Հայ որբերի գործած գորգը կցուցադրվի Սպիտակ տանը
Վաշինգտոն- Կոնգրեսի անդամների և Ամերիկայի Հայկական Համագումարի(Համագումար) ջանքերով Սպիտակ տունը համաձայնել է  հանրորեն ցուցադրել հայ որբերի գործած գորգը արդեն իսկ այս աշնանը,- հաղորդում է Համագումարը:
Համագումարը ողջունում է այս առաջընթացը, քանի որ նախորդ պլանավորած գորգի մեկօրյա ցուցադրությունը` Սմիթսոնյան Ինստիտուտում անցած տարվա դեկտեմբերին, հետաձգվել էր: Համաձայն Բրեդ Շերմանին ուղղված Ազգային անվտանգության խորհրդատու Էնթոնի Բլինկենի անցած տարվա նամակի. «Սպիտակ տան հավաքածուի մաս կազմում են լիարժեք մշակված ցուցադրություններ, այլ ոչ թե մեկօրյա մասնավոր միջոցառումներ»: Համագումարն ակնկալում է, որ այս տարի հայ որբերի գործած գորգը ակնառու կերպով կցուցադրվի ամերիկյան հասարակությանը:
Նորություններում հաղորդվում են անցած տարի թուրքական կառավարության` Սպիտակ տան վրա ճնշում գործադրելու և միջոցառումը չեղյալ հայտարարելու մասին, որը բացասական արձագանք գտավ Կոնգրեսի անդամների շրջանում, ներառյալ սենատոր Էդվարդ Մարքի, Ադամ Շիֆի և Դեյվիդ Վալադաոյի կողմից, ովքեր ավելի քան 30 Կոնգրեսի անդամների կողմից ստորագրված նամակ էին ուղղել նախագահ Օբամային, որում կոչ էին անում թույլատրել գորգի ցուցադրությունը:
Քուլիջի գորգի ցուցադրության անհասանելիության հետ մեկտեղ, Համագումարը սկսեց հայ որբերի գործած «Քույր գորգը» ցուցադրելու քարոզարշավը: Այս ընթացքում «Քույր գորգը» ցուցադրվել է Բոստոնում, Մասսաչուսեթս և Բոկա Ռեյթոնում, Ֆլորիդա: Մարտ ամսին կոնգրեսական Շիֆը պլանավորել էր ցուցադրել այն Կապիտոլիումում մի միջոցառման ժամանակ, որը սակայն հետաձգվեց ձյունաբքի պատճառով:
http://ih.constantcontact.com/fs174/1101603782901/img/1372.jpg
Dr. Martin Deranian (3rd from left) with the Armenian Orphan Sister Rug at the Assembly's Annual Holiday Briefing in Boston, Massachusetts. December 5, 2013.
«Ես խորապես զգացված եմ»,- դոկտոր Մարտին Դերանյանն ասաց Համագումարին` տեղեկանալով հայ որբերի գործած գորգը ցուցադրելու որոշման մասին: «Ես հավատում եմ ամերիկյան կառավարությանը, որն ի վերջո ճիշտ որոշում կկայացնի»,- շարունակեց խոսքը դոկտոր Դերանյանը: Վերջինս «Նախագահ Քալվին Քուլիջը և հայ որբերի գորգը» գրքի հեղինակն է: Նա հավելեց. «Ես գնահատում եմ Վաշինգտոնում մեր ընտրված պաշտոնյաների աշխատանքը, ինչպես նաև Ամերիկայի հայկական համագումարին, որն օգնում է ապահովել այս գործընթացը»:
1925թ. Նյու Յորք Թայմսի գլխավոր խմբագիր և Մերձավոր Արևելքի ամերիկյանՆպաստամատույց ընկերության փոխնախագահ, դոկտոր Ջոն Հ. Ֆինլին նվիրեց ՀայոցՑեղասպանության որբերի կողմից պատրաստված գորգը գործող նախագահ ՔալվինՔուլիջին: Գորգը պարտաստվել էր ի երախտագիտություն՝ 20-րդ դարի առաջինցեղասպանությունից փրկվածներին Ամերիկայի ցուցաբերած օգնության ևմեծահոգության համար: Ինչպես նախկինում հաղորդվել է, գորգը ցուցադրվել էր Սպիտակ տանը 1984 և 1995 թվականներին, սակայն դրանից ի վեր չի ցուցադրվել: Այս հարցը Համագումարը բարձրաձայնել է բոլոր ԱՄՆ-ի վարչակազմերի առջև:
«Ամերիկայի` Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածներին փրկելու մարդասիրական միջամտության համար երախտագիտության այս նյութական խորհրդանիշի ցուցադրությունը դրական առաջընթաց է»,- հայտատարում է Ամերիկայի հայկական համագումարի տնօրեն Բրայան Արդունին:

• 01-05-2014 12:57:30   | USA  |  Press release
Washington, DC - With Members of Congress and the Armenian Assembly of America (Assembly) weighing in, the White House has agreed to release the Armenian Orphan Rug for public display as early as this fall, reported the Assembly.
The Assembly welcomes this development as a previous one-day exhibition of the carpet planned at the Smithsonian Institution last December was cancelled. According to a letter from National Security Advisor Antony Blinken to Rep. Brad Sherman (D-CA) last year, "Loans from the White House collection are made for fully developed exhibits, not for one-day private events." The Assembly expects the Armenian Orphan Rug to be prominently displayed to the American public this year.
News reports surfaced about Turkish pressure on the White House last year and the cancellation of the event, which led to an outcry by Members of Congress, including Senator Edward Markey (D-MA), along with Reps. Adam Schiff (D-CA) and David Valadao (R-CA) who spearheaded a letter to President Obama, signed by over 30 Members of Congress, calling on him to release the rug.
With the Coolidge rug unavailable, the Assembly launched a campaign to display the Armenian Orphan "Sister Rug." Since then, the sister rug has been displayed in Boston, Massachusetts and Boca Raton, Florida, and was planned to be displayed at an event on Capitol Hill with Congressman Schiff in March, but was postponed due to a snowstorm.
http://ih.constantcontact.com/fs174/1101603782901/img/1372.jpg
Dr. Martin Deranian (3rd from left) with the Armenian Orphan Sister Rug at the Assembly's Annual Holiday Briefing in Boston, Massachusetts. December 5, 2013.
"I'm extremely touched," Dr. Martin Deranian told the Assembly upon learning the news of the decision to display the Armenian Orphan Rug. "I have faith in the American government, that it will do the right thing in the end," he said. Dr. Deranian authored the book "President Calvin Coolidge and the Armenian Orphan Rug." "I appreciate the work of our elected officials in Washington as well as the Armenian Assembly for helping to secure this commitment," he said.
In 1925, Dr. John H. Finley, editor-in-chief of the New York Times and vice-chairman of the congressionally chartered Near East Relief organization presented a rug made by orphans of the Armenian Genocide to then President Calvin Coolidge. The rug was made in appreciation of America's generosity in aiding the survivors of the first genocide of the 20th Century. As previously reported, the carpet was displayed at the White House in 1984 and 1995, but not since, an issue which the Assembly has raised with successive Administrations.
"The display of this tangible expression of gratitude for America's humanitarian intervention to save the survivors of the Armenian Genocide is a positive development," stated Assembly Executive Director Bryan Ardouny.