словам композитора Эдуарда Зорикяна, цель фестиваля - подвести итоги достижений последних лет в этом жанре, выявить новых авторов-исполнителей и содействовать активизации творческих контактов между ними. Было отмечено, что 29-30 июня в Ереване в театре комедии имени Г.Пароняна состоятся гала-концерты фестиваля.