ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ԴԵՌԵՒՍ ՉԻ ՁԵՒԱՒՈՐՈՒԵԼ ՀԱՇՄԱՆԴԱՄՈՒԹԵԱՆ<br /> ՀԱՍԱՐԱԿԱԿԱՆ ԸՆԿԱԼՈՒՄ,- ԳՆՏՆՈՒՄ Է ՀՀ ՎԱՐՉԱՊԵՏԸ<br />
ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ԴԵՌԵՒՍ ՉԻ ՁԵՒԱՒՈՐՈՒԵԼ ՀԱՇՄԱՆԴԱՄՈՒԹԵԱՆ
ՀԱՍԱՐԱԿԱԿԱՆ ԸՆԿԱԼՈՒՄ,- ԳՆՏՆՈՒՄ Է ՀՀ ՎԱՐՉԱՊԵՏԸ
• 03-12-2007 22:10:00   | Հայաստան  |  Հասարակութիւն
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: Թէեւ Հայաստանում հաշմանդամների խնդիրներին վերաբերող բազմաթիւ օրէնքներ են ընդունուել եւ տարէցտարի աճում են դրանց լուծմանն ուղղուած բիւջէտային յատկացումները, այդուհանդերձ երկրում չի ձեւաւորուել հաշմանդամութեան ժամանակակից հասարակական ընկալում: Դեկտեմբերի 3-ին լսողության խանգարումներ ունեցող երեխաների թիւ 15 յատուկ դպրոց այցելութեան ժամանակ նման կարծիք յայտնեց ՀՀ վարչապետ Սերժ Սարգսեանը: Նա նշեց, որ այդ հարցում շատ բան կախուած է տուեալ խնդիրներով զբաղուող շուրջ 300 հասարակական կազմակերպություններից: Վերջիններիս ներկայացուցիչները յայտնեցին, որ կան մի շարք ձեռնարկութիւններ, որտեղ նախկինում աշխատել են խուլերը, սակայն բարձր հարկերի պատճառով դրանք ներկայումս չեն գործում: Նշուեց նաեւ, որ դեռեւս օրենսդրական լուծում չի տրուած հաշմանդամների աշխատանքի տեղավորման խնդրին: Ըստ ՀԿ-ների, Հայաստանում ներկայումս բնակւում են 3500 խուլեր, իսկ ամբողջ աշխարհում` 70 մլն: Դպրոցի տնօրէն Աշոտ Աւետիսեանը տեղեկացրեց, որ 1960թ.-ից գործող դպրոցն արդէն ունի 300 շրջանաւարտ: Ըստ նրա, վերջին տարիների շրջանաւարտներն արդէն աշխատում են դպրոցում ստացած մասնագիտութւններով` գորգագործութիւն, կարուձեւ, վարսահարդարություն եւ այլն:

PUBLIC PERCEPTION OF DISABILITY HAS NOT YET FORMED IN<br /> ARMENIA, PRIME MINISTER OF RA SAYS <br />
PUBLIC PERCEPTION OF DISABILITY HAS NOT YET FORMED IN
ARMENIA, PRIME MINISTER OF RA SAYS
• 03-12-2007 22:10:00   | Armenia  |  Social
YEREVAN, DECEMBER 3, NOYAN TAPAN. Although many laws on problems of the disabled have been adopted in Armenia and the amount of budgetary allocations for solution of these problems is increasing year by year, modern public perception of disability has not yet formed in Armenia, the Armenian prime minister Serge Sargsian expressed this opinion during the December 3 visit to special school No 15 for children with hearing disorders. He pointed out that a lot of depends on nearly 300 NGOs that deal with this problems. NGO representatives said that there were previously several enterprises, at which deaf persons used to work but these enterprises are not operating now due to high taxes. The problem of employment of the disabled has not yet received a legislative solution. According to NGOs, 3,500 deaf persons currently live in Armenia, about 70 million - in the world. In the words of the school headmaster Ashot Avetisian, 300 pupils have graduated from their school which started functioning in 1960. The graduates of recent years already work as carpet makers, tailors, hairdressers, etc. - jobs they have learnt at school.