ՀԱՍԱՐԱԿԱԿԱՆ ՏՐԱՆՍՊՈՐՏԻ ՎԻՃԱԿԸ ԹԵԹԵՎԱՑՆԵԼՈՒ ՆՊԱՏԱԿՈՎ<br /> ՆԱԽԱՏԵՍՒՈՒՄ Է ԵՐԵՒԱՆՈՒՄ ԿԱՌՈՒՑԵԼ ՄԵՏՐՈՅԻ ՆՈՐ ԿԱՅԱՐԱՆՆԵՐ<br />
ՀԱՍԱՐԱԿԱԿԱՆ ՏՐԱՆՍՊՈՐՏԻ ՎԻՃԱԿԸ ԹԵԹԵՎԱՑՆԵԼՈՒ ՆՊԱՏԱԿՈՎ
ՆԱԽԱՏԵՍՒՈՒՄ Է ԵՐԵՒԱՆՈՒՄ ԿԱՌՈՒՑԵԼ ՄԵՏՐՈՅԻ ՆՈՐ ԿԱՅԱՐԱՆՆԵՐ
• 24-12-2007 19:50:00   | Հայաստան  |  Հասարակութիւն
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: Այս տարի Երեւան են ներկրուել ուկրաինական «Բոգդան» մակնիշի 79 աւտոբուսներ, իսկ մինչեւ տարեվերջ կներկրվեն եւս 50-ը: Այսպիսով, ինչպէս դեկտեմբերի 24-ի ասուլիսում յայտնեց Երեւանի քաղաքապետ Երուանդ Զախարյանը, յունվարի 1-ից Երեւանի ներքաղաքային երթուղիներում կգործեն 307 նոր աւտոբուսներ, որոնք ներկրուել են վերջին 3 տարուայ ընթացքում: Այդուհանդերձ, ըստ քաղաքապետի, մայրաքաղաքում տրանսպորտային երթեւեկութիւնը գերծանրաբեռնուած է «Տարէցտարի Երեւանում աւելանում է մարդատար մեքենաների թիւը. այս տարուայ յունուար-օգոստոսին ներկրուել է 22 հազար մեքենա, իսկ մինչեւ տարեվերջ այդ թիւը կհասնի 30 հազարի: Եթէ այս տեմպերը շարունակուեն, ապա լուրջ խնդիրների առաջ կկանգնենք»,- նշեց Ե.Զախարյանը: Բարդութիւններից խուսափելու եւ վերգետնեայ հասարակական տրանսպորտի վիճակը թեթեւացնելու նպատակով նախատեսւում է միջոցներ տրամադրել Երեւանի մետրոպոլիտենի զարգացման համար եւ առաջիկայ տարիներին աւելացնել մետրոյի կայարանների թիւը: Ի դէեպ, խորհրդային տարիներին մետրոյի նոր կայարաններ էին կառուցւում «Բարեկամութիւն» կայարանից մինչեւ Աջափնեակ թաղամաս եւ Շիրազի փողոց, սակայն խորհրդային կարգերի փլուզումից յետոյ շինաշխատանքները ընդհատվեցին: Ե.Զախարյանի խօսքերով, այդ աշխատանքները առաջիկայ տարիներին, հաւանաբար, կվերսկսուեն: Բացի այդ, եւս 2 նոր կայարաններ կկառուցուեն Կոմիտասի պողոտայում: Քաղաքապետը յայտնեց նաեւ, որ այդ աշխատանքների ֆինանսաւորման համար ներկայումս բանակցութիւններ են ընթանում Համաշխարհային բանկի հետ:

NEW UNDERGROUND STATIONS ENVISAGED TO BE BUILT IN YEREVAN<br /> IN ORDER TO IMPROVE STATE OF PUBLIC TRANSPORT<br />
NEW UNDERGROUND STATIONS ENVISAGED TO BE BUILT IN YEREVAN
IN ORDER TO IMPROVE STATE OF PUBLIC TRANSPORT
• 24-12-2007 19:50:00   | Armenia  |  Social
YEREVAN, DECEMBER 24, NOYAN TAPAN. 79 Bogdan Ukrainian buses have been brought to Yerevan this year and another 50 will be brought by the end of the year. Thus, as Yerevan Mayor Yervand Zakharian said at the December 24 press conference, 307 new buses brought in the last three years will operate in Yerevan starting January 1. Nevertheless, according to the Mayor, the traffic is very busy in Yerevan: "The number of cars increases year by year in Yerevan: 22 thousand cars have been brought in January-August this year, and this number will reach 30 thousand by the end of the year," Y. Zakharian said. In order to avoid problems and to improve the state of the land transport it is envisaged to allocate funds for Yerevan underground's development and to increase the number of its stations in the coming years. By the way, in the Soviet years new underground stations were being built from Barekamutiun station to the Achapniak district and Shiraz street, but the construction work was stopped after the collapse of the USSR. According to Y. Zakharian, probably that work will be resumed in the coming years. Besides, another two new stations will be built in Komitas Avenue. The Mayor also said that at present they negotiate with the World Bank over the issue of financing the above mentioned work.