ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչներին մտահոգող հիմնական հարցերից մեկը Հայաստանի դատական համակարգի ներքին անկախության բացակայությունն է<br />
ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչներին մտահոգող հիմնական հարցերից մեկը Հայաստանի դատական համակարգի ներքին անկախության բացակայությունն է
• 16-09-2010 13:48:00   | Հայաստան  |  Իրավունք
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Սեպտեմբերի 6-15-ին Հայաստանում էր գտնվում ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի Կամայական ազատազրկման հարցերով աշխատանքային խումբը: Այցելության ավարտին խումբը հրապարակել է իր նախնական դիտարկումները, ուրում ասված է. «ՀՀ կառավարության հրավերով 2010թ. սեպտեմբերի 6-15-ին Հայաստանի Հանրապետությունում առաքելություն է իրականացրել ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի Կամայական ազատազրկման հարցերով աշխատանքային խումբը: Պատվիրակությունը ղեկավարում էր Էլ Հաջի Մալիկ Սոուն` աշխատանքային խմբի նախագահ-զեկուցողը, իսկ խմբի կազմում էին Մադս Անդենասը եւ աշխատանքային խմբի քարտուղարության երկու աշխատակից Ժնեւի ՄԱԿ-ի գրասենյակից: Նախ եւ առաջ կցանկանայինք հայտնել մեր երախտագիտությունը ՀՀ կառավարությանը` հրավերի եւ առաքելության իրականացման հարցում աշխատանքային խմբի հետ լիարժեք համագործակցության համար: Այցի ամբողջ ընթացքում աշխատանքային խումբը վայելեց կառավարության համագործակցությունը, ներառյալ իշխանության բոլոր այն ներկայացուցիչների աջակցությունը, ում հետ խումբը հանդիպեց, եւ ովքեր տրամադրեցին անհրաժեշտ բոլոր տեղեկությունները, ինչպես նաեւ խմբի խնդրանքով կազմակերպեցին բոլոր հանդիպումները: Պատվիրակությունն այցելեց ազատազրկման վայրեր եւ առանձնազրույցներ ունեցավ153 ազատազրկվածի հետ: Աշխատանքային խումբը ցանկանում է նաեւ իր երախտագիտությունը հայտնել Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության եւ միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին, մասնավորապես` Միավորված Ազգերի կազմակերպության զարգցման ծրագրի (ՄԱԿ ԶԾ) աշխատակիցներին` առաքելության ընթացքում ցուցաբերած աջակցության համար: Փաստահավաք առաքելության ընթացքում աշխատանքային խումբը հանդիպումներ ունեցավ գործադիր, օրենսդիր եւ դատական իշխանությունների բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ, այդ թվում ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահի, ՀՀ Վճռաբեկ դատարանի քրեական գործերով պալատի նախագահի, ՀՀ Ազգային Ժողովի Մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային կապերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի, ՀՀ Արտաքին գործերի, Արդարադատության եւ Պաշտպանության փոխնախարարների, ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալի, ՀՀ Առողջապահության առաջին փոխնախարարի, ՀՀ կառավարությանն առընթեր ՀՀ Ոստիկանության շտաբի պետի: Խումբը հանդիպեց նաեւ Մարդու իրավունքների պաշտպանին (օմբուդսմենին), Հայաստանի փաստաբանների միության նախագահին եւ անդամներին, ոստիկանության ՁՊՎ-ների հանրային մոնիթորինգի խմբի անդամներին, ՀՀ Արդարադատության նախարարության Քրեակատարողական հիմնարկների մոնիթորինգի խմբի անդամներին, Առաջին ատյանի եւ Վերաքննիչ դատարանների դատավորների եւ նախկին կալանավորվածների: Աշխատանքային խումբը հանդիպեց նաեւ ՄԱԿ-ի Հայաստանի գրասենյակի ներկայացուցիչներին: Պաշտոնական առաքելության ընթացքում աշխատանքային խումբն այցելեց Նուբարաշենի, Արթիկի, Գորիսի, Վարդաշենի, «Երեւան-Կենտրոն» քրեակատարողական հիմնարկներ, Երեւանի ՁՊՎ, ՀՀ Ռազմական ոստիկանության Երեւանի ՁՊՎ, Աբովյանի կանանց եւ անչափահասների քրեակատարողական հիմնարկներ, Երեւանի միգրանտների ընդունման կենտրոն, Սեւանի եւ Վանաձորի հոգեբուժական հաստատություններ: Աշխատանքային խումբն անակնկալ այցեր կատարեց Ապարանի եւ Գորիսի ոստիկանական բաժանմունքներ ու Սեւանի քրեակատարողական հիմնարկ: Այս բոլոր հաստատություններում խումբն առանձնազրույցներ է ունեցել դատապարտյալների եւ կալանավորվածների հետ: Աշխատանքային խումբը փորձել է անակնկալ այց կատարել Երեւանի «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանի նախնական պահման սենյակ, որը նախատասեված է Երեւանի միջազգային օդանավակայան արտասովոր պայմաններում ժամանողների համար: Աշխատանքային խումբը ցանկանում է ընդգծել քրեական օրենսդրությունը բարեփոխելու ուղղությամբ գործադրված ջանքերը, մասնավորապես` Քրեական դատավարության օրենսգրքում կատարված փոփոխությունները, որոնց նպատակն է համապատասխանեցնել ՀՀ քրեական օրենսդրությունն արդար դատավարության եւ պատշաճ իրավական ընթացակարգի միջազգային չափանիշերին: Վերջին տարիներին Ազգային Ժողովն ընդունել է ավելի քան 200 փոփոխություն եւ լրացում: Այժմ քննարկվում են նոր փոփոխություններ: Աշխատանքային խումբը ցանկանում է ընդգծել նաեւ իր այցելած քրեակատարողական հիմնարկներում եւ ՁՊՎ-ներում ֆիզիկական պայմանները բարելավելու ուղղությամբ գործադրվող ջանքերը, ինչպես նաեւ դատապարտյալների ու կալանավորվածների լավ փոխհարաբերությունները քրեակատարողական հիմնարկների աշխատակիցների հետ: Առանձնազրույցների ընթացքում աշխատանքային խմբին չներկայացվեց քրեակատարողական հիմնարկների աշխատակիցների կողմից խոշտանգման, վատ կամ անմարդկային վերաբերմունքի, ուժի կիրառման մասին որեւէ բողոք: Քառասուն ՁՊՎ-ներից երեսուներեքը վերանորոգվել են: Բացի այդ, աշխատանքային խումբը գոհունակությամբ տեղեկացավ այն մասին, որ հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներից կազմված երկու տարբեր խմբեր` Ոստիկանության ՁՊՎ-ների հանրային մոնիթորինգի խումբը եւ ՀՀ Արդարադատության նախարարության Քրեակատարողական հիմնարկների մոնիթորինգի խումբը, մշտական հիմունքներով այցելում են քրեակատարողական հիմնարկներ եւ ՁՊՎ-ներ եւ կատարում դրանց մշտադիտարկում (մոնիթորինգ): Ավելին, աշխատանքային խումբը ողջունում է Սահմանադրական դատարանի կատարած աշխատանքը եւ Սահմանադրական դատարան ուղղակիորեն դիմելու յուրաքանչյուր քաղաքացուն տրված հնարավորությունը: 2010թ. անցած ամիսներին Սահմանադրական դատարանը ստացել է 354 սահմանադրական բողոք: Աշխատանքային խումբը գնահատում է Մարդու իրավունքների պաշտպանի (օմբուդսմենի) կատարած աշխատանքը, ով 2009 թվականին ստացել եւ ուսումնասիրել է 5200 դիմում բողոք եւ ում գրասենյակն իրականացնում է քրեակատարողական հիմնարկների եւ ՁՊՎ-ների կանոնավոր եւ հատուկ մոնիթորինգ: Աշխատանքային խումբը նշել է Սահմանադրական դատարանի եւ Վճռաբեկ դատարանի իրավազորությունը, որը ձեւավորում է մարդու իրավունքների միջազգային օրենքի եւ ներպետական սահմանադրական իրավունքի ու սկզբունքների վրա հիմնված պատշաճ դատավարության պահանջներ: Առաքելության ընթացքում աշխատանքային խումբը տեղեկություններ է ստացել այն մասին, որ երկու անձինք մահացել են Ոստիկանության ՁՊՎ-ում: Ստացված տեղեկությունների համաձայն` նրանք ինքնասպանություն են գործել: Այդուհանդերձ, աշխատանքային խումբը համարում է, որ հետաքննությունները պետք է կատարեն արտաքին, անկախ մարմիններ եւ մահվան յուրաքանչյուր դեպքից անմիջապես հետո պետք է կատարվի նախաքննություն: Որոշ քրեակատարողական հիմնարկներում աշխատանքային խումբը հայտնաբերեց գերբնակեցվածություն, սանիտարահիգիենիկ վատ պայմաններ, բուժսպասարկման նվազագույն մակարդակ եւ բավարար օդափոխության բացակայություն: ՀՀ կառավարությունը պետք է երաշխավորի բոլոր ազատազրկվածների անվտանգության իրավունքը: Գերբնակեցվածությունը, կարծես, մի շարք եղանակներով նպաստում է կոռուպցիային քրեակատարողական հիմնարկներում, օրինակ` կաշառք քիչ գերբնակեցված խցեր տեղափոխելու համար: Աշխատանքային խմբին մտահոգող հիմնական հարցերից մեկը դատական համակարգի ներքին անկախության բացակայությունն է: Դա առաջին հերթին ոչ թե այն անկախության բացակայությունն է, որը պայմանավորված է պետական տարբեր ատյանների միջամտությամբ, այլ դատապարտողներին եւ դատավորներին գործողություններ ծավալելու համար տրված անհրաժեշտ անկախության բացակայությունը: Նրանց վրա դրված է արդարադատություն իրականացնելու մեծ պատասխանատվություն: Այդ ազնիվ նպատակին հասնելու համար նրանք պետք է կարողանան ցուցադրել իրենց անկախ եւ անկողմնակալ լինելը` դատավարության ընթացքում նույն իրավունքներով եւ պարտականություններով օժտելով կողմերին եւ երաշխավորելով արդար դատավարություն, օրենքի պատշաճ կատարում եւ մեղադրվող անձանց իրավունքների պաշտպանություն: Մեղադրող եւ պաշտպանող կողմերի միջեւ լծակների հավասարակշռվածության սկզբունքը արդար դատավարության հիմնական նախապայմաններից է: Դատարաններն ու դատավորները, որպես կանոն, բավարարում են դատախազի միջնորդությունները եւ միայն հազվադեպ դեպքերում են բավարարում պաշտպանության կողմի փաստարկները: Հարցված իրավաբանների մեծ մասը այն տեսակետին են, որ մեղադրական եզրակացությունները եւ դատավճիռները մեծապես հետեւում են այն չափանիշներին, որոնք պարտադրված են դատախազների կողմից: Նաեւ, որոշ դատապարտված եւ կալանքի վայրերում գտնվող անձիք այն տեսակետին էին, որ դատավորը չի գործել որպես անկախ եւ անկողմնակալ մարմին, այլ որպես նույն մակարդակում կամ նույնիսկ դատախազից ավելի ստորադաս մակարդակում գտնվող իրավական պաշտոնյա: Սա դժվարացնում է ներկայումս կառավարության կողմից կաշառակերության դեմ մղվող պայքարի աշխատանքները: Դատարաններն ու դատավորները կարծես թե ինքնասահմանափակված են արդարադատություն կիրառելու առումով, ավելի խիստ վճիռներ են կայացնում, քան պետք է` վախենալով, որ նրանք կարող են ընկալվել ոչ այդքան տոկուն կոռուպցիայի դեմ իրենց մղած պայքարում կամ էլ որպես դրանում մասնակցություն ունեցող: Դատավարության ձեւերի հարցն այլ խնդիր է, երբ մեղադրական եզրակացությունները եւ դատավճիռները բավարար հիմնավորվածություն չունեն: Մենք տեղյակ ենք, որ վճռաբեկ դատարանը իր մի շարք որոշումներում պահանջել է ներկայացնել առաջադրված դատավճիռների հիմնավորումները եւ օրենքի այս ոլորտը զարգանում է` բավարարելու համար մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային չափանիշներին եւ պատշաճ ընթացակարգերի պահանջներին: Պատճառաբանվում է, որ դատախազներն ավելի շատ պետության շահերի, քան հասարակության եւ օրենքի պաշտպաններն են եւ անմեղության կանխավարկածի փոխարեն հետեւում են մեղավորության կանխավարկածի սկզբունքին: Դատարաններն ավելի շատ դիտվում են որպես դատախազի կնիք, քան քաղաքացիների իրավունքների պաշտպաններ կամ պատշաճ դատավարության գործընթացի երաշխավորներ: Դատավարությունների ժամանակ դատախազները մեծ մասամբ անտեսում են փաստաբաններին: Սա նաեւ լրջորեն ազդում է իրավաբանի մասնագիտության վրա: Հարցված ձերբակալվածներից շատերը նշեցին, որ իրենք փաստաբանի ծառայությունների կարիք չեն զգում, որովհետեւ ի վերջո այդ ծառայություններն անօգուտ են: Այս ձերբակալվածները համոզված են, որ ավելի լավ է լավ հարաբերություններ ունենալ քննիչների եւ դատախազների հետ: Ձերբակալվածներից շատերը կարեւորեցին այն կոնկրետ օգուտները, որոնք կարելի է ստանալ պաշտպան ունենալու դեպքում: Վստահության պակասն ավելի սուր է հանրային պաշտպանի դեպքում: Չնայած այն հանգամանքին, որ կառավարությունը լուրջ ջանքեր է գործադրել պետական բյուջեի հաշվին ֆինանսական միջոցներ չունեցող մեղադրյալներին իրավախորհրդատու ապահովելու համար, շատ կալանավորվածներ նշեցին, որ հանրային պաշտպաններին նրանք դիտարկում են որպես դատախազների գործընկերներ եւ ընկերներ եւ որ նրանք նույնիսկ կարող են գաղտնի համաձայնության գալ միմյանց հետ: Սա է շատ պաշտպանվողների կողմից նշված պատճառներից մեկը, թե ինչու են նրանք նախընտրում անձամբ պաշտպանել սեփական շահերը դատարանում: Աշխատանքային խումբը կարեւոր է համարում շեշտել այն հանգամանքը, որ դատավորի կողմից մեղադրող եւ պաշտպանող կողմերի միջեւ հավասարության սկզբունքը լիարժեք չապահովելու եւ չերաշխավորելու դեպքում արդարադատությունը չի կարող իրականացվել: Դատապարտյալներն աշխատանքային խմբի ներկայացուցիչներին տեղեկացրեցին, որ իրենց կողմից ներկայացրած վկայությունները չեն ընդունվել կամ դատավարության ընթացքում հաշվի չեն առնվել եւ որ դատավորները չեն էլ կանչել պաշտպանի կողմից հրավիրված վկաներին` ցուցմունքներ տալու: Բացի այդ, պաշտպանները դժվարություններ են ունեցել ստանալու դատական գործի նյութերը եւ ծանոթանալու դրանց հետ: Աշխատանքային խումբը հիշեցնում է, որ ձերբակալվածներն ունեն անկախ եւ անկողմնակալ դատական մարմնի կողմից իրականացվող արդար դատի եւ հանրային լսումների իրավունք` ինչպես սահմանված է Մարդու իրավունքների պաշտպանության համընդհանուր հռչակագրով, Քաղաքացիական եւ քաղաքական իրավունքների համաձայնագրով եւ միջազգային օրենքի սկզբունքներով: Աշխատանքային խումբը նաեւ նշում է, որ այն չափազանց լայն լիազորությունները, որով օժտված են ՀՀ ԿԱ ոստիկանությունը, ՀՀ ԿԱ ազգային անվտանգության ծառայությունը, ՀՀ ԿԱ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերը, նպաստում են շատ անհատների ձերբակալմանն ու կալանավորմանը` առանց դատական մարմնի կողմից տված ձերբակալման սանկցիայի: Ձերբակալությունները հաճախ չեն հանդիսանում դրանց նախորդող ոստիկանական հետաքննության արդյունք, այլ մարդկանց ձերբակալում են, հետաքննությունն իրականացնելու նպատակով: Սա ազդում է ոչ միայն անձի ազատության, արդար դատավարության եւ անմեղության կանխավարկածի, այլեւ նրա անվտանգության իրավունքի վրա: Աշխատանքային խումբը տեղեկացվեց, որ անձի ձերբակալումն ու կալանավորումը կատարվում է վերջինիս փախուստը, իրեղեն ապացույցների ոչնչացումը եւ նրա կողմից հետագա հանցագործությունների կատարումը կանխելու նպատակով: Աշխատանքային խումբը նկատեց, որ մարդիկ ոստիկանության բաժանմունքներում պահվում են օրենքով սահմանված առավելագույնը 3 ժամով: Այն դրույթը, համաձայն որի, կասկածյալն առանց նրա նկատմամբ մեղադրանք հարուցելու, ոստիկանության կալանքի համար հատկացված վայրում կարող է պահվել մինչեւ 72 ժամ, հիմնականում պահպանվում եւ գործնականում կիրառվում է: 72 ժամ անց, կամ անձի նկատմամբ մեղադրանք է հարուցվում կամ նրան բաց են թողնում: Մարդկանց` որպես վկա ոստիկանական բաժանմունք հրավիրելու պրակտիկան քննադատվեց: Վկաներն իրավունք չունեն շտապ դատական որոշման կամ դատապաշտպանի: Հաճախ ոստիկանները պահում են այս մարդկանց 72 ժամից ավելի եւ փոխում են նրանց կարգավիճակը` վկայից կասկածյալի վերածելով: Նորմը, որը հաստատում է, որ ոչ ոք չի կարող պահվել նախնական կալանքի տակ մինչեւ դատավարությունը ավելի քան 12 ամիս, նունպես հաճախ պահպանվում է: Խնդիր է առաջանում դատավարության մեկնարկից հետո, երբ չկան հաստատված ժամկետներ դրա ավարտի վերաբերյալ: Վկայակոչվում էր, որ դատախազները կանոնավոր կերպով պահանջում եւ ստանում են դատավորներից դատավարության հետաձգումներ պատճառաբանելով, որ նրանց հավելյալ ժամանակ է պետք նախապատրաստվելու դատավարությանը: Հետաձգումները պատրվակ են հանդիսանում հետաձգելու հետաքննությունը: Մյուս կողմից դատախազները պնդում էին, որ դատավարությունների հետաձգման պատասխանատվությունն ընկնում է դատապաշտպանների վրա, որովհետեւ նրանք հաճախ պնդում են, որ կարիք ունեն հավելյալ ժամանակի նախապատրաստվելու պաշտպանությանը: Աշխատանքային խումբը նկատեց, որ ՔԿՀ-երում հարաբերակցությունը նախնական կալանքի տակ գտնվողների եւ ազատազրկվածների միջեւ կարծես թե համամասնական է եւ համապատասխան` մոտավորապես ազատազրկվածների մեկ քառորդը կալանավորներ են, որոնց հանդեպ դատական գործերը դեռեւս սկսված չեն: Շատ կալանավորներ եւ ազատազրկվածներ, որոնց հետ զրուցել է աշխատանքային խումբը, հայտնել են, որ ծեծի եւ բռնության են ենթարկվել ոստիկանական բաժանմունքներում: Որպես հետաքննության կարեւոր մաս, ոստիկանության եւ ԱԱԾ քննիչները ճնշում են գործադրում, ներառյալ բռնությունը, խոստովանություն ստանալու համար: Նրանք նաեւ հայտնեցին, որ դատախազներն ու դատավորները հրաժարվում են ներգրավել բռնության ապացույցները դատավարության գործընթացում: Ձերբակալության եւ վարույթի ընթացքում տեղի ունեցած ծեծի շատ դեպքեր չնշվեցին` վրեժխնդրության վախից ելնելով: Հարցրազրույցներն ու հանդիպումները ՀԿ-երի եւ իրավաբանների հետ հաստատեցին այս գնահատականները: Չնայած այն փաստին, որ օրենքը թույլ է տալիս գրավով ազատ արձակել, աշխատանքային խումբը հայտնաբերեց, որ այն գոծնականում չի կիրառվում: Բանտարկյալներն այսպիսով, պարտադրված են ամբողջյությամբ կրել իրենց պատիժը, անգամ եթե օրենքը տալիս է պայմանական ազատման հնարավորություն: Այս փաստը արտահայտվում է ոչ միայն ՔԿՀ-ների գերծանրաբեռնվածությամբ, այլեւ ազդում է դատապարտլյալների պահման ռեժիմի վրա, քանի որ ազատազրկվածները զրկված են ՔԿՀ-ում գտնվելու ժամանակ լավ վարքագիծ դրսեւորելու դեպքում խրախուսական միջոցներից, ինչպես նաեւ խոչընդոտվում է հասարակության մեջ վերաինտեգրվելու նրանց հնարավորությանը: Աշխատանքային խումբը նաեւ դիտարկեց քաղաքական ցույցերի առնչությամբ ձեռբակալված 13 բանտարկյալների վիճակը, հատկապես 2008թ. մարտին տեղի ունեցած ցույցերի առնչությամբ. Խումբը հարցազրույցներ ունեցավ նրանցից 4-ի հետ տարբեր ՔԿՀ-ներում: Խումբը դիտարկեց, որ ՀՀ կառավարությունն ապաստան եւ փախստականների կարգավիճակ է տրամադրում` համաձայն Փախստականների կարգավիճակին վերաբերող 1951թ. ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի եւ համապատասխան 1967 արձանագրության: Կառավարությունը նաեւ տրամադրում է ժամանակավոր ապաստարան այն անձանց, ովքեր չեն համապատասխանում փախստականի կաչգավիճակին: Աշխատանքային խումբն այցելեց մի բաց կենրոն Երեւանում, որտեղ ապաստարան փնտրողները եւ փախստականի կարգավիճակ հայցող անձինք ապրում են պատշաճ պայմաններում եւ միեւնույն ժամանակ ազատ են դուրս գալ կենտրոնից ցերեկվա ժամերին: Նշված մարդիկ մնում են այդ կենտրոններում ընդհուպ մինչեւ իրենց դիմումի վերաբերյալ որոշում կայացնելը: Սահմանն ապօրինի հատելը համարվում է քրեական հանցագործություն: Աննախադեպ ժամանման իրավիճակում, օրինակ, երբ մարդիկ մուտք են գործում Հայաստան առանց անհրաժեշտ մուտքի վիզայի, կամ երբ անձինք խախտում են երկրում գտնվելու ժամկետները, մնալով երկրում վիզայի սպառումից հետո, սովորաբար պարտադրվում են վճարել տուգանք եւ արտաքսվում են երկրից, որոշակի ժամկետով երկիր մուտք գործելու արգելքով: Աշխատանքային խումբը մտահոգություն է հայտնել փախստականի կարգավիճակ հայցելու հնարավորության կապակցությամբ այն իրավիճակում, երբ փախստականները հետ են ուղարկվում հենց սահմանից: Կան նաեւ այլ մտահոգություններ սահմանը հատելու փաստը քրեական հանցագործություն համարելու առնչությամբ: Աշխատանքային խումբը ցանկանում է կատարել հետեւյալ հանձնարարականները. Կալանավորման կիրառումը որպես կանոն, այլ ոչ բացառություն եւ խափանման այլ միջոցների չկիրառելը չափից դուրս մեծացրել է կալանավորման դեպքերի քանակը: Անհրաժեշտ են օրենքի եւ դատարանների բարեփոխումներ, ինչպես նաեւ փոփոխություններ վարչական գործառույթներում: Գրավով ազատելու կամ կասկածյալներին կալանավորելու չափորոշիչները պետք է հստակեցվեն` դրանցից բխող պրակտիկայի համապատասխան փոփոխություններով: Հատուկ ուշադրություն պետք է դարձնել ձերբակալության եւ հարցաքննության ընթացքում կատարվող բռնություններին: Քրեական ընթացակարգի բարեփոխումը կարող է սահմանապակել ոստիկանություն հարցազրույցի հրավիրելու պրակտիկան` կասկածյալի իրավունքների խախտմամբ, եւ պրակտիկան լավացնելու համար կարիք կա հատուկ դասընթացներ կազպմակերպել ոստիկանության աշխատակիցների համար: Փախստականների եւ այլ միգրանտների իրավունքները պետք է ավելի լավ պաշտպանվեն, մասնավորապես` թույլատրելով դիմումի ընթացակարգը, մինչեւ անձին սահմանից հետ ուղարկելը»: Խմբի վերջնական զեկույցը կներկայացվի Մարդու իրավունքների խորհրդին 2011թ.-ի մարտ ամսին:

UNITED NATIONS. STATEMENT BY THE WORKING GROUP ON<br /> ARBITRARY DETENTION UPON CONCLUSION OF ITS MISSION TO THE<br /> REPUBLIC OF ARMENIA<br />
UNITED NATIONS. STATEMENT BY THE WORKING GROUP ON
ARBITRARY DETENTION UPON CONCLUSION OF ITS MISSION TO THE
REPUBLIC OF ARMENIA
• 16-09-2010 13:48:00   | Armenia  |  Human Rights
(6-15 SEPTEMBER 2010) The Working Group on Arbitrary Detention of the United Nations Human Rights Council conducted a country mission to the Republic of Armenia from the 6h of September 2010 until today, following an invitation from the Government. The delegation was headed by myself, as the Working Group Chair-Rapporteur, and composed by one of the Working GroupÄs members, Mr. Mads Andenas and by two members of the Working GroupÄs Secretariat from the United Nations Office at Geneva. First of all I would like to express my gratitude to the Government of the Republic of Armenia for its invitation and for the full cooperation extended to the Working Group in the conduct of its mission. During the entire visit, the Working Group enjoyed the cooperation from the Government, including all the authorities it met with, who provided the delegation with all the necessary information and arranged all the meetings it requested. The delegation was able to conduct visits to detention facilities and to interview 153 detainees in private. The Working Group would also like to thank the representatives of the Armenian civil society, as well as representatives of international organizations, particularly the United Nations Development Programme (UNDP), for its support during the mission. During its fact-finding mission, the Working Group met with high-level officials from the Executive, Legislative and Judicial branches, including the Chairman of the Constitutional Court; the President of the Criminal Chamber of the Court of Cassation; the Chair of the Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs of the National Assembly; the Deputy Ministers of Foreign Affairs; Justice and Defence; the Deputy Prosecutor General; the First Deputy Minister of Health; and the Chief of Staff of the Police. It also held meetings with the Human Rights Defender (Ombudsman); the Chair and members of the Board of the Armenian Bar Association; with the Public Monitoring Group of Police Detention Facilities; with the Prison Monitoring Group under the Ministry of Justice; with magistrates of Courts of Appeals and first instance judges, as well as with former detainees. The Working Group also met with representatives of the United Nations country team. During its official mission the Working Group visited Nubarashen Prison, Artik Correction Facility, Goris Prison, Vardashen Prison, ÅYerevan KentronÆ Detention Facility, Erebuni Detention Facility, the Military Police Detention Centre in Yerevan, Abovyan Prisons for women and juveniles, the Yerevan Reception Centre for Migrants, Sevan Psychiatric Facilities and Vanadzor Psychiatric Facilities. The Working Group also paid two non-announced visits to police stations at Aparan and Goris and one to Sevan Prison. It interviewed prisoners and detainees in private in all of these facilities. The Working Group also tried to conduct, without success, a surprise visit to the special accommodation facility for arrivals in an irregular situation at the Yerevan International Airport. The Working Group would like to highlight the efforts carried out to reform the penal legislation, particularly the Criminal Procedure Code, which has been amended in order to put Armenian penal legislation in conformity with international standards for fair trial and due process of law. More than 200 amendments have been approved by the National Assembly during recent years. New amendments are now under consideration. The Working Group would also highlight the efforts to improve the physical conditions in the prisons and detention centres it visited, and particularly the good rapport between prisoners and detainees and penitentiary guards. During the private interviews it held, the Working Group did not receive any allegation of abuse of power or ill-treatment from prison guards. Thirty-three out of forty police detention centres have been refurbished. In addition, the Working Group was pleased to learn that detention centres and prisons are visited and monitored, on a permanent basis, by two different groups composed of non-governmental organization representatives: The Public Monitoring Group of Police detention facilities and the Prison Monitoring Group under the Ministry of Justice. Furthermore, the Working Group welcomes the work carried out by the Constitutional Court and the possibility that any citizen may have direct access to the Court. During the months elapsed of 2010, the Constitutional Court has received 354 constitutional recourses and complaints. The Working Group also commends the work being carried out by the Human Rights Defender (Ombudsman) who received and processed 5,200 complaints during 2009, and whose Office conducts regular and ad hoc monitoring of detention centers and prisons. The Working Group has taken note of the jurisprudence of the Constitutional Court and of the Supreme Court of Cassation giving effect to due process requirements based on international human rights law and national constitutional law and principles. During the mission, the Working Group received information that two persons died in detention while in police custody. According to the information received, they committed suicide. However, the Working Group considers that investigations by external, independent bodies are necessary, and inquests should be conducted on each case as soon the death takes places. At some prisons, the Working Group found overcrowding, poor sanitation, minimal medical care and a lack of sufficient ventilation. The Government must guarantee the right to safety of all prisoners. Overcrowding seems to facilitate corruption in prison in several ways, including payment for moving to less overpopulated cells. One main issue of concern to the Working Group is the lack of internal independence of the Judiciary. This affects the right to liberty of any citizen. It is not primarily lack of independence following from interference from branches of the State, but it is an absence of the necessary independence in the actions of magistrates and judges. They have the high responsibility of administrating Justice. To reach that noble objective, they must demonstrate that they are independent and impartial, giving the same rights and obligations to the different parties in the process and guaranteeing a fair trial, the due process of law and the rights of the accused. The principle of equality of arms between accusation and defence is one of the basic prerequisites of a fair trial. Magistrates and judges as a rule grant the requests from the prosecutor, and rarely those coming from the defense. Most of jurists interviewed, are of the view that sentences and other judicial decisions too closely follow the criteria imposed by the Prosecutors. Also some convicted prisoners were of the view that the judge had not acted as an independent and impartial authority but as a legal official at the same level, or even at an inferior level, than that of the Prosecutor. This has been aggravated by the fight against corruption currently carried out by the Government. Magistrates and judges seem to be self-limiting themselves in the application of justice, ordering harder penalties in fear of being perceived as not sufficiently firm in combating corruption, or, of being complicit in corruption. The form of judgments is another issue where the view is that most sentences and judicial resolutions are not sufficiently motivated. We are aware that the Supreme Cassation Court in a series of judgments has laid down requirements to the reasons to be given in judgments, and that this field of law is developing in order to satisfy international human rights standards and due process requirements. It was alleged that Prosecutors are more defenders of the State than defenders of society and of the law, following a principle of presumption of guilt, instead of a presumption of innocence. The courts are perceived more as a rubber stamp for the Prosecutor than as a defender of citizensÄ rights or due process guarantees. Prosecutors greatly overshadow defense lawyers during trials. This also seriously affects the legal profession. Many detainees interviewed stated that they have no need for the services of a defense lawyer because their services are, at the end of the day, not useful. These detainees maintain that it is more important to have good relations with investigators and prosecutors. Many detainees in remand did recognise the importance or the concrete benefits of having a defense lawyer The lack of confidence may yet be worse in the case of public defenders. Although the Government has made serious efforts to guarantee legal counsel at public expense to defendants who otherwise cannot afford this, many detainees stated that they perceived public defenders as colleagues and friends of prosecutors and they may even be colluding with them. This was one reason given by many defendants why they had preferred to argue their own case in court. The Working Group considers it to be an important point to be made that if the principle of equality of arms between prosecution and defense is not fully observed and guaranteed by the judge, justice can not been rendered. Convicted prisoners reported to the Working Group that the evidence submitted on their behalf was not admitted or processed and judges had not called defence witnesses. In addition to this, defence lawyers had difficulties in accessing the trial files. The Working Group recalls that detainees have the right to a fair and public hearing by an independent and impartial judicial authority, as stated in the Universal Declaration of Human Rights, the Covenant of Civil and Political Rights and principles of international customary law The Working Group also notes that excessive powers attributed to the police, to the National Security Services and to the Border Guards facilitate the arrest and detention of many individuals without an arrest warrant issued by a judicial authority. Arrests are often not a consequence of a preceding police investigation but people are detained in order to be investigated. This affects not only the rights to personal freedom, free trial and presumption of innocence, but also the right to the security of person. The Working Group was informed that arrest and detention are used to prevent a suspect from fleeing, destroying evidence or preventing him or her from committing a future offence. The Working Group observed that people are maintained in Police stations for a time superior to the three hours established by the law. However, the norm which establishes that suspects may be held up to 72 hours without charge in pre-trial police detention facilities is generally respected and followed in practice, After 72 hours of detention, a great majority of people are either indicted or released. The practice of inviting people to present themselves to the police stations as witnesses was criticised. Material witnesses do not have the right to prompt judicial determination or legal counsel. Sometimes police officers maintain these persons beyond 72 hours and later change their status from witnesses to suspects. The norm which establishes that nobody can be held in pre-trial detention awaiting trial, for more than 12 months is also usually respected. The problem arrives when the trial begins, given that there are no established time limits for its conclusion. It was alleged that prosecutors regularly request and receive from judges, trial postponements on the ground that they require more time to prepare for trial. Postponements are used as an excuse to prolong investigations. On the other hand prosecutors claimed that the responsibility for the postponement of trials belong to the defence lawyers, because they usually argue that they need more time to prepare their defence. The Working Group notes that the ratio in prisons between people in pre-trial detention and those convicted seems proportional and adequate, with approximately a fourth of detainees on remand. Many detainees and prisoners interviewed by the Working Group denounced having been subjected to ill-treatment and beatings at police stations. Police and National Security investigators use pressure, including ill-treatment, to obtain confessions, as a central part of their investigations. They further denounced that prosecutors and judges refused to admit evidence of ill treatment into court proceedings. Many cases of beatings during arrest and interrogation while in detention were not reported because of fear of retribution. Interviews and meetings with NGOs and legal professionals provide further support for these assessments. Although the law provides for a bail system, the Working Group understands that this is not sufficiently applied in practice. Prisoners are thus required to serve the totality of their sentences, even when the law provides for the possibility of conditional release. This has consequences not solely in the overcrowding of prisons, but also affects the penitentiary regime given that prisoners are deprived of an element of motivation to observe good behaviour while in prison, as well of the possibility to advance the process of reintegration into society. The Working Group also reviewed the situation of 13 persons detained in relation with political demonstrations, particularly the demonstration which took place in March 2008. The Group was able to hold interviews with four of them in different prisons. The Group observes that the Government is granting asylum and refugee status in accordance with the 1951 United Nations Convention relating to the Status of Refugees and its 1967 Protocol. The Government is also providing temporary protection to individuals who may not qualify as refugees. The Working Group visited an open centre in Yerevan in which asylum-seekers and people demanding a refugee status are kept in adequate conditions, being free to go outside during the day hours. They are kept there during the whole duration of their legal procedures. Illegal crossing of the border is considered a penal offense. Arrivals in an irregular situation, such as people entering the Armenian territory without the necessary entry visa, or those who overstay beyond the date of its expiry, are usually subjected to a fine and deported from the country, with prohibition to return to the country during a determined period. The Working Group has noted concerns about the opportunity to claim asylum when refugees are turned away at the border. There are further concerns about the treatment of border crossing as a criminal offence in this context. The Working Group would like to make the following recommendations. Law and practice on remand, in sentencing and by not granting release have extended detention beyond the proportionate level. Law reform and change in court and administrative practice are required. The criteria for granting bail or remanding suspects in detention require tightening up with concomitant changes in practice. Violence during arrest and interrogation require particular attention. Criminal procedure reform may limit the practice of invitation to police interviews without the rights of a suspect, and there is need for training of police staff to improve practice. The rights of refugees and other migrants must be better protected, in particular by allowing procedures of review before individuals are turned away at the border and returned to the other side of the border. These are our preliminary observations at the end of our visit. A final report on the visit will be presented to the Human Rights Council in March 2011.