«Արարատը վկա» երաժշտական նախագիծը՝ նվիրված 1915 թ. հայերի նկատմամբ իրականացված ցեղասպանության զոհերի հիշատակի 100-ամյակին (Տեսանյութ)
• 24-10-2014 12:00:00   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
«Աշխարհի Մարդիկ»  հիմնադրամը ներկայացնում է  «Արարատը վկա» երաժշտական նախագիծը՝ նվիրված 1915 թ. հայերի նկատմամբ իրականացված ցեղասպանության զոհերի հիշատակի 100-ամյակին:
Նախագիծը «Աշխարհի Մարդիկ» հիմնադրամի ստեղծագործական խմբի՝ երգի կոմպոզիտոր և բառերի հեղինակ Էլինա Սամարինայի, երգի կատարող Էդուարդ Մհերի, տեսահոլովակի գաղափարի հեղինակ և ռեժիսոր Սերժ Գաբյանի, պրոդյուսեր Ստեֆան Հեքիմյանի և նախագծի տնօրեն Աննա Նազարուկի  համատեղ գործունեության արդյունքն է:
Նախագիծը նախաձեռնողը՝ հայկական պատմա-մշակութային ժառանգության զարգացման օժանդակության  «Աշխարհի Մարդիկ»հիմնադրամն է, որը գործում է Ռուսաստանում և հայերի բնակության այլ երկրներում: Հիմնադրամի առաքելությունն ու նպատակն է բոլոր մատչելի միջոցներով սատարել և օժանդակել հայ ժողովրդի և Հայաստանի դրական կերպարի և բարձր վարկանիշի ստեղծմանը և պահպանմանը՝ համաշխարհային հանրության ուշադրությունը  գրավելով ամբողջ աշխարհում բնակվող հայերի կողմից ստեղծված բազմարժեք ու բազմակողմանի սոցիալ-մշակութային ժառանգության վրա:
Հիմնադրամի հոգաբարձուներն ենԱրտուր  Չիլինգարովը, Նիկիտա Սիմոնյանը, Բագրատ Ալեքյանը, ֆրիդ Սողոյանը, Ներսես Օգանեսյանը, Պերճ Ղազանչյան, Իոսիֆ Աթաբեկովը,  գործելով  ԸԽ «ՏԱՇԻՐ»,ԸԽ«ՆԻՍԿՕՄ», ԸԽ«ԼՈՒԴԻՆԳ»,  ԱՏ «ՌԱՆԴԵՎՈՒ», ԸԽ«ՌՈՒՍԼԱՆ-1», հոլդինգ «ԳԱՄԱՐՏ ՏՐՈՒԲՊԼԱՍՏ», ԸԽ «ԱՐԾԻՆՎԵՍՏ»և այլ կազմակերպությունների գործընկերական օժանդակությամբ:
«Արարատը վկա» երաժշտական տեսահոլովակի նպատակն է ևս մեկ անգամ հիշեցնել ու թերևս նաև նպաստել համաշխարհային հանրության իրազեկմանը քսաներորդ դարի առաջին ցեղասպանության ողբերգության պատմական անարդարացիության կապակցությամբ հայ ժողովրդի անփարատ ցավի մասին:
Տեսահոլովակի միջոցով արտահայտված զգացմունքները կօգնեն միլիոնավոր մարդկանց գիտակցել և համակրել հայ ժողովրդի վշտին:
Երգը տվյալ թեմային նվիրված առաջին ռուսալեզու երաժշտական գործն է, որը թարգմանվել և կատարվել է նաև անգլերեն լեզվով:

• 24-10-2014 12:00:00   | Armenia  |  Press release
The Fund “People of the World” presents the musical project “Ararat is the Witness” devoted to the 100th commemoration of the victims of the Armenian genocide in 1915.
The Project is a result of the joint work of the creative team of the Fund “People of the World” : including the author of the music and lyrics Ellina Samarina, the performer Edward Mher, the author of the idea and director of the video clip Serj Gabyan, producer Stefan Hekimyan and the manager of the project Anna Nazaruk.
The initiator of the project is the Fund for  Supporting the Development of the Historical Cultural Heritage of Armenians  “People of the World”, acting on the territory of the Russian Federation and other countries with the substantial communities of resident Armenians the Fund is pursuing the accomplishment of the mission of supporting the creation and maintenance of the positive image of Armenia and attracting worldwide attention to the valuable extensive social and cultural heritage created by Armenians residing all over the world.
The members of the Board of Trustees of the Fund are distinguished individuals: Arthur Chilingarov, Nikita Simonyan, Bagrat Alekyan, Frid Soghoyan, Nerses Oganesyan, Perch Khazanchyan, Iosiph Atabekov. The Fund is performing in sponsoring partnership of GoC   “TASHIR”, GoC  “NISCOM”, GoC  ”LUDING”,  TH “RANDEVOU”, GoC “RUSLAN-1”, holding  “GAMART TRUBPLAST”, GoC  “ARTSINVEST ” and others.
The music video clip “Ararat is the Witness” is called to remind once again and inform the global society of the unquenchable grief of the Armenian people for the historical injustice of the tragedy of the first genocide of the 20th century.
The genuine emotions expressed by the video clip will help millions of people to feel and empathize  with the pain and sorrow of the Armenian people:
This song is the first in kind in Russian language, which has been translated and performed as well in English.
The presentation of the project in Armenia has been supported by the Ministry of Diaspora of the Republic of  Armenia.