ԸՍՏ ՀՀ ԿԲ ՆԱԽԱԳԱՀԻ, ԱՐՏԵՐԿՐԻ ԲԱՆԿԵՐԻ ՀԵՏԱՔՐՔՐՈՒԹԻՖՒՆԸ<br /> ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԲԱՆԿԱՅԻՆ ՀԱՄԱԿԱՐԳԻ ՆԿԱՏՄԱՄԲ ՄԵԾԱՑԵԼ Է<br />
ԸՍՏ ՀՀ ԿԲ ՆԱԽԱԳԱՀԻ, ԱՐՏԵՐԿՐԻ ԲԱՆԿԵՐԻ ՀԵՏԱՔՐՔՐՈՒԹԻՖՒՆԸ
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԲԱՆԿԱՅԻՆ ՀԱՄԱԿԱՐԳԻ ՆԿԱՏՄԱՄԲ ՄԵԾԱՑԵԼ Է
• 05-02-2007 20:24:00   | Հայաստան  |  Տնտեսութիւն
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՓԵՏՐՈՒԱՐԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահ Տիգրան Սարգսեանը 2006թ.-ի ամենանշանակալից իրադարձությունն է համարում ֆրանսիական «Կրեդի Ագրիկոլ բանկ»-ի մուտքը հայկական շուկայ` «ԱԿԲԱ բանկ»-ի բաժնեմասի ձեռքբերման միջոցով: Փետրուարի 5-ի ասուլիսում Տ.Սարգսեանը նշեց, որ «ԱԿԲԱ բանկ»-ի այդ քայլը հայկական միւս առեւտրային բանկերին դրդել է ինստիտուցիոնալ ներդրողներ ներգրաւելու քայլին: Նրա խօսքերով, ներկայումս մի շարք հայկական բանկեր այդ ուղղութեամբ բանակցութիւններ են վարում Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (IFC) եւ Վերակառուցման եւ զարգացման եւրոպական բանկի (EBRD) հետ: Սպասւում է գերմանական ֆինանսական 2 կառոյցների մուտքը բանկային ծառայութիւնների հայկական շուկայ: Տ.Սարգսեյանի գնահատմամբ, այդ շուկայի նկատմամբ արտերկրի բանկերի հետաքրքրութեանը նպաստել է բրիտանական HSBC բանկի հայկական մասնաճիւղի կողմից երկրում վարկաւորման ծաւալների կտրուկ մեծացումը: Նա յաւելեց, որ «HSBC Հայաստան»-ը 2007թ.-ին մի քանի մասնաճիւղեր է բացելու:

ПО СЛОВАМ ПРЕДСЕДАТЕЛЯ ЦБ РА, ИНТЕРЕС ИНОСТРАННЫХ БАНКОВ К<br /> АРМЯНСКОЙ БАНКОВСКОЙ СИСТЕМЕ ВОЗРОС<br />
ПО СЛОВАМ ПРЕДСЕДАТЕЛЯ ЦБ РА, ИНТЕРЕС ИНОСТРАННЫХ БАНКОВ К
АРМЯНСКОЙ БАНКОВСКОЙ СИСТЕМЕ ВОЗРОС
• 05-02-2007 20:24:00   | Армения  |  Экономика
ЕРЕВАН, 5 ФЕВРАЛЯ, НОЯН ТАПАН. Председатель ЦБ РА Тигран Саргсян самым знаменательным событием 2006 года считает вступление французского банка "Креди Агриколь банк" на армянский рынок путем приобретения акций "АКБА банка". На пресс-конференции 5 февраля Т.Саргсян отметил, что этот шаг "АКБА банка" вынудили другие армянские банки привлекать институциональных инвесторов. По его словам, в настоящее время ряд армянских банков ведут переговоры в этом направлении с Международной финансовой корпорацией и Европейским банком Реконструкции и Развития. Ожидается также вход на армянский рынок двух германских финансовых структур. По оценке Т.Саргсяна, интересу зарубежных банков к этому рынку способствовало резкое увеличение объемов кредитования в стране со стороны армянского филиала HSBC. Он добавил, что "HSBC Армения" в 2007 откроет несколько филиалов.