«Գրաբերի Ճանապարհորդությունը». ռումինական դեսպանատան ներդրումը միջազգային փառատոնին
«Բախում ե հաշտեցում կենտրոնական եւ արեւելյան եվրոպական կինոյում» միջազգային ֆիլմերի փառատոնը, որ կազմակերպվել էր Միացյալ ազգերի կազմակերպության (ՄԱԿ) հայաստանյան գրասենյակի, Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության եւ արտասահմանյան դեսպանատների կողմից, շարունակվում է: Մարտի 13-ին Հայաստանում Ռումինիայի դեսպանատունը կազմակերպել էր կինոդիտում վերը նշված փառատոնի շրջանակներում: Միջոցառմանը ներկա էին Հայաստանում Ռումինիայի դեսպան Կրինա Պրունարիուն, Հայաստանում ԵՄ դեսպան Տրայան Հրիստեան եւ այլ հյուրեր:
«Գրաբերի Ճանապարհորդությունը» ֆիլմը ռումինական դեսպանատան ներդրումն էր այս միջազգային փառատոնին: Այն ցուցադրվեց Մոսկվա կինոթատրոնի Կարմիր սրահում: Ֆիլմը պատկերում էր հրեաների հետ կապված բախումները երկրորդ աշխարհամարտի ընթացքում Մոլդովայի հյուսիսային մասում: Այն նկարագրում էր իտալացի գրող Կուրզիո Մալապարտեի ճանապարհորդությունը, ով փնտրում էր ազգությամբ հրեա բժիշկ Յոզեֆ Գրաբերին: Կուրզիոն տառապում էր ալերգիայով եւ նրա բուժվելու միակ հույսը բժիշկ Գրաբերին գտնելն էր: Սակայն նրա՝ բժշկի գտնելու բոլոր փորձերը զուր էին:  Լասի քաղաքում նա հայտնաբերում է, որ իր ժամանումից օրեր առաջ հակահրեական կատաղի եւ դաժան դեպքեր են տեղի ունեցել եւ մեծ թվով հրեաներ գնացքներով տեղափոխվել են անհայտ ուղղությամբ: Նրանց թվում կարող էր լինել նաեւ հերոսի փնտրած բժիշկը: Իր ճանապարհորդության ընթացքում Կուրզիոն ականատեսն է լինում մարդկային անտարբերության եւ դաժանության: Բացի այդ նա համոզվում է, որ տեղի ռումինական իշխանությունները փորձում են թաքցնել շատ կարեւոր փաստեր՝ կապված հրեաների անօրինական տեղափոխությունների հետ: Բուժվելու հույսը կորցնելուց հետո նա անակնկալ կերպով գտնում է բժշկին: Գրաբերը, բարեբախտաբար, գնացքներով տեղափոխվածների թվում չէր:
Կինոդիտման բոլոր հյուրերը շատ տպավորված էին ֆիլմով եւ նշում էին, որ այն շատ լավ էր ընտրված թե՛ սյուժեի, թե՛դերասանական խաղի առումով:
«Գրաբերի ճանապարհորդությունը» ֆիլմը հիմնված է իրական փաստերի վրա եւ կատարելապես ներկայացնում է երկրորդ աշխարհամարտի ընթացքում այն վերաբերմունքը, որը ցուցաբերվել էր հրեա ժողովրդի հանդեպ: Ֆիլմում ինձ դուր եկավ ոչ միայն սցենարը եւ դերասանակն խաղը, այլ նաեւ այն, որ ֆիլմում կար տարբեր լեզուների կիրառություն>>,- նշեց այցելուներից մեկը՝ Ինգա Մխիթարյանը, ով ներկա է գտնվել փառատոնի շրջանակներում ցուցադրված այլ կինոդիտումների եւս:
Հիշեցնենք, որ փառատոնում ընդգրկված մյուս չորս ֆիլմերը կցուցադրվեն հաջորդ շաբաթների ընթացքում չորեքշաբթի օրերին: Մուտքն ազատ է եւ անվճար բոլորի համար:

• 16-03-2013 15:43:37   | Armenia  |  Culture
International Film Festival "Conflict and Reconciliation in the Central-Eastern European Cinema" which was organized by UN Office in Armenia, by EU Delegation and by different European embassies, is in motion. On March 13 Romanian embassy to Armenia organized a movie screening in the framework of the festival. The event was attended by Crina Prunariu, Ambassador of Romania to the Republic of Armenia, Traian Hristea, the head of EU Delegation in Armenia and other guests.
The film “Gruber’s Journey” was the Romanian contribution to the international film festival and was screened in Red Hall II of the Moscow cinema. The movie covered the sensitive topic of conflict and concerned the problem of Jewish people in the north of Moldova during World War II. It described the journey of Curzio Malaparte, the Italian writer, in search of Jewish doctor Josef Gruber. Curzio is incapacitated by a severe allergy and his only chance of recovery is to find a doctor Gruber. All his attempts to find him are unsuccessful. While looking for him, Curzio discovers that in Iasi, several days prior to his arrival, a violent anti-Semitic pogrom took place and that a large number of the Jewish citizens of Iasi were deported by train and that Dr Gruber may be among them. During his journey he confronts indifference, rudeness and the desire by the Romanian authorities to hide something relating to the deportation of the Iasi Jews. After losing his hope to be recovered he surprisingly founds the Jewish doctor. Fortunately he was not among other thousands of people which were deported.
The guests and the invitees liked the movie and expressed only good feedbacks concerning both the scenario and the choice of the film.
Gruber's Journey is a movie based on real historic events and it perfectly describes some of the events happening during WWII and the way Jewish people were treated during those times. I really enjoyed the movie not only because of the plot, or the great performance of the actors, but also for a number of languages used in it”, says Inga Mkhitaryan, one of the visitors of screening, who was also present at other movie screenings in the framework of this festival.
We want to remind that other four movies included in the festival will be screened during next four weeks on Wednesdays. It is free of charge and is open for general public.