Հարութ Սասունյան. Բոստոնի պայթյունների առնչությամբ հայկական կապի մասին կեղծ մեղադրանքը պետք է դատապարտվի
• 27-04-2013 16:30:49   | ԱՄՆ  |  Վերլուծություն
Անցյալ շաբաթ Բոստոնի մարաթոնի բարբարոսական պայթյունների առնչությամբ շատ անպատասխան հարցեր են մնում:
Հաստատված փաստերի բացակայության պայմաններում դժվար է հիմնավորված եզրակացության հանգել և գտնել Ցարնաև եղբայրների (Թամերլան, 26 տարեկան  և Ջոխար, 19 տարեկան) արյունահեղ գործողությունների շարժառիթը: Հետաքրքիր է նշել, որ Թամերլանը կրում է 14-րդ դարի միջինասիական արյունարբու զորապետի (Լենկթեմուրի) անունը, որը հողին է հավասարեցրել ամբողջ քաղաքներ և կոտորել միլիոնավոր անմեղ մարդկանց:
Նախընտրելի է չեչենների, մահմեդականների և Ցարնաև ընտանիքի մասին անհիմն եզրակացություններ և ընդհանրացումներ անելու փոխարեն մի շարք կարևոր հարցեր առաջ քաշել.
- Դեռևս 2011 թվականին, երբ Ռուսաստանի հատուկ ծառայությունները խնդրեցին Միացյալ Նահանգների Հետաքննությունների դաշնային բյուրոյին (ՀԴԲ) հետաքննել Թամերլանի արմատական իսլամիստական կապերն ու ընդհատակյա խմբերին միանալու մտադրությունները, ՀԴԲ-ն որքանո՞վ լավագույնս իրականացրեց այդ առաջադրանքը: Եթե ՀԴԲ-ի գործակալները մանրազնին աշխատանք կատարեցին և կասկածելի ոչինչ չգտան, ինչո՞ւ մի քանի ամիս անց չհետևեցին Թամերլանին, երբ վերջինս 2012 թվականին վերադարձավ Միացյալ Նահանգներ, վեց ամիս անցկացնելով Չեչնիայի և Դաղստանի խռովության մեջ գտնվող հանրապետություններում: Եվ, ինչո՞ւ Միացյալ Նահանգների իրավապահ մարմինները չհետաքննեցին Թամերլանի համակարգչում հայտնաբերված ջիհադական տեսահոլովակներն ու արմատական իսլամիստական կայքերի հղումները:
- Եթե ռուսական նախազգուշացումը լրջությամբ չհետապնդվեց Միացյալ Նահանգների պաշտոնյաների կողմից, արդյոք նրանց որոշումը հիմնված էր քաղաքական նկատառումների՞ թե՞ ահաբեկչության ռիսկի պատշաճ գնահատման վրա: Արդյոք Միացյալ Նահանգների պաշտոնատարները գերադասեցի՞ն չմիջամտել Ռուսաստանի ներքին հակամարտությանը, քանի որ չեչեն ապստամբները մարտնչում էին Ռուսատանի դեմ իրենց անկախության համար: Արդյոք Միացյալ Նահանգները չեչեն «ահաբեկիչներին» դիտում է որպես «ազատության մարտիկնե՞ր», եզրակացնելով, որ նրանք վտանգ չեն ներկայացնում Միացյալ Նահանգների համար: Առավել կարևոր է, թե ի՞նչ դեր են խաղացել հակառուսական դիրքորոշում ունեցող ազդեցիկ նոր պահպանողական ամերիկյան շրջանակները Թամերլանի վերաբերյալ զգուշացումները գնահատելիս:
- Արդյոք Ռուսաստանի հատուկ ծառայությունները մանրամասն հետաքննե՞լ են Թամերլանին, երբ նա հայտնվել էր նրանց տեսադաշտում Դաղստան և Չեչնիա կատարած վեցամսյա այցի ընթացքում, հատկապես այն բանից հետո, երբ դժգոհ էին մնացել իրենց ավելի վաղ հարցմանը ՀԴԲ-ի սառն արձագանքից:
- Արդյոք այս ահաբեկչությունը, որի հետևանքով զոհվեցին չորս և վիրավորվեցին մոտ 200 ամերիկացիներ, Միացյալ Նահանգների հատուկ ծառայություններին կմղի՞ ավելի սերտ համագործակցության իրենց ռուս գործընկերների հետ, որպեսզի համատեղ ուժերով պայքարեն ահաբեկչության դեմ, անկախ միջազգային քաղաքական նկատառումներից:
- Արդյոք Միացյալ Նահանգները կհետաքննի՞ 2003 թվականին Թամերլանի և նրա ընտանիքի երեք անդամների՝ Թուրքիա կատարած տասնօրյա այցը, ինչպես բացահայտել էր Թուրքիայի ներքին գործերի նախարար Մուամար Գյուլերը: Ի՞նչ նպատակով էին Ցարնաևներն այցելել Թուրքիա և ո՞ւմ հետ էին շփվել այնտեղ:
Անդրադառնալով Ցարնաև եղբայրների շատախոս հորեղբայր Ռուսլան Ցարնիին, նշենք, որ նա վիճահարույց և հակասական մեկնաբանություներ արեց, որոնք տարածվեցին ամբողջ աշխարհում CNN-ի, NBC-ի, Wall Street Journal-ի, Reuters-ի, Time շաբաթաթերթի և այլոց կողմից: Հորեղբայր Ցարնին մեղադրեց իսլամացած կրոնափոխ մի անանուն հայի Քեմբրիջից՝ Թամերլանին արմատական դարձնելու համար:
Մերիլենդի բնակիչ Ցարնին «NBC Today» շոուին պատմեց, որ իր հայ ծանոթներից մեկը հայտնել է Թամերլանի վրա «արտաքին ազդեցության» մասին. «Նա [ծանոթը] ասաց, թե ինչ-որ մեկը լվանում է նրա [Թամերլանի] ուղեղը, ով նոր է իսլամություն ընդունել: Ես ուզում եմ շեշտել, որ նա [ծանոթը] հայկական ծագում ուներ»:
Սակայն, հորեղբայր Ցարնին բոլորովին այլ բացատրություն տվեց CNN-ին իր զարմիկների քստմնելի արարքների համար: Նա մեղադրել է նրանց որպես «ձախողվածների», պնդելով, որ նրանք խայտառակել են իրենց ընտանիքի և չեչեն ժողովրդի պատիվը: Սակայն, հետագայում NBC Today-ին նա ասաց, որ իր զարմիկներին «ձախողվածներ» է անվանել զայրույթի պահին և նա հիմա վստահ է, որ նրանց հանցագործությունը կապ չունի Ռուսաստանի կամ Չեչնիայի հետ: Նաև, Ցարնին հակասեց ինքն իրեն, պնդելով, որ «վերջերս իսլամացած հայկական ծագում ունեցող» անձը նա է, ով Թամերլանի «ուղեղն է լվացել» և ոչ թե իր ծանոթը:
Հարց է ծագում, թե ո՞վ է Ցարնին և ինչո՞ւ է նա մեղադրում հայերին: Համացանցային մի թեթև որոնումից պարզ դարձավ, որ նա անմիջական կապեր ունի կասպյան տարածաշրջանում ներգրավված արևմտյան էներգետիկ  ընկերությունների հետ: Նա աշխատել է Big Sky Energy, Golden Eagle Partners և Nelson Resources Ltd ընկերություններում. բոլոր երեքն էլ ուղղակի ներդրումներ ունեն Կասպից ծովի էներգետիկ նախագծերում: Կարե՞լի է արդյոք էներգետիկ այս ընկերությունների հետ Ցարնիի ունեցած կապերով բացատրել նրա մեղադրանքներն ընդդեմ հայի:
Վերջապես, ինչո՞ւ ոչ մի հայկական կազմակերպություն կամ հայ պաշտոնյա չբողոքեց լրատվամիջոցներին, որոնք Ցարնիի անհիմն ու զրպարտչական հայտարարությունները տարածեցին՝ մեղադրելով մի հայի Թամերլանին արմատական դարձնելու մեջ: Նման մի իրավիճակ ստեղծվել էր տարիներ առաջ, երբ ավստրալիական The Canberra Times թերթը հաղորդեց, որ «Հռոմի պապի վրա հայ մարդասպան է կրակել»: Իրականում, Հովհաննես Պողոս Երկրորդ պապի վրա կրակել էր թուրք Մեհմեդ Ալի Աղջան:
Ժամանակն է, որ հայերը հակազրպարտչական մի կազմակերպություն հիմնեն, որը ակտիվորեն կհետապնդի բոլոր նրանց, ովքեր զրպարտում և անվանարկում են հայերին ամբողջ աշխարհում:

Арут Сасунян. Нужно осудить ложное обвинение в наличии «армянского следа» в бостонских взрывах
Многие вопросы, возникшие в связи с варварскими взрывами, прогремевшими на прошлой неделе в ходе марафона в Бостоне, остаются без ответа.
При отсутствии установленных фактов трудно прийти к обоснованному заключению и найти мотив кровавых действий братьев Царнаевых (Тамерлана – 26 лет и Джохара – 19 лет). Примечательно, что Тамерлан носил имя кровожадного среднеазиатского полководца 14-го века, который сровнял с землей целые города и вырезал множество невинных людей.
Вместо того чтобы делать безосновательные выводы и обобщения, связанные с чеченцами, мусульманами и семьей Царнаевых, было бы желательно выдвинуть ряд важных вопросов:
- Еще в 2011г. спецслужбы России обратились в Федеральное бюро расследований (ФБР) США с просьбой расследовать радикально-исламистские связи Тамерлана и его намерения присоединиться к подпольным группам. Насколько хорошо ФБР выполнило  это задание? Если агенты ФБР проделали скрупулезную работу и ничего подозрительного не обнаружили, то почему через несколько месяцев, когда Тамерлан в 2012г. вернулся в Соединенные Штаты, проведя 6 месяцев в таких мятежных республиках, как Чечня и Дагестан, они не стали следить за ним? И почему правоохранительные органы Соединенных Штатов не изучили джихадистские видеоролики и ссылки на радикальные исламистские сайты, обнаруженные в компьютере Тамерлана?
- Если предупреждение русских не было изучено должностными лицами Соединенных Штатов всерьез, то было ли их решение принято из политических соображений или после надлежащей оценки террористической угрозы? Действительно ли должностные лица Соединенных Штатов предпочли не вмешиваться во внутренний конфликт России, поскольку чеченские мятежники борются с Россией за свою независимость? Действительно ли Соединенные Штаты рассматривают чеченских террористов в качестве «воинов свободы», считая, что они не представляют угрозы для Соединенных Штатов? Что еще более важно: какую роль сыграли влиятельные консервативные американские круги, занимающие антироссийскую позицию, в оценке предупреждений касательно Тамерлана?
- Действительно ли спецслужбы России тщательно следили за Тамерланом, когда он оказался в поле их зрения в ходе своей последней поездки в Дагестан и Чечню, особенно после того, как остались недовольны холодной реакцией ФБР в ответ на свой, сделанный ранее, запрос?
- Подтолкнет ли этот теракт, в результате которого погибло 4 и ранено около 200 американцев, к более тесному сотрудничеству спецслужб США с российскими коллегами, дабы совместными усилиями бороться против терроризма, независимо от международных политических соображений?
- Изучат ли Соединенные Штаты 10-дневную поездку Тамерлана и трех членов его семьи в Турцию в 2003г. (как выяснил министр внутренних дел Турции Муаммар Гюлер)? С какой целью Царнаевы посетили Турцию и с кем они там общались?
Обращаясь к теме словоохотливого дяди братьев Царнаевых – Руслана Царнаева, отметим, что он сделал ряд спорных и противоречивых комментариев, которые были распространены по всему миру через «CNN», «NBC», «Wall Street Journal», «Reuters», «Time» и др. Дядя Царнаев обвинил некоего безымянного исламизированного армянина из Кембриджа в том, что он превратил Тамерлана в радикала.
Житель Мериленда Царнаев в шоу «NBC Today» рассказал, что один из его знакомых армян сообщил о «внешнем воздействии» на Тамерлана: «Он [знакомый] сказал, что кто-то промывает ему [Тамерлану] мозги, и что этот кто-то только недавно принял ислам. Я хочу подчеркнуть, что у него [знакомого] – армянское происхождение».
Однако дядя Царнаев в интервью «CNN» совершенно иначе объяснил подлый поступок своих племянников. Он назвал их «людьми, которые низко пали», и заявил, что они опозорили его семью и запятнали честь чеченского народа. Однако в дальнейшем в интервью «NBC Today» он сказал, что дал такую характеристику своим племянникам в момент ярости, а теперь он уверен, что их преступление никак не связано с Россией или Чечней. Он стал противоречить самому себе, утверждая, что армянином является не его знакомый, а тот «исламизированный недавно человек», который «промыл мозги» Тамерлану.
Возникает вопрос: кто такой Царнаев и почему он обвиняет армян? После недолгого поиска в интернете стало известно, что он непосредственно связан с западными энергетическими компаниями, имеющими свои интересы в каспийском регионе. Он работал в компаниях «Big Sky Energy», «Golden Eagle Partners» и «Nelson Resources Ltd»: все три компании вложили прямые инвестиции в энергетические проекты, осуществляемые на Каспии. Можно ли объяснить обвинения Царнаева в адрес армян его связями с этими энергетическими компаниями?
Наконец, почему ни одна армянская организация или официальный представитель Армении не выразил своего протеста средствам массовой информации, которые распространили безосновательные и клеветнические заявления Царнаева, обвинившего некоего армянина в том, что он превратил Тамерлана в радикала? Схожая ситуация возникла, когда австралийская газета «The Canberra Times» сообщила, что «в Папу Римского стрелял убийца-армянин». На самом деле, в Папу Римского Иоанна Павла  Второго стрелял турок Мехмет Али Агджа.
Настало время для того, чтобы армяне создали организацию по борьбе с клеветой, которая будет активно преследовать всех тех, кто клевещет и дискредитирует армян по всему миру.