ՀԱՍԱՐԱԿԱԿԱՆ ՏՐԱՆՍՊՈՐՏԻ ՎԻՃԱԿԸ ԹԵԹԵՎԱՑՆԵԼՈՒ ՆՊԱՏԱԿՈՎ<br /> ՆԱԽԱՏԵՍՒՈՒՄ Է ԵՐԵՒԱՆՈՒՄ ԿԱՌՈՒՑԵԼ ՄԵՏՐՈՅԻ ՆՈՐ ԿԱՅԱՐԱՆՆԵՐ<br />
ՀԱՍԱՐԱԿԱԿԱՆ ՏՐԱՆՍՊՈՐՏԻ ՎԻՃԱԿԸ ԹԵԹԵՎԱՑՆԵԼՈՒ ՆՊԱՏԱԿՈՎ
ՆԱԽԱՏԵՍՒՈՒՄ Է ԵՐԵՒԱՆՈՒՄ ԿԱՌՈՒՑԵԼ ՄԵՏՐՈՅԻ ՆՈՐ ԿԱՅԱՐԱՆՆԵՐ
• 24-12-2007 19:50:00   | Հայաստան  |  Հասարակութիւն
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: Այս տարի Երեւան են ներկրուել ուկրաինական «Բոգդան» մակնիշի 79 աւտոբուսներ, իսկ մինչեւ տարեվերջ կներկրվեն եւս 50-ը: Այսպիսով, ինչպէս դեկտեմբերի 24-ի ասուլիսում յայտնեց Երեւանի քաղաքապետ Երուանդ Զախարյանը, յունվարի 1-ից Երեւանի ներքաղաքային երթուղիներում կգործեն 307 նոր աւտոբուսներ, որոնք ներկրուել են վերջին 3 տարուայ ընթացքում: Այդուհանդերձ, ըստ քաղաքապետի, մայրաքաղաքում տրանսպորտային երթեւեկութիւնը գերծանրաբեռնուած է «Տարէցտարի Երեւանում աւելանում է մարդատար մեքենաների թիւը. այս տարուայ յունուար-օգոստոսին ներկրուել է 22 հազար մեքենա, իսկ մինչեւ տարեվերջ այդ թիւը կհասնի 30 հազարի: Եթէ այս տեմպերը շարունակուեն, ապա լուրջ խնդիրների առաջ կկանգնենք»,- նշեց Ե.Զախարյանը: Բարդութիւններից խուսափելու եւ վերգետնեայ հասարակական տրանսպորտի վիճակը թեթեւացնելու նպատակով նախատեսւում է միջոցներ տրամադրել Երեւանի մետրոպոլիտենի զարգացման համար եւ առաջիկայ տարիներին աւելացնել մետրոյի կայարանների թիւը: Ի դէեպ, խորհրդային տարիներին մետրոյի նոր կայարաններ էին կառուցւում «Բարեկամութիւն» կայարանից մինչեւ Աջափնեակ թաղամաս եւ Շիրազի փողոց, սակայն խորհրդային կարգերի փլուզումից յետոյ շինաշխատանքները ընդհատվեցին: Ե.Զախարյանի խօսքերով, այդ աշխատանքները առաջիկայ տարիներին, հաւանաբար, կվերսկսուեն: Բացի այդ, եւս 2 նոր կայարաններ կկառուցուեն Կոմիտասի պողոտայում: Քաղաքապետը յայտնեց նաեւ, որ այդ աշխատանքների ֆինանսաւորման համար ներկայումս բանակցութիւններ են ընթանում Համաշխարհային բանկի հետ:

ДЛЯ УЛУЧШЕНИЯ СИТУАЦИИ С ОБЩЕСТВЕННЫМ ТРАНСПОРТОМ<br /> ПЛАНИРУЕТСЯ ПОСТРОИТЬ В ЕРЕВАНЕ НОВЫЕ СТАНЦИИ МЕТРО<br />
ДЛЯ УЛУЧШЕНИЯ СИТУАЦИИ С ОБЩЕСТВЕННЫМ ТРАНСПОРТОМ
ПЛАНИРУЕТСЯ ПОСТРОИТЬ В ЕРЕВАНЕ НОВЫЕ СТАНЦИИ МЕТРО
• 24-12-2007 19:50:00   | Армения  |  Общество
ЕРЕВАН, 24 ДЕКАБРЯ, НОЯН ТАПАН. В этом году в Ереван были завезены 79 автобусов украинской марки "Богдан", а до конца будет ввезено еще 50. Таким образом, как заявил на пресс-конференции 24 декабря мэр Ерванд Захарян, с 1 января по внутригородским маршрутам Еревана будут курсировать 307 новых автобусов, которые ввезены в течение последних трех лет. Тем не менее, по словам мэра, транспортное движение в столице сверх перегружено. "С каждым годом в Ереване растет число легковых автомашин: в январе-августе нынешнего года ввезено 22 тысячи автомобилей, а до конца года это число достигнет 30 тысяч. Если эти темпы продолжатся, то мы встанем перед серьезной проблемой", - отметил Е.Захарян. Во избежание осложнений и для улучшения ситуации в сфере общественного транспорта, предусматривается выделить средства для развития Ереванского метрополитена и за предстоящие годы увеличить количество станций метро. По слвоам мэра, в ближайшие годы, вероятно, возобновится прерванное еще в советские времена строительство станций Ачапняк и улица Шираза. Кроме того, еще две новые станции откроются на улице Комитаса. Мэр выразил надежду, что для финансирования этих работ в настоящее время ведутся переговоры с Всемирным банком.