ԱՐՄԵՆԱԼ-ի նախագիծը «Տարվա բարելավում» կորպորատիվ մրցույթի հաղթող
Երևան, 16 հունվարի 2014 թ. – ԱՐՄԵՆԱԼ-ում մշակված և իրականացված ՌՈՒՍԱԼ-ի արտադրական համակարգի նախագիծը գրավեց երրորդ տեղը «Տարվա բարելավում» կորպորատիվ մրցույթում «Խնայողականություն» անվանակարգում:
Գործարանի էներգետիկ և մեխանիկական ծառայությունների մասնագետները վերակառուցեցին հատման 2GL սարքավորումը` վերածելով այն փայլաթիթեղի միաժամանակ և՛ հատման, և՛ շերտազատման սարքի: Դա համարյա 2 անգամ` ամսական 320 տոննայից մինչև 600 տոննա, ավելացրեց սարքավորման արտադրողականությունը արագության պահպանման պարագայում: Նախագծի իրականացման ուղղակի տնտեսական արդյունքը կազմում է տարեկան 15 հազար դոլար:
«Ինքնատիպ տեխնիկական գաղափարը թույլ տվեց միանգամից լուծել փայլաթիթեղի գլանման և հատման մի քանի խնդիր: Կատարելագործման արդյունքում արտադրական ցիկլից դուրս է մղվել շերտազատման գործողությունը, որը հանգեցրել է արտադրանքի որակի բարձրացման, տեխնոլոգիական թափոնների, էլեկտրաէներգիայի ծախսերի և ներգործարանային տեղափոխումների կրճատման», - ասաց ԱՐՄԵՆԱԼ-ի արտադրական համակարգի զարգացման բաժնի պետ Արթուր Զաքարյանը: Նրա խոսքերով, 2GL սարքավորման վերակառուցման փորձն արդեն կիրառվում է գործարանի համանման սարքավորումների կատարելագործման ժամանակ:

Проект АРМЕНАЛа – призер корпоративного конкурса “Улучшение года”
Ереван, 16 января 2014 года. – Разработанный и реализованный на АРМЕНАЛе проект Производственной системы РУСАЛа занял 3-е место в корпоративном конкурсе “Улучшение года” в номинации “Экономичность”.
Специалисты механической и энергетической служб завода реконструировали серийную машину резки 2GL в машину одновременной резки и раздвойки фольги. Это  почти в 2 раза - с 320 т до 600 тонн в месяц - увеличило ее производительность при сохранении скорости. Прямой экономический эффект от реализации проекта составляет 15 тысяч долларов в год.
“Оригинальная техническая идея позволила решить сразу несколько проблем в отделениях проката и резки фольги. В результате усовершенствования из производственного цикла исключена операция раздвойки, что привело к повышению качества продукции, сокращению технологических отходов, расхода электроэнергии и внутризаводских транспортировок”, - сказал начальник отдела по развитию производственной системы АРМЕНАЛа Артур Закарян. По его словам, опыт реконструкции машины 2GL уже используется при переделке аналогичного заводского оборудования.
АРМЕНАЛ, созданный в Ереване в мае 2000 года на базе Канакерского алюминиевого завода,  является одним из крупнейших промышленных предприятий Армении и единственным производителем алюминиевой фольги на Кавказе и в Центральной Азии. Вместе с  заводами САЯНАЛ, “Уральская фольга” и “Саянская фольга” образует Упаковочный дивизион РУСАЛа.