Եկեք վերջ դնենք միջուկային զենքի փորձարկումներն և հասնենք միջուկային զենքից ազատ աշխարհ. ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղար պրն. Բան Կի Մուն
• 29-08-2013 15:35:58   |   |  Միջազգային
Գլխավոր քարտուղարի ուղերձը նվիրված Միջուկային զենքի դեմ պայքարի միջազգային օրվա չորրորդ տարեդարձին.
Տասնհինգ տարի առաջ Միջուկային փորձարկումների արգելման մասնակի պայմանագրի ընդունմամբ միջազգային հանրությունը ավարտին հասցրեց առաջին քայլերը՝ ուղղված միջուկային զենքի փորձարկումներին հավիտյանս վերջ դնելուն: Այս նպատակը զինաթափման օրակարգում դեռևս անավարտ և լուրջ խնդիր է:
Չնայած նրան, որ քսան տարի է անցել այն բանից ի վեր, ինչ Զինաթափման հարցերով խորհրդաժողովը բանակցություններ սկսեց Միջուկային փորձարկումների արգելման համապարփակ պայմանագրի շուրջ (ՄՓԱՀՊ), այս պայմանագիրը դեռևս չի մտել ուժի մեջ:
Այսօր ամբողջ աշխարհում 183 երկրներ ստորագրել են ՄՓԱՀՊ և 159-ը՝ վավերացրել են այն: Այս տարի ավելի վաղ Կորեայի Ժողովրդա-դեմոկրատական Հանրապետության կողմից միջուկային զենքի փորձարկման դեմ ուղղված ուժեղ և միասնական պատասխանը ցույց տվեց միջազգային հանրության նվիրվածությունը՝ աջակցելու միջուկային փորձարկումների դեմ պայքարի համաշխարհային նորմերին: Այդուհանդերձ, որոշ պետություններ դեռևս զերծ են մնում քայլեր ձեռնարկելուց՝ դրանով իսկ կանխելով ՄՓԱՀՊ ուժի մեջ մտնելը:
Ոչ մի արդարացուցիչ հանգամանք չկա՝ այս մեծ նպատակին հասնելը հետաձգելու համար: Ժամանակն է համաշխարհային արգելքով՝ այս մարտահրավերի դեմ պայքարի հնարավոր ամենավստահելի միջոցով,  կանխել միջուկային փորձարկումների պատճառով առաջացող սարսափելի մարդկային և բնապահպանական հետևանքները: Միաժամանակ, բոլոր պետությունները պետք է առկախեն միջուկային փորձարկումները: Ես նաև խրախուսում եմ քաղաքացիական հասարակությանը, գիտական շրջաններին և այլոց՝ շարունակել խթանել այս հույժ կարևոր արշավը:
Նշելով Միջուկային զենքի փորձարկումների դեմ պայքարի միջազգային օրը, եկեք վերջ դնենք միջուկային զենքի փորձարկումներն և հասնենք միջուկային զենքից ազատ աշխարհ:

THE SECRETARY-GENERAL MESSAGE FOR THE FOURTH OBSERVANCE OF THE INTERNATIONAL DAY AGAINST NUCLEAR TESTS
29-08-2013 15:35 World News
THE SECRETARY-GENERAL
MESSAGE FOR THE FOURTH OBSERVANCE OF THE INTERNATIONAL DAY AGAINST NUCLEAR TESTS
29 AUGUST 2013
Fifty years ago, with the adoption of the Partial Test Ban Treaty, the international community completed its first step towards ending nuclear weapon test explosions for all time. This objective remains a serious matter of unfinished business on the disarmament agenda.
Although twenty years have passed since the Conference on Disarmament  began negotiations on the Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty (CTBT), this treaty has still not entered into force.
Today, 183 countries around the world have signed the CTBT and 159 have ratified it.  The strong and unified response to the nuclear test earlier this year by the Democratic People’s Republic of Korea demonstrated the commitment of the international community to uphold the global norm against nuclear tests.  However, some States have still refrained from taking action, thus preventing the CTBT’s entry into force.
There are no justifiable grounds for further delay in achieving this great goal.  It is time to avert any more of the horrific human and environmental effects caused by nuclear tests through a global ban, the most reliable means possible to meet this challenge.
I once again urge all States to sign and ratify the CTBT without further delay. The eight remaining States whose ratifications are necessary for the Treaty to enter into force have a special responsibility; none should wait for others to act first.  In the meantime, all States should maintain or implement moratoria on nuclear explosions. I also encourage civil society, academia and others to continue to contribute their crucial advocacy.
As we mark this International Day against Nuclear Tests, let us work together to end nuclear weapons testing and achieve a world free of nuclear weapons.