2007 Թ.-ԻՆ ՄԻ ՇԱՐՔ ՀԱՅԱՍՏԱՆԵԱՆ ԶԲՈՍԱՇՐՋԱՅԻՆ ԸՆԿԵՐՈՒԹԻՒՆՆԵՐ<br /> USAID-Ի CAPS ԾՐԱԳՐԻ ՇՐՋԱՆԱԿՆԵՐՈՒՄ ԿՍՏԱՆԱՆ ՏԵԽՆԻԿԱԿԱՆ<br /> ՕԺԱՆԴԱԿՈՒԹՅՈՒՆ<br />
2007 Թ.-ԻՆ ՄԻ ՇԱՐՔ ՀԱՅԱՍՏԱՆԵԱՆ ԶԲՈՍԱՇՐՋԱՅԻՆ ԸՆԿԵՐՈՒԹԻՒՆՆԵՐ
USAID-Ի CAPS ԾՐԱԳՐԻ ՇՐՋԱՆԱԿՆԵՐՈՒՄ ԿՍՏԱՆԱՆ ՏԵԽՆԻԿԱԿԱՆ
ՕԺԱՆԴԱԿՈՒԹՅՈՒՆ
• 25-01-2007 19:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսութիւն
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՅՈՒՆՎԱՐԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: Հայաստանի հիւրանոցների միութիւնը (ՀՀՄ), Հայաստանի զբոսավարների գիլդիան (ՀԶԳ), Հայաստանի ներգնա տուրօպերատորների միութիւնը (ՀՆՏՄ), Զբօսաշրջութեան զարգացման հայկական գործակալութիւնը (ԶԶՀԳ) եւ Հայաստանի ռեստորանների ֆեդերացիան (ՀՌՖ) 2007թ.-ին կշարունակեն համագործակցել ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալութեան (USAID) «Մրցունակ մասնաւոր հատուած Հայաստանում» (CAPS) ծրագրի հետ եւ կստանան տեխնիկական օժանդակություն: Այս մասին «ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ի թղթակցին յայտնեց CAPS ծրագրի զբօսաշրջութեան կլաստերի համակարգող Արմինէ Իսրայելեանը: Նրա խօսքերով, փետրուարի վերջին նախատեսւում է զբօսաշրջութեան ոլորտի ամերիկացի փորձագէտ Ջիմ Ֆիլիպսի այցելութիւնը Հայաստան, որը մասնակցելու է թուարկուած կազմակերպութիւնների այս տարուայ գործունէութեան ռազմավարութեան մշակման, ինչպէս նաեւ տարեկան բիզնես-պլանների կազմման աշխատանքներին: Ըստ Ա.Իսրայելեանի, գարնանը ՀՀՄ-ի եւ ՀՌՖ-ի աշխատակիցների եւ ղեկավար անձնակազմի համար չորրորդ անգամ կանցկացուեն ծառայութիւնների մատուցման երկշաբաթյա դասընթացներ: Դասընթացները կը վարեն Ամերիկեան հիւրանոցների ասոցիացիայի բարձրակարգ մասնագէտները: Նախատեսւում է նաեւ թարմացնել նշուած կազմակերպութիւնների գործող ինտերնետային կայքերը եւ ստեղծել կայքեր այն ընկերութիւնների համար, որոնք դեռեւս այն չունեն: Նշուեց, որ CAPS ծրագրի շրջանակներում օժանդակություն կստանան նաեւ արտերկրում Հայաստանի զբօսաշրջութեան ոլորտը ներկայացնող մի շարք նախաձեռնություններ:

IN 2007 SEVERAL ARMENIAN TOURISM COMPANIES TO RECEIVE<br /> TECHNICAL ASSISTANCE WITHIN FRAMEWORK OF USAID CAPS PROGRAM <br />
IN 2007 SEVERAL ARMENIAN TOURISM COMPANIES TO RECEIVE
TECHNICAL ASSISTANCE WITHIN FRAMEWORK OF USAID CAPS PROGRAM
• 25-01-2007 19:00:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, JANUARY 25, NOYAN TAPAN. The Union of Armenian Hotels, the Guild of Armenian Tourist Guides, the Union of Incoming Tour Operators of Armenia, the Armenian Tourism Development Agency, the Federation of Armenian Restaurants will continue coopeating in 2007 with the USAID Competitive Private Sector of Armenia (CAPS) Program and will recieve technical assistance. Armine Israelian, co-ordinator of the CAPS Program tourism clusters, told NT correspondent about it. In her words, American tourism expert Jim Phillips will come to Armenia in late February to take part in the work on developing the strategy of this year's activities of the above mentioned organizations and the working out of their annual business-plans. According to A. Israelian, this spring two-week waiter courses will be organized for the fourth time for the employees and managing staff of the Union of Armenian Hotels and the Federation of Armenian Restaurants. The courses will be conducted by qualifiied experts of the American Hotel Association. It is also envisaged to refresh the websites of these organizations and create website for those that still do not have one. It was mentioned that several initiatives representing Armenia's tourism sector abroad will also receive assistance by the CAPS program.