Էրդողանը մատ է թափ տվել Օբամայի վրա Սպիտակ տանը կայացած թեժ զրույցի ժամանակ
Պուլիտցերյան մրցանակի դափնեկիր ամերիկացի լրագրող Սեյմուր Հերշը London Review of Books երկշաբաթաթերթում հրապարակված «Կարմիր գիծը և առնետային արահետը» սենսացիոն հոդվածում բացահայտել է, որ Թուրքիայի կառավարությունը 2013 թվականի օգոստոսի 21-ին, զարին քիմիական գազի կիրառմամբ գաղտնի հարձակում էր կազմակերպել Սիրիայում, սպանելով հարյուրավոր խաղաղ բնակիչների: Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հույս ուներ, որ սիրիական վարչակարգը կմեղադրվեր այս հարձակման համար, ինչին կհետևեր Միացյալ Նահանգների պատասխան հարվածը Սիրիային, քանի որ նախագահ Օբաման զգուշացրել էր Սիրիայի ղեկավարներին, որ ապստամբ զինյալների դեմ քիմիական զենք կիրառելով նրանք կհատեն «կարմիր գիծը»:
Էրդողանի դավադրությունը գրեթե աշխատեց: Քիմիական հարձակումից հետո, Օբաման նախապատրաստվեց ամերիկյան զանգվածային հարված հասցնելու տասնյակ սիրիական թիրախների, նույնիսկ այն բանից հետո, երբ բրիտանական հետախուզությունը տեղեկացրել էր ԱՄՆ գլխավոր շտաբին, որ հարձակման վայրից վերցված զարին գազի նմուշները չէին համապատասխանում Սիրիայի տրամադրության տակ եղած քիմիական զենքերին: Ամերիկյան հետախուզության նախկին աշխատակիցը Հերշին ասել էր. «հայտնի էր, որ Էրդողանը սատարում է ապստամբ ընդդիմության շրջանում ջիհադական «ալ-Նուսրա ճակատ» խմբակցությանը, ինչպես նաև այլ իսլամիստական ապստամբ խմբավորումների»: Հերշը պարզել էր, որ ԱՄՆ ռազմական հետախուզությունը 2013 թվականի հունիսի 20-ին մի «հույժ գաղտնի» փաստաթուղթ էր պատրաստել, հաստատելով, որ «Թուրքիայում և Սաուդյան Արաբիայում գտնվող քիմիկոսները փորձել էին զարին գազի բաղադրիչների մեծ խմբաքանակ ստանալ տասնյակ կիլոգրամներով, հնարավոր է, Սիրիայում զանգվածային արտադրության փորձի համար»:
Արդարև, նախորդ տարվա մայիսին «ալ-Նուսրա ճակատի» մի քանի անդամներ ձերբակալվեցին Թուրքիայում, որոնց մոտ հայտնաբերվել էր երկու կիլոգրամ զարին: Թուրքական դատարանը մեղադրեց խմբին Սիրիայի վրա քիմիական հարձակում սկսելու համար հարակից այլ նյութեր ձեռք բերելու մեջ: Շուտով ձերբակալվածներից հինգին ազատ արձակեցին, իսկ մնացածին բաց թողեցին մինչև դատը: Սակայն նրանք անհայտացան...
2013 թվականի գարնանը, ավելի վաղ տեղի ունեցած քիմիական հարձակումները հետաքննելու նպատակով ՄԱԿ-ի հատուկ առաքելության` Սիրիա մեկնելուց հետո, ՄԱԿ-ի գործունեությանը լավատեղյակ մի անձնավորություն հայտնել էր Հերշին, որ «ապացույցներ կան սիրիական ընդդիմության` Հալեպի մոտ գտնվող Խան ալ-Ասալ գյուղում մարտի 19-ին արձանագրված առաջին գազային հարձակման հետ ունեցած առնչության վերաբերյալ.... Ակնհայտ էր, որ ապստամբները գազ էին կիրառել»:
2013 թվականի սեպտեմբերին Սիրիայի վրա ամերիկյան, բրիտանական և ֆրանսիական համատեղ հարձակումից անմիջապես առաջ նախագահ Օբաման անսպասելիորեն որոշեց հետաձգել հարվածը, պատճառաբանելով, որ նրան անհրաժեշտ է ստանալ Կոնգրեսի հավանությունը: Հարձակման հետաձգման իրական պատճառը Նախագահի բացահայտումն էր, որ նրան Սիրիայի դեմ «անհիմն» հարձակման էր դրդել Թուրքիան, սակայն նա չուզեց հրապարակավ ընդունել իր սխալը՝ որը կարող էր ամբողջ Մերձավոր Արևելքի համար աղետալի հետևանքներ ունենալ: Ճակատագրի հեգնանքով, Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն էր, որ փրկեց նախագահ Օբամային դժվար կացությունից՝ երաշխավորելով Սիրիայի համաձայնությունը հանձնելու իր քիմիական զենքի պաշարները, դրանով իսկ քողարկման միջոց ապահովելով Նախագահի համար՝ հրաժարվելու իր հարձակման սպառնալիքից:
Հետաքննող լրագրող Հերշը նաև պարզել էր, որ քիմիական զենքերը հասել էին սիրիացի ապստամբներին ԿՀՎ-ի «առնետային արահետ» կոդային անվամբ գործողության միջոցով (թուրք-ամերիկյան գաղտնի համաձայնություն, 2012 թ.), որպեսզի Լիբիայից զենք ու զինամթերք տեղափոխեն Սիրիա Թուրքիայի տարածքով: Լիբիայում Բենգազիի ամերիկյան հյուպատոսարանի վրա ահաբեկչական հարձակումից հետո, այս գաղտնի գործողության կենտրոնը` ԱՄՆ-ը, դուրս եկավ նշված գաղտնի համաձայնությունից, սակայն Թուրքիան շարունակեց լիբիական զենք մատակարարել սիրիական ապստամբներին:
Քանի որ ապստամբները 2012 թվականի ավարտին պարտվում էին Ասադի վարչակարգի դեմ մղվող պայքարում, ամերիկացի մի հետախույզ հայտնել է Հերշին, որ «Էրդողանը զայրացած էր», ինչը նրան ստիպեց դավադիր մի ծրագիր մշակել, որով ապստամբները զարին գազ կիրառելով սիրիական կառավարությանը կեղծ մեղադրանք կներկայացնեին, այսպիսով դրդելով Միացյալ Նահանգներին հարձակվել Սիրիայի վրա:
Ավելի ուշ, Թուրքիայի վարչապետը մեկնեց Վաշինգտոն, որպեսզի անձամբ ներկայացնի Սիրիայի վրա ամերիկյան հարձակման իր ծրագիրը` փրկելու համար ապստամբներին հասատ պարտությունից: 2013 թվականի մայիսի 16-ին Էրդողանը, արտգործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուի և հետախուզության ղեկավար Հաքան Ֆիդանի հետ միասին, աշխատանքային ճաշ է ունեցել Սպիտակ տանը նախագահ Օբամայի, պետքարտուղար Ջոն Քերիի և ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Թոմ Դոնիլոնի հետ: Սիրիայի դեմ ռազմական գործողություններ սկսելու Օբամայի դժկամությունից վրդովված, Էրդողանը «սրիկայաբար մատ է թափ տվել նախագահի վրա Սպիտակ տանը», Դոնիլոնը զեկուցել է այս շշմեցուցիչ դրվագի մասին արտաքին քաղաքականության մի փորձագետի, որն էլ այդ մասին հայտնել է Հերշին: «ԿՀՎ աջակցությամբ Սիրիա զենք առաքելուն վերջ դնելու ամերիկյան որոշումը Էրդողանին անպաշտպան թողեց քաղաքական և ռազմական առումով», բացատրեց Հերշը: «Առանց ապստամբներին ցուցաբերվող ամերիկյան ռազմական աջակցության, ասաց մի նախկին հետախույզ, «Էրդողանի` Սիրիայում կախյալ պետություն ունենալու երազանքը հօդս է ցնդում և նա կարծում է՝ մեր մեղքով: Եթե Սիրիան հաղթի պատերազմը, նա գիտի, որ ապստամբները, ամենայն հավանականությամբ, դառնալու են իր դեմ. էլ ո՞ւր կարող են նրանք գնալ: Ուստի, նա ունենալու է հազարավոր արմատականներ իր երկրի ներսում»:
2013 թվականի օգոստոսին Դամասկոսի Գուտա արվարձանում  քիմիական  հարձակումից հետո մի նախկին հետախույզ ասել էր Հերշին. «Այժմ մենք գիտենք, որ դա գաղտնի գործողություն էր՝ ծրագրված Էրդողանի մարդկանց կողմից, որպեսզի Օբամային դրդեն հատել կարմիր գիծը.... Գործարքն տպավորիչ և ուշագրավ պետք է լիներ.... Զարինը մատակարարվել էր Թուրքիայի միջոցով»:  Ըստ Հերշի զեկույցի` թուրք պաշտոնյաների մեղսակցության մյուս ազդանշանը Միացյալ Նահանգների կողմից գաղտնալսված հեռախոսազանգերն էին, որոնցով բացահայտվում էր նրանց ուրախությունը հաջող քիմիական հարձակում կազմակերպելու համար...
Հերշն իր բացահայտումը եզրափակում է ԱՄՆ հետախուզության նախկին աշխատակցի առավել մտահոգիչ դիտողությամբ. «Ես հարցրեցի իմ գործընկերներին, թե կա՞ արդյոք որևէ միջոց կանգնեցնելու Էրդողանի շարունակական աջակցությունը ապստամբներին, հատկապես հիմա, երբ գործերն այնքան անհաջող են ընթանում, նա պատասխանեց. «Մենք անտանելի վիճակում ենք: Կարող ենք ամեն ինչ հայտնել, եթե Էրդողանի փոխարեն մեկ ուրիշը լիներ, սակայն Թուրքիան առանձնահատուկ դեպք է: Նա ՆԱՏՕ-ի մեր դաշնակիցն է: Թուրքերը չեն վստահում Արևմուտքին: Նրանք չեն կարող մեր կողքին մնալ, եթե մենք թուրքական շահերի դեմ ակտիվ դիրքորոշում ունենանք: Եթե հայտարարենք, թե ինչ դեր է խաղացել  Էրդողանը գազի հետ կապված պատմության մեջ` այն կործանարար կլինի: Թուրքերը կասեն. «Մենք ատում ենք ձեզ այն բանի համար, որ մեզ թելադրում եք, թե ինչ կարող ենք անել և ինչ` ոչ»:
Վերջին հարյուր տարիների իրարահաջորդ ամերիկյան կառավարություններն այդպես էլ չեն կարողացել հասկանալ մի կարևոր աշխարհառազմավարական ճշմարտություն, որ Թուրքիան ավելի շատ ունի Միացյալ Նահանգների կարիքը, քան ԱՄՆ-ը երբևէ կունենա նրա կարիքը: Անկասկած, ինչ-որ սարսափելի սխալ է կատարվում, երբ «պոչն է թափահարում շանը»...

Эрдоган пригрозил пальцем Обаме во время бурного разговора в Белом доме
Лауреат Пулитцеровской премии, американский журналист Сеймур Херш в сенсационной статье «Красная линия и крысиная тропа», опубликованной в газете «London Review of Books» сообщил, что правительство Турции 21 августа 2013г. тайно организовало химическую атаку с использованием газа зарин в Сирии, убив сотни мирных жителей. Премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган надеялся, что сирийский режим будет обвинен в этой атаке, а за этим последует ответный удар Соединенных Штатов по Сирии, поскольку президент Обама предупредил руководителей Сирии, что, применив химическое оружие против вооруженных мятежников, они тем самым «переступят черту».
Заговор Эрдогана почти сработал. После химической атаки Обама приготовился нанести массированный удар по десяткам сирийских мишеней, даже после того, как британская разведка проинформировала генеральный штаб США о том, что образцы зарина, взятые на месте атаки, не соответствовали химическому оружию, которое имеется у Сирии. Бывший сотрудник американской разведки сказал Хершу: «Было известно, что в среде мятежной оппозиции Эрдоган помогает джихадистской группировке «Фронт ан-Нусра», а также другим исламистским группировкам». Херш выяснил, что военная разведка США 20 июня 2013г. подготовила документ под грифом «совершенно секретно», подтвердив, что «находящиеся в Турции и Саудовской Аравии химики попытались получить большую партию компонентов газа зарин – десятки килограммов, возможно, для попытки массового производства в Сирии».
Действительно, в мае прошлого года несколько членов «Фронта ан-Нусра» были задержаны в Турции, при них было обнаружено 2 кг зарина. Турецкий суд обвинил группу в приобретении веществ для начала химической атаки на Сирию. В скором времени 5-х из арестованных выпустили на свободу, а остальных отпустили до суда. Однако они исчезли…
Весной 2013г., после отправки специальной миссии ООН в Сирию с целью расследования химических атак, совершенных ранее, осведомленный в делах ООН источник сообщил Хершу, что «есть доказательства о причастности сирийской оппозиции к первой газовой атаке, совершенной 19 марта в селе Хан аль-Асаль, находящемся возле Алеппо… Было очевидно, что мятежники применили газ».
В сентябре 2013г., непосредственно перед совместной американской, британской и французской атакой на Сирию, президент Обама неожиданно решил отложить удар, мотивировав это тем, что ему необходимо получить одобрение Конгресса. Реальной причиной отмены нападения стала информация о том, что к «безосновательной» атаке на Сирию его подтолкнула Турция, однако он не захотел публично признавать свою ошибку, которая могла привести к катастрофическим последствиям для всего Ближнего Востока. По иронии судьбы, министр иностранных дел России Сергей Лавров спас президента Обаму из неловкого положения, гарантировав согласие Сирии сдать все свои ресурсы химического оружия, тем самым обеспечив для президента прикрытие для отказа от своей угрозы нападения.
Журналист-расследователь Херш также выяснил, что химическое оружие дошло до сирийских мятежников с помощью операции ЦРУ под кодовым названием «Крысиная тропа» (по секретному турецко-американскому соглашению, 2012), представляющей собой переправку оружия и боеприпасов в Сирию через территорию Турции. После террористического нападения на американское консульство в Бенгази (Ливия) – в этом центре тайной операции, Соединенные Штаты вышли из указанного секретного соглашения, однако Турция продолжила поставлять ливийское оружие сирийским мятежникам.
Поскольку мятежники в конце 2012г. проигрывали в борьбе с режимом Асада, один из американских разведчиков сообщил Хершу, что «Эрдоган был разъярен», и он вынужден был разработать заговорщический план, по которому мятежники, применив газ зарин, могли предъявить лживое обвинение сирийскому правительству, тем самым подтолкнув Соединенные Штаты к нападению на Сирию.
Позже премьер-министр Турции отправился в Вашингтон, чтобы лично представить свой план американской атаки на Сирию для спасения мятежников от окончательного поражения. 16 мая 2013г. Эрдоган вместе с министром иностранных дел Ахмедом Давутоглу и руководителем разведки Хаканом Фиданом, провел рабочий обед в Белом доме с президентом Обамой, госсекретарем Джоном Керри и советником по вопросам национальной безопасности Томом Донилоном. Эрдоган, возмущенный нежеланием Обамы начать военные действия против Сирии, «нагло пригрозил пальцем президенту в Белом доме». Донилон сообщил об этом ошеломляющем эпизоде одному эксперту в области внешней политики, а тот передал Хершу. «Решение США положить конец поставкам оружия в Сирию при содействии ЦРУ привело к беспомощности Эрдогана в политическом и военном плане», – объяснил Херш. «Без американской военной помощи мятежникам мечта Эрдогана о наличии зависимого государства разбивается вдребезги, и он считает, что по нашей вине. Если Сирия победит в войне, то мятежники (он это знает), по всей вероятности, выступят против него самого. А куда им еще идти? Следовательно, у него появятся тысячи радикалов внутри страны», – сказал бывший разведчик.
В августе 2013г. после химической атаки в Гуте – окрестностях Дамаска, бывший разведчик сказал Хершу: «Теперь мы знаем, что это была секретная операция, спланированная людьми Эрдогана, чтобы подтолкнуть Обаму пересечь красную черту… Операция должна была быть впечатляющей и примечательной… Зарин должны были поставлять через Турцию». Согласно докладу Херша, другим свидетельством вины турецких должностных лиц стали тайно прослушанные Соединенными Штатами  телефонные разговоры, в которых звучит радость по поводу удачной организации химической атаки…
Херш резюмирует свое разоблачение более тревожным замечанием бывшего сотрудника разведки США: «Я спросил своих коллег, есть ли какой-нибудь способ остановить перманентную помощь Эрдогана мятежникам, особенно, теперь, когда дела идут так неудачно, на что он мне ответил: «Мы в невыносимом положении. Мы могли бы обо всем сообщить, если бы вместо Эрдогана был кто-нибудь другой, но Турция – особый случай. Она наш союзник по НАТО. Турки не доверяют Западу. Они не смогут оставаться рядом с нами, если мы займем активную позицию против турецких интересов. Если мы расскажем, какую роль сыграл Эрдоган в истории с газом, то это приведет к катастрофе. Турки скажут: «Мы ненавидим вас за то, что вы нам диктуете, что нам можно делать, а что нет»».