Հարութ Սասունյան.Ռումինիայում տեղի ունեցավ Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված համաժողով` չնայած թուրքական բողոքներին
• 02-10-2014 16:35:29   | ԱՄՆ  |  Վերլուծություն
Հենց նոր եմ վերադարձել տուն երկշաբաթյա լարված ճանապարհորդությունից: Սկզբում մասնակցեցի Երևանում տեղի ունեցած Հայաստան-Սփյուռք համաժողովին, որտեղ համանախագահեցի Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի նիստում, և ելույթ ունեցա երկու այլ նիստերում՝ առաջարկելով ձևավորել ժողովրդավարական ճանապարհով ընտրված համասփյուռքյան կառույց, որը կներկայացնի Հայաստանից և Արցախից դուրս բնակվող յոթ միլիոն հայերին:
Այնուհետև մեկնեցի Ռումինիայի մայրաքաղաք Բուխարեստ՝ միանալու տասնյակ երկրների մասնագետներին, գործիչներին, լրագրողներին և հոգևորականներին՝ առաջին անգամ տեղի ունեցող Հայոց ցեղասպանության միջազգային համաժողովում:
Ռումինիայում Թուրքիայի մշտապես աչալուրջ դեսպանը մեծ ջանքեր գործադրեց տապալելու ոչ միայն Հայոց ցեղասպանության համաժողովը՝ կազմակերպված Ռումինիայի Հայոց թեմի առաջնորդարանի կողմից, այլև Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակին նվիրված խաչքարի բացման արարողությունը:
Թուրք դեսպանի ջանքերը հօդս ցնդեցին, քանի որ խաչքարի բացման արարողությունը տեղի ունեցավ նախատեսված օրը՝ սեպտեմբերի 26-ին, որին ներկա էին և Պիտեշտի փոխքաղաքապետը, և Արճեշի նահանգապետը՝ ռումինացի այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների և Ցեղասպանության համաժողովի մասնակիցների հետ միասին: Ի դեպ, երբ դեսպանը առարկել էր խաչքարի տեղադրմանը, Պիտեշտի քաղաքապետը խստորեն հանդիմանել էր նրան՝ ասելով, որ նա իրավունք չունի միջամտելու ռումինական քաղաքի ներքին որոշումներին...
Թուրք դեսպանն այնուհետև փորձեց խոչընդոտել Հայոց ցեղասպանության միջազգային համաժողովը: Թուրքիան մեծ ազդեցություն ունի Ռումինիայի վրա՝ երկու երկրների միջև առկա լայն առևտրային կապերի շնորհիվ: Դեսպանը պետք է հատկապես նեղացած լիներ այն հանգամանքից, որ Ցեղասպանության համաժողովը ֆինանսավորել էր Ռումինիայի կառավարությունը: Բարեբախտաբար, դեսպանին չհաջողվեց խանգարել համաժողովի անցկացումը, որը տեղի ունեցավ ըստ նախատեսված ծրագրի: Համաժողովին ներկա էին մասնագետներ Հայաստանից, Բելգիայից, Բուլղարիայից, Գերմանիայից, Իրանից, Լիբանանից, Կանադայից, Հունաստանից, Միացյալ Նահանգներից, Չեխիայի Հանրապետությունից, Ռումինիայից և Սիրիայից:
Միակ անակնկալն այն վայրն էր, որտեղ իջևանել էին համաժողովի մասնակիցները: «Տեմպո» հյուրանոցի նախասրահ մտնելիս ես շքամուտքի հարևանությամբ գտնվող դարակի վրա նկատեցի մի քանի թուրքական թերթեր, այդ թվում՝ «Զաման» թերթը ռումիներենով: Հետագա զննումից հետո մի գրքույկ հայտնաբերեցի, որտեղից պարզեցի, որ հյուրանոցի սեփականատերը թուրք մահմեդական հոգևոր գործիչ Ֆաթուլլահ Գյուլենն է... Չնայած որ հյուրանոցը գտնվում էր շատ հարմարավետ վայրում՝ ընդամենը մի թաղամաս այն կողմ Բուխարեստի Հայոց եկեղեցու  առաջնորդարանից, որտեղ տեղի էր ունենում համաժողովը, սակայն որոշ հայ մասնակիցների համար տհաճ էր գտնվել թուրքական հյուրանոցում: Հետաքրքիր էր, թե ինչ էին զգացել թուրքական հյուրանոցի տերերը, երբ պարզել էին, որ հյուրընկալում են աշխարհի տարբեր կողմերից եկած Հայոց ցեղասպանության մեկ տասնյակ մասնագետների...
Հետաքրքրվելով, թե ինչ էր քննարկվում համաժողովում, Թուրքիայի  դեսպանատունն իր երկու աշխատակիցներին ուղարկել էր հետևելու զեկուցումներին, որոնք թուրք դեսպանը պարտաճանաչ կերպով պետք է փոխանցեր Անկարային: Բարեբախտաբար, ոչ մի տհաճ միջադեպ տեղի չունեցավ: Երկու թուրք դիվանագետներն իրենց զուսպ էին պահում և չէին փորձում խանգարել համաժողովը: Նմանապես, ոչ մի հայ մասնակից չփորձեց միջամտել թուրքական դեսպանատան պաշտոնյաների աշխատանքին:
Համաժողովում՝ «Ցեղասպանության ճանաչում կամ արդարության պահանջ» թեմայով դասախոսությամբ հանդես գալուց բացի, ինձ բախտ վիճակվեց ներկայացնել իմ երկու գրքերը՝ Հայոց ցեղասպանության մասին ռումիներեն թարգմանությամբ, որոնք նոր էին հրատարակվել Ռումինիայի Հայոց թեմի առաջնորդարանի կողմից: Առաջին գիրքը մի ժողովածու է, որտեղ ամփոփված են իմ հարյուր խմբագրականները, որոնք վերջին տարիներին հրապարակվել են «Կալիֆորնիա կուրիեր» և այլ թերթերում:  Չորս հարյուր էջանոց գիրքը կրում է «Հարյուր հոդված Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի առթիվ» խորագիրը: Իմ երկրորդ գիրքը՝ «Հայոց ցեղասպանություն. աշխարհը ձայն է բարձրացնում. փաստաթղթեր և հռչակագրեր, 1915-2015 թթ.» խորագրով, նույնպես հրատարակվել է Հայոց թեմի կողմից ռումիներեն թարգմանությամբ:
Հայոց  առաջնորդարանը և համայնքի ղեկավարները ակտիվ հրատարակչական ծրագրեր ունեն՝ ռումիներեն թարգմանել Հայոց ցեղասպանության մասին շատ կարևոր գրքեր՝ չնայած տեղի հայ համայնքի նվազմանը՝ դեպի Արևմտյան Եվրոպա և Հյուսիսային Ամերիկա արտագաղթի ալիքների պատճառով:
Ռումինիայի հայկական համայնքում երկու նշանավոր Վարուժան կա: Առաջինը՝ Ռումինիայի հայոց միության նախագահ, Ռումինիայի գրողների միության փոխնախագահ, սենատոր Վարուժան Ոսկանյանն է: Նա Ռումինիայի էկոնոմիկայի և առևտրի նախկին նախարարն է և Հայոց ցեղասպանության մասին շատ  ինքնակենսագրական վեպի հեղինակը: Երկրորդը՝ Վարուժան Փամբուկչյանն է, Ռումինիայի խորհրդարանի պատգամավոր և Ռումինիայի խորհրդարանում ներկայացված ազգային փոքրամասնությունների նախագահը:
Համաժողովի մասնակիցների մեծ մասն առաջին անգամ էր գտնվում Ռումինիայում: Նրանք խոստացան աջակցել տեղի հայ համայնքի ջանքերին, հատկապես Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի առթիվ:

• 02-10-2014 16:35:29   | USA  |  Articles and Analyses
I just returned home from two hectic weeks of travel. First, I participated in the Armenia-Diaspora Conference in Yerevan, where I co-chaired a panel on the Centennial of the Armenian Genocide, and spoke in two other panels proposing the formation of a democratically elected Diaspora-wide structure to represent the seven million Armenians residing outside of Armenia and Artsakh.
I then flew to Bucharest, Romania, to join scholars, activists, journalists and clergy from a dozen countries in the first-ever international Armenian Genocide conference.
The always vigilant Turkish Ambassador to Romania went to great lengths to undermine not only the Armenian Genocide conference, organized by the Diocese of the Armenian Church of Romania, but also the inauguration of a Khachkar or Cross Stone dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide.
Turkish Ambassador's efforts failed miserably as the Khachkar was inaugurated as scheduled on Sept. 26, and both the Vice Mayor of Pitesht and Governor of Arjesh attended the ceremony along with other Romanian dignitaries and Genocide conference participants. In fact, when the Ambassador objected to the inauguration of the Khachkar, the Mayor of Pitesht sharply rebuked him by telling him that he has no right to interfere in the internal decisions of a Romanian city!
The Turkish Ambassador next tried to block the international Armenian Genocide conference. Turkey has a major influence over Romania due to a large amount of trade between the two countries. The Ambassador must have been particularly upset by the fact that the Romanian government was funding the Genocide conference. Fortunately, the Ambassador could not disrupt the conference which was held as planned. It was attended by specialists from Armenia, Belgium, Bulgaria, Canada, the Czech Republic, Germany, Greece, Iran, Lebanon, Romania, Syria, and the United States.
The only surprise was the location where the conference participants were staying. As I walked into the Tempo Hotel lobby, I noticed that there were several Turkish newspapers, including Zaman (in Romanian!), on a rack next to the front door. Upon further inspection, I discovered a brochure that described the hotel as being owned by Muslim Turkish Cleric Fethullah Gulen! Even though the hotel was conveniently located just one block from the Armenian Church headquarters in Bucharest, where the conference was being held, some of the Armenian participants felt uncomfortable staying in a Turkish hotel. We wondered how the Turkish hotel owners felt, after discovering that they housed scores of Armenian genocide specialists from around the world!
Curious as to what was being discussed at the conference, the Turkish Embassy had sent two of its employees to take notes which the Turkish Ambassador must have dutifully forwarded to Ankara. Fortunately, there were no unpleasant incidents. The two Turkish diplomats kept a low profile and did not attempt to disrupt the conference. Likewise, none of the Armenian participants attempted to interfere in the work of the Turkish Embassy officials.
In addition to the lecture I delivered at the conference on the subject of "Genocide Recognition or Quest for Justice," I had the pleasant task of introducing two of my books on the Armenian Genocide in Romanian translation, which were just published by the Diocese of the Armenian Church of Romania. The first book is a collection of one hundred of my columns published in recent years in The California Courier and other newspapers. The 400-page book is titled, "One hundred columns on the occasion of the 100th anniversary of the Armenian Genocide." My second book, "The Armenian Genocide, Documents and Declarations, the World Speaks Out, 1915-2015," was also published by the Armenian Diocese in Romanian translation.
Both the Diocese and the Armenian community leaders have an active publication program, having translated into Romanian many important books on the Armenian Genocide, despite the dwindling of the Armenian community due to waves of exodus to Western Europe and North America.
There are two prominent Varujans in the local Armenian community. The first is Senator Varujan Vosganian, President of the Armenian Union of Romania, and Vice President of the Writers Union of Romania. He is a former Minister of Economy and Trade and author of a widely read autobiographical novel on the Armenian Genocide. The second is Varujan Pambuccian, Parliament member and President of National Minorities represented in the Romanian Parliament.
Many of the scholars were in Romania for the first time. They pledged to support the local community’s efforts, particularly on the Centennial of the Armenian Genocide.