«Արարատը վկա» երաժշտական նախագիծը՝ նվիրված 1915 թ. հայերի նկատմամբ իրականացված ցեղասպանության զոհերի հիշատակի 100-ամյակին (Տեսանյութ)
• 24-10-2014 12:00:00   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
«Աշխարհի Մարդիկ»  հիմնադրամը ներկայացնում է  «Արարատը վկա» երաժշտական նախագիծը՝ նվիրված 1915 թ. հայերի նկատմամբ իրականացված ցեղասպանության զոհերի հիշատակի 100-ամյակին:
Նախագիծը «Աշխարհի Մարդիկ» հիմնադրամի ստեղծագործական խմբի՝ երգի կոմպոզիտոր և բառերի հեղինակ Էլինա Սամարինայի, երգի կատարող Էդուարդ Մհերի, տեսահոլովակի գաղափարի հեղինակ և ռեժիսոր Սերժ Գաբյանի, պրոդյուսեր Ստեֆան Հեքիմյանի և նախագծի տնօրեն Աննա Նազարուկի  համատեղ գործունեության արդյունքն է:
Նախագիծը նախաձեռնողը՝ հայկական պատմա-մշակութային ժառանգության զարգացման օժանդակության  «Աշխարհի Մարդիկ»հիմնադրամն է, որը գործում է Ռուսաստանում և հայերի բնակության այլ երկրներում: Հիմնադրամի առաքելությունն ու նպատակն է բոլոր մատչելի միջոցներով սատարել և օժանդակել հայ ժողովրդի և Հայաստանի դրական կերպարի և բարձր վարկանիշի ստեղծմանը և պահպանմանը՝ համաշխարհային հանրության ուշադրությունը  գրավելով ամբողջ աշխարհում բնակվող հայերի կողմից ստեղծված բազմարժեք ու բազմակողմանի սոցիալ-մշակութային ժառանգության վրա:
Հիմնադրամի հոգաբարձուներն ենԱրտուր  Չիլինգարովը, Նիկիտա Սիմոնյանը, Բագրատ Ալեքյանը, ֆրիդ Սողոյանը, Ներսես Օգանեսյանը, Պերճ Ղազանչյան, Իոսիֆ Աթաբեկովը,  գործելով  ԸԽ «ՏԱՇԻՐ»,ԸԽ«ՆԻՍԿՕՄ», ԸԽ«ԼՈՒԴԻՆԳ»,  ԱՏ «ՌԱՆԴԵՎՈՒ», ԸԽ«ՌՈՒՍԼԱՆ-1», հոլդինգ «ԳԱՄԱՐՏ ՏՐՈՒԲՊԼԱՍՏ», ԸԽ «ԱՐԾԻՆՎԵՍՏ»և այլ կազմակերպությունների գործընկերական օժանդակությամբ:
«Արարատը վկա» երաժշտական տեսահոլովակի նպատակն է ևս մեկ անգամ հիշեցնել ու թերևս նաև նպաստել համաշխարհային հանրության իրազեկմանը քսաներորդ դարի առաջին ցեղասպանության ողբերգության պատմական անարդարացիության կապակցությամբ հայ ժողովրդի անփարատ ցավի մասին:
Տեսահոլովակի միջոցով արտահայտված զգացմունքները կօգնեն միլիոնավոր մարդկանց գիտակցել և համակրել հայ ժողովրդի վշտին:
Երգը տվյալ թեմային նվիրված առաջին ռուսալեզու երաժշտական գործն է, որը թարգմանվել և կատարվել է նաև անգլերեն լեզվով:

• 24-10-2014 12:00:00   | Армения  |  Пресс-релизы
Фонд “Люди мира” представляет музыкальный проект “Свидетель Арарат”, посвященный  100-летию памяти жертв геноцида армян 1915 года.
Проект является совместной работой творческой группы фонда “Люди Мира”:  композитора и автора слов Элины Самариной, исполнителя  Эдуарда Мгера, автора идеи и режиссера видеоклипа Сержа Габяна, продюсера Стефана Экимяна и директора проекта Анны Назарук.
Инициатор проекта, Фонд поддержки и развития историко-культурного наследия армян ”Люди Мира”, который  действует на территории России и других стран проживания армян и осуществляет миссию создания и поддержки положительного образа армянского народа и имиджа Армении посредством привлечения внимания мировой общественности к социально-культурному наследию, созданному армянами, живущими во всем мире.
Попечителями фонда являются: Артур Чилингаров, Никита Симонян,  Баграт Алекян, Фрид Согоян, Нерсес Оганесян, Перч Казанчян, Иосиф Атабеков,  при партнерской поддержке компаний ГК “ТАШИР”, ГК “НИСКОМ”, ГК ”ЛУДИНГ”,  ТД “РАНДЕВУ”,  ГК “РУСЛАН-1”,  холдинг “ГАМАРТ ТРУБПЛАСТ”, ГК “АРТСИНВЕСТ” и др.,
Цель музыкального видеоклипа “Свидетель Арарат” донести до мировой общественности неугасаемую боль исторической несправедливости трагедии первого геноцида двадцатого века.
Эмоции, выраженные через видеоклип, помогут миллионам людей осознать и прочувствовать боль армянского народа.
Это первая русскоязычная песня на данную тему, переведенная и исполненная также на английском языке.