ՄԱԶԾ-Ի ԵՎ ՆՈՐՎԵԳԻԱՅԻ ԿԱՌԱՎԱՐՈՒԹԵԱՆ ԱՋԱԿՑՈՒԹԵԱՄԲ ԱՇՈՑՔԻ<br /> ՏԱՐԱԾԱՇՐՋԱՆԻ ՉՈՐՍ ԳԻՒՂՀԱՄԱՅՆՔՆԵՐԻ ՀԱՄԱՐ ՀԻՄՆՈՒԵԼ Է<br /> ԳԻՒՂՏԵԽՆԻԿԱՅԻ ՀԱՒԱՔԱԿԱՅԱՆ<br />
ՄԱԶԾ-Ի ԵՎ ՆՈՐՎԵԳԻԱՅԻ ԿԱՌԱՎԱՐՈՒԹԵԱՆ ԱՋԱԿՑՈՒԹԵԱՄԲ ԱՇՈՑՔԻ
ՏԱՐԱԾԱՇՐՋԱՆԻ ՉՈՐՍ ԳԻՒՂՀԱՄԱՅՆՔՆԵՐԻ ՀԱՄԱՐ ՀԻՄՆՈՒԵԼ Է
ԳԻՒՂՏԵԽՆԻԿԱՅԻ ՀԱՒԱՔԱԿԱՅԱՆ
• 06-12-2007 20:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսութիւն
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: Շիրակի մարզի Աշոցքի տարածաշրջանի գիւղատնտեսութեան զարգացումը խթանելու նպատակով Բաւրայում հիմնուել է գիւղատնտեսական տեխնիկայի հաւաքակայան: Ինչպէս դեկտեմբերի 5-ին հավաքակայանի բացման ժամանակ յայտնեց Շիրակի մարզպետ Լիդա Նանյանը, այն հիմնականում սպասարկելու է Սարագիւղ, Սիզավետ եւ Թավշուտ գիւղական հաձմայնքներին: Մարզպետի խօսքերով, հավաքակայանը ստեղծուել է Նորվեգիայի կառավարութեան եւ ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) աջակցութեամբ: Հայաստանում ՄԱԶԾ-ի մշտական ներկայացուցիչ Կոնսուելո Վիդալը նշեց, որ Աշոցքի տարածաշրջանի չորս համայնքները ներգրաւել են 2007-2009թթ.-ի ՄԱԿ-ի համալիր զարգացման ծրագրում, ինչը, ըստ նրա, մեծապէս կնպաստի այդ համայնքների գիւղատնտեսական աշխատանքների արդիւնաւէտութեանն ու առաւել եկամուտների ստացմանը: Բաւրա համայնքի ղեկավար Կորիւն Սումբուլյանի խօսքերով, գիւղտեխնիկայի հավաքակայանի ստեղծումը տեղի գյուղտնտեսություններին հնարաւորութիւն կտայ մշակել աւելի շատ հողատարածքներ: Նշուեց նաեւ, որ հավաքակայանը համալրուած է ինը միաւոր գիւղտեխնիկայով, որից չորսը բելառուսական արտադրութեան անիվավոր տրակտորներ են:

AGRICULTURAL MACHINERY ASSEMBLY POINT CREATED FOR FOUR<br /> RURAL COMMUNITIES OF ASHOTSK REGION WITH ASSISTANCE OF UNDP AND<br /> NORWEGIAN GOVERNMENT <br />
AGRICULTURAL MACHINERY ASSEMBLY POINT CREATED FOR FOUR
RURAL COMMUNITIES OF ASHOTSK REGION WITH ASSISTANCE OF UNDP AND
NORWEGIAN GOVERNMENT
• 06-12-2007 20:00:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, DECEMBER 6, NOYAN TAPAN. An assembly point of agricultural machinery has been created in Bavra for agricultural development of Ashotsk region in Shirak marz. The governor of Shirak marz Lida Nanian stated at the December 5 opening ceremony of the assembly point that it will mainly service Saragyugh, Sizavet and Tavshut village communities. In her words, the assembly point was created with the assistance of the Norwegian government and the United Nations Development Program (UNDP). The UNDP Resident Representative to Armenia Consuelo Vidal said that the four communities of Ashotsk region have been involved in the 2007-2009 complex development program of the UN, which will help increase the efficiency of agricultural work in these communities and their incomes. According to the head of Bavra community Koryun Sumbulian, the creation of the agricultural machinery assembly point will allow local farms to cultivate more land plots. The assembly point has nine pieces of agricultural machinery, inlcluding four wheeled tractors made in Belarus.