ԵՐԵՒԱՆԻ ՀԱՍԱՐԱԿԱԿԱՆ ՍՆՆԴԻ ՍՏՈՒԳՄԱՆ ԵՆԹԱՐԿՎԱԾ 8 ՕԲՅԵԿՏՆԵՐԻՑ<br /> 4-ՈՒՄ ԵՐԱԺՇՏՈՒԹԵԱՆ ԲԱՐՁՐՈՒԹԻՒՆԸ ԳԵՐԱԶԱՆՑԵԼ Է ԹՈՒՅԼԱՏՐԵԼԻ ՆՈՐՄԱՆ<br />
ԵՐԵՒԱՆԻ ՀԱՍԱՐԱԿԱԿԱՆ ՍՆՆԴԻ ՍՏՈՒԳՄԱՆ ԵՆԹԱՐԿՎԱԾ 8 ՕԲՅԵԿՏՆԵՐԻՑ
4-ՈՒՄ ԵՐԱԺՇՏՈՒԹԵԱՆ ԲԱՐՁՐՈՒԹԻՒՆԸ ԳԵՐԱԶԱՆՑԵԼ Է ԹՈՒՅԼԱՏՐԵԼԻ ՆՈՐՄԱՆ
• 25-06-2007 19:00:00   | Հայաստան  |  Հասարակութիւն
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՅՈՒՆԻՍԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: Վերջին մէկ ամսում մայրաքաղաքի 8 հասարակական սննդի օբյեկտների ստուգումների արդիւնքում դրանցից 4-ում արձանագրուել են խախտումներ, մասնաւորապէս, երաժշտութեան սահմանուած բարձրութեան գերազանցում: Ինչպէս յունիսի 25-ի ասուլիսում յայտնեց Երեւանի քաղաքապետարանի Առեւտրի եւ սպասարկման վարչութեան պետ Կարեն Գեւորգեանը, ստուգումներն անցկացուել են հիմնականում բնակիչների ահազանգերի հիման վրայ: Կ.Գեւորգեանի խօսքերով, նշուած 4 օբյեկտների սեփականատէրերի նկատմամբ կիրառուել են վարչական տույժեր` 30-50 հազ. դրամի (մօտ 67-112 ԱՄՆ դոլար) սահմաններում: Վարչութեան պետն անդրադառնալով սգոյ պարագաների վաճառքի կազմակերպման հերցերին, նշեց, որ «Հուղարկաւորութեան մասին» օրէնքով այդ առեւտուրը թույլատրվելու է միայն մգեցված ապակիներով կրպակներում, ինչպէս նաեւ գերեզմանատներին հարող տարածքներում: Իսկ դիատար աւտոմեքենաները, ըստ օրէնքի, պէտք է կայանեն միայն Արշակունեաց 18 հասցեում եւ գերեզմանատներին հարող տարածքներում, ինչպէս նաեւ պէտք է ունենան դի տեղափոխելու համապատասխան թույլատվություն:

MUSIC LOUDLINESS EXCEEDS PERMITTED NORM AT 4 OUT OF 8<br /> PUBLIC CATERING ENTITIES CHECKED IN YEREVAN<br />
MUSIC LOUDLINESS EXCEEDS PERMITTED NORM AT 4 OUT OF 8
PUBLIC CATERING ENTITIES CHECKED IN YEREVAN
• 25-06-2007 19:00:00   | Armenia  |  Social
YEREVAN, JUNE 25, NOYAN TAPAN. Violations, in particular, music loudliness exceeding the permitted norm, have been registered in four out of eight public catering entities checked over the last month in Yerevan. As Karen Gevorgian, the Head of the Trade and Service Department of Yerevan Mayor's Office, reported at the June 25 press conference, the checkings were mainly conducted on the basis of citizens' complaints. In K. Gevorgian's words, administrative fines in the amount of 30-40 thousand drams (nearly 67-112 USD) were imposed on the owners of the above mentioned four entities. The head of the department also touched upon issues of organization of mourning accessories' sale. He said that according to RA law On Funeral, sale of these accessories will be permitted only in stalls with darkened glasses, as well as in territories near cemeteries. And catafalques, according to the law, should park only in Arshakunyats, 18 and in territories near cemeteries, as well as should have a proper permit for transporting a corpse.