ԵՐԵՒԱՆՈՒՄ ԵՎ ԴԻԼԻՋԱՆՈՒՄ ԱՆՑԿԱՑՒՈՒՄ Է «ՈՍԿԷ ԿԻԹԱՌ - 2007»<br /> ՀԵՂԻՆԱԿԱՅԻՆ ԵՐԳԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏԱԿԱՆ ՓԱՌԱՏՈՆ<br />
ԵՐԵՒԱՆՈՒՄ ԵՎ ԴԻԼԻՋԱՆՈՒՄ ԱՆՑԿԱՑՒՈՒՄ Է «ՈՍԿԷ ԿԻԹԱՌ - 2007»
ՀԵՂԻՆԱԿԱՅԻՆ ԵՐԳԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏԱԿԱՆ ՓԱՌԱՏՈՆ
• 28-06-2007 16:22:00   | Հայաստան  |  Մշակոյթ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՅՈՒՆԻՍԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: ՀՀ Մշակոյթի նախարարութեան, «Օվացիա» պրոդյուսերական կենտրոնի եւ Մշակոյթի զարգացման բարեգործական հիմնադրամի նախաձեռնութեամբ յունիսի 21-30-ին Երեւանում եւ Դիլիջանում անցկացւում է «Ոսկէ կիթառ - 2007» հեղինակային երգի հանրապետական փառատոնը: Ինչպէս յունիսի 28-ի ասուլիսում յայտնեց փառատոնի տնօրէն Սամուէլ Մեսրոպեանը, փառատօնին մասնակցութեան պարտադիր պայմանն է երգերի միայն հայերէն եւ կիթառի նուագակցութեամբ կատարումը: ՀՀ մշակոյթի փոխնախարար Կարինէ Խոդիկեանի խօսքերով, վերջին տարիներին հեղինակային երգի ժանրը Հայաստանում անտեսուած է: Ըստ նրա, նախարարութիւնը փորձում է նպաստել այդ ժանրի ժողովրդականացմանը` աջակցութիւն ցուցաբերելով փառատոնի անցկացմանը: Նշուեց, որ եթէ 2006թ.-ին առաջին փառատոնի անցկացման համար պետբիւջէից յատկացուել էր 1,5 մլն դրամ, ապա այս տարի` 2,5 մլն դրամ (մօտ 7 հազար ԱՄՆ դոլար): Ըստ երգահան Էդուարդ Զորիկյանի, փառատոնի նպատակն է ի մի բերել վերջին տարիներին երգարվեստի ժանրի նուաճումները, յայտնաբերել նոր հեղինակ-կատարողների եւ նպաստել նրանց միջեւ ստեղծագործական շփումների ակտիւացմանը: Նշուեց նաեւ, որ յունիսի 29-30-ին Երեւանի Հ.Պարոնեանի անուան կոմեդիայի թատրոնում կկայանան փառատոնի գալա-համերգները:

GOLDEN GUITAR - 2007 REPUBLICAN FESTIVAL OF SINGER-SONGWRITING<br /> BEING HELD IN YEREVAN AND DILIJAN<br />
GOLDEN GUITAR - 2007 REPUBLICAN FESTIVAL OF SINGER-SONGWRITING
BEING HELD IN YEREVAN AND DILIJAN
• 28-06-2007 16:22:00   | Armenia  |  Culture
YEREVAN, JUNE 28, NOYAN TAPAN. The Golden Guitar 2007 republic festival of singer-songwriting is being held on June 21-30 in Yerevan and Dilijan on the initiative of the RA Ministry of Culture, the Ovation producer center, and the Culture Development Charity Fund. As Samvel Mesropian, the festival's Director, reported at the June 28 press conference, the obligatory condition for participation in the festival is the songs' performance only in Armenian and to the sole accompaniment of a guitar. Karine Khodikian, the RA Deputy Minister of Culture, said that the genre of singer-songwriting has been ignored in recent years in Armenia. In her words, the Ministry is trying to contribute to the popularization of that genre by assisting in the festival's organisation. It was mentioned that 1.5m drams was allocated from the state budget for the holding of the first festival in 2006, while 2.5m drams (nearly 7 thousand USD) has been allocated this year. In the words of Eduard Zorikian, a song writer, the festival's goal is to sum up the latest achievements in the genre of art of singing, to reveal new musicians performing their own songs, and to contribute to the activization of creative contacts among them. It was also mentioned that festival's gala concerts will take place on June 29-30 at the Yerevan H. Paronian Theater of Comedy.