Բաքվի նավահանգիստ է այցելել Ռուսական նավատորմի երկու ռազմական նավ
Մեր բազմահազարյա պատմության վերջին մի քանի դարերի ընթացքում մեկ անգամ չէ, որ հաստատել են նույն ճշմարտությունը` մեր ազգն ընկերներ չունի: Կա ընդամենը դաշնակցի մեկ տարբերակ` Մենք ինքներս: Նաև գոյություն ունի հավանական ընկեր, որի ազգային շահերը բնական կերպով համընկնում են մեր շահերին: Մինչդեռ այդ ընկերն այսօր, և գրեթե մեկ դարի ընթացքում «մոլորվել է» «ով եմ ես և ինչ եմ ուզում» հարցերում: Այն դեպքում, եթե այդ ընկերը կարողանա գտնել ճիշտ պատասխանը, իսկ ավելի ճիշտ եթե արտաքին աշխարհը թույլ տա նրան դա անել, այդ դեպքում մենք ձեռք կբերենք գուցեև ոչ հզոր, բայց իսկական ընկերոջ, որի հետ ուս ուսին պայքարել արտաքին աշխարհի դեմ կլինի շատ ավելի բարեհարմար… Բայց խոսքն այսօր մոլորված ընկերոջ մասին չէ…
Խոսքն այն մասին է, ում մեզնից շատերը անհասկանալի և իրականությունից կտրված պատճառներով անվանում են «պաշտպան, եղբայր և այլն»: Այն երկրին, որն այդպիսին չէ և չի կարող լինել: Ինչքան էլ շատերը ուզում են տեսնել Ռուսաստանին «պաշտպանի և եղբոր» դերում` իրականությունը բոլորովին այլ, եթե չասել հակառակն է: Բավական է հիշել ամբողջ անցած դարը, որպեսզի համոզվենք, որ Ռուսաստանին «պաշտպան» անվանելը սխալ է և հղի  ապագայում ավելի շատ լուրջ խնդիրներով:
Առաջին համաշխարհային պատերազմի ընթացքում ռուս զորքերի լքելը, հայկական քաղաքների և շրջանների բազմակի գրավումը, իսկ հետո հանձնումը, Մոսկովյան և Ղարի պայմանագրերը… Նախիջևան, Արցախ… Անցյալ դարի գրեթե ամեն տասնամյակում մենք դարձել ենք Ռուսաստանի «պաշտպանության» զոհը, իսկ իրականում մենք մեր իսկ միամտության զոհն ենք դարձել: Ավելին, վերջին տասնակմյակների ընթացքում ավելի շատ միամտություն է ցուցաբերում արդեն ոչ թե Հայկական պետությունը, ամնեայն դեպս, դրան հավատալու շատ մեծ ցանկություն կա, այլ ժողովուրդը: Եթե ավելի հստակ խոսենք, ապա մեր Ժողովրդի այն փոքր մասը, որն ապրում է «ետ խորհրդարանական» տարածքում: Թույլ տանք մեզ ենթադրել, որ նման միամտության ցուցաբերումը ավելի շատ կապված է սեփական պատմության մոռացմամբ, պատմական հիշողության և ազգային ինքնագիտակցության լվացմամբ: Այստեղ իսկ հարկ է նշել, որ ազգային ինքնագիտակցության լվացմանը նպաստել է հենց Ռուսաստանը:
Ոչ ոք թշնամության և ատելության կոչ չի անում, բայց հույսեր կապել առավել ևս ազգային, մեկի վրա, ով բազմաթիվ անգամ ապացուցել է, որ քո շահերին հակադիր շահեր ունի, մահացու է: Կանգնեցնել այդ մահացու գործընթացը կարող է ընդամենը կոնկրետ անհատի և ամբողջ մեր հասարակության տեղեկատվությունը, ոչ վաղ անցյալի և ներկայի վերաբերյալ…
Նոյեմբերի 17-ին վրացական «Կվիրիս Պալիտրա» թերթը իր ընթերցողի ուշադրությունը հրավիրել է նոյեմբերի 12-ին տեղի ունեցած ադրբեջանական սադրանքի վրա, որի ընթացքում խոցվել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության զինված ուժերին պատկանող Մի-24 ուսումնավարժական ուղղաթիռը: Հետաքրքիր է, որ տվյալ վրացական թերթը, այլ վրացալեզու ԶԼՄ-ների նման չի տարածել ադրբեջանական քարոզչությունը: Իհարկե, հրատարակված հոդվածում ուղղաթիռն, այնուամենայնիվ, անվանվում է «ռազմական», միչդեռ, դատելով ամեն ինչից, «Կվիրիս Պալիտրան», հրատարակելով տվյալ հոդվածը իր ընթերցողին մեկ այլ բան է ցանկացել ասել…
«Կրեմլի երկակի խաղը: Հայաստանի հիմնական հակառակորդը` Ադրբեջանը, իր ժամանակակից զինամթերքի հիմնական մասը գնում է հենց Ռուսաստանից: Վաղ թե ուշ, բայց այդ զենքը անպայման օգտագործվելու է հայերի դեմ:
Պաշտոնական Երևանը ամենուր հայտարարում է, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը իր գլխավոր ռազմական դաշնակիցն է, որը հանուն Հայաստանի տարածքային ամբողջականության պատրաստ կլինի նաև ռազմական ուժ գործադրել:
Հենց այդպիսի դիրքորոշումն են հաստատում Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև երկկողմ համաձայնությունները, ինչպես նաև Հայաստանի տարածքում գտնվող ռուսական ռազմական բազաները: Մինչդեռ Կրեմլի երկակի խաղը զարմանք է հարուցում: Ռուսաստանը զինում է Ադրբեջանին` իր Ռազմավարական դաշնակցի հիմնական հակառակորդին, ավելին, Ռուսաստանը հիանալի հասկանում է, որ այդ զենքը վաղ թե ուշ գործադրվելու է հայերի դեմ:
Հենց դա էլ կատարվեց վերջերս` նոյեմբերի 12-ին Լեռնային Ղարաբաղի կոնֆլիկտային գոտում, երբ ադրբեջանցի զինծառայողները շարժական զենիթահրթիռային համալիրի օգնությամբ խոցեցին հայկական ռազմական Մի-24 ուղղաթիռը(որը հաճախ անվանում են «թռչող կոկորդիլոս»):
Ադրբեջանի Պաշտպանության նախարարությունը ադրբեջանցի զինվորների կողմից հեռախոսով նկարահանված տեսագրություն է տարածել, որտեղ երևում է, թե ինչպես են խոցում հայկական ուղղաթիռը: Չնայած տեսագրության վատ որակին` նրանում հիանալի երևում է, որ հայկական ուղղաթիռը խոցվել է շարժական զենիթահրթիռային համալիրի օգնությամբ:
Արդյունքում զոհվել է երեք հայ օդաչու, իսկ Աադրբեջանը մեդալով պարգևատրել է ուղղաթիռը խոցող զենիթայինին: Չնայած 1994թ. «կրակի դադարեցման» մասին պայմանագրի` նման դեպքերը Լեռնային Ղարաբաղի  բախման գոտում կատարվում են գրեթե ամեն օր: Մինչդեռ, նոյեմբերի 12-ի դեպքն ամեն դեպքում եզակի է նրանով, որ դատելով ամեն ինչից` հայկական ուղղաթիռը խոցվել է «Իգլա-Ս» տեսակի հրթիռով: Ժամանակակից շարժական զենիթահրթիռային համալիրներից մեկով, որը վերջերս Ադրբեջանը ձեռք էր բերել Ռուսաստանից:
Ասենք ավելին: Տեղի ունեցած դեպքից ուղիղ մեկ ամիս առաջ հոկտեմբերի 13-ին պաշտոնական այցով Բաքու է այցելել Ռուսաստանի Պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն, որը Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպման ընթացքում հայտարարել է հետևյալը: «Ռուսաստանը ծրագրում է Ադրբեջանի հետ միասին Կասպյան ծովի տարածաշրջանում ստեղծել անվտանգության հավաքական համակարգ»: Ի՞նչ է կատարվում: Ադրբեջանը, որը ժամանակակից զինամթերքի 80%-ից ավելին գնում է Ռուսաստանից, Հարավային Կովկասում և Կասպայն տարածաշրջանում աստիճանաբար դառնում է Մոսկվայի ռազմավարական դաշնակիցը: Այդ ամենը չպետք է ուրախացնի պաշտոնական Երևանին:
Ռուս-ադրբեջանակն հարաբերությունների խորացումը (հատկապես այն բանից հետո, երբ այդ երկու երկրները չկարողացան պայմանավորվել Գաբալայում գտնվող ռադիոտեղորոշիչ կայարանի համատեղ գործածման մասին) նաև մատնանշում է այն, որ վերջին ժամանակահատվածում Բաքվի նավահանգիստ է այցելել Ռուսական նավատորմի երկու ռազմական նավ: 2015թ. Ադրբեջանը ծրագրում է գնել Ռուսաստանից ժամանակակից զինամթերքի  ևս մեկ խոշոր փաթեթ:

Грузинская пресса пишет о нашей наивности
Последние несколько веков нашей многотысячелетней истории не раз подтверждали одну и ту же истину –друзей у нашего народа нет. Есть лишь один верный союзник –это мы сами. Так же потенциально существует друг, чьи национальные интересы, естественным образом совпадают с нашими интересами. Однако этот друг –сегодня, и на протяжении почти одного века, «запутался» в поисках ответа на вопрос –«кто я и чего хочу». В том случае если этот друг сможет найти правильный ответ, а вернее, если внешний мир позволит ему это сделать, в таком случае мы обретем может и не сильного, но естественного друга, вместе с которым бороться с внешними угрозами будет немного более комфортно… Но речь сегодня не о «запутавшемся» друге…
Речь о том, кого многие из нас по неясным и оторванным от реальности причинам –называют «защитником, братом и т.д.». Про ту страну, которая таковой не является, и не может являться. Как бы многие не хотели бы видеть Россию в качестве «защитника и брата» -реальность совсем иная, если не сказать –противоположная. Достаточно вспомнить весь прошедший век, что бы убедиться в том, что «защитником» называть Россию –ошибочно и чревато еще более серьезными проблемами в будущем.
Дезертирство русских войск в ходе Первой Мировой войны, многократный захват, а потом –сдача армянских городов и регионов, Московский и Карский договор… Нахиджеван, Арцах… Чуть ли не каждое десятилетие прошедшего века мы становились жертвами «защиты» со стороны России, а на самом деле мы становились жертвой нашей же наивности. Причем, в последние десятилетия, наивность в большей степени проявляет уже не Армянское государство, по крайней мере -очень хочется в это верить, а народ. Если быть более конкретными, то та малая часть нашего Народа, которая живет на так называемом «пост советском» пространстве. Позволим себе предположить, что проявление подобной наивности в большей степени связанно с забвением собственной истории, с размыванием исторической памяти и национального самосознания. Тут же нельзя не отметить, что процессу размывания национального самосознания способствовала именно Россия.
Никто не призывает к вражде и ненависти, но возлагать надежды, и тем более национальные, на того, кто много раз доказывал, что имеет противоположный тебе интерес –губительно. Остановить этот губительные процесс может лишь большая информированность конкретного индивида и всего общества, по отношению к недавнему прошлому и настоящему. …
17 ноября грузинская газета «Квирис Палитра» обратила внимание своего читателя на совершенную 12 ноября азербайджанскую провокацию, в ходе которой был сбит учебно-тренировочный вертолет МИ-24, принадлежавший Вооруженным Силам Нагорно-Карабахской Республики. Интересно, что данное грузинское издание, подобно другим грузино-язычным СМИ, не стало тиражировать азербайджанскую пропаганду. Конечно же в опубликованной статье вертолет все же называется «боевым», однако, судя по всему, «Квирис Палитра», публикуя данную статью хотела сказать своему читателю кое что иное…
Двойная игра Кремля. Основной противник Армении –Азербайджан закупает большую часть современного вооружения именно у России. Рано или поздно, но это вооружение обязательно будет использовано против армян.
Официальный Ереван всюду заявляет, что российская Федерация является его главным стратегическим Союзником, который, ради защиты территориальной целостности Армении будет готов даже прменить военную силу.
Именно такую позицию подтверждают двухсторонние соглашения между Арменией и Россией, а так же существующие на территории Армении российские военные базы. Однако, двойная игра кремля вызывает удивление. Россия вооружает Азербайджан -основного противника своего Стратегического партнера, причем Россия прекрасно понимает, что это оружие рано или поздно будет использовано против армян.
Именно это и произошло недавно, 12 ноября в зоне нагорно-карабахского конфликта, когда азербайджанские военнослужащие, при помощи переносного зенитного комплекса сбили армянский боевой вертолет «Ми-24»(который часто называют «летающий крокодил»).
Министерство обороны Азербайджана распространило снятую азербайджанскими солдатами, на телефон, видеозапись, на которой видно –как азербайджанцы сбивают армянский вертолет. Не смотря на плохое качество видеозаписи, на ней отчетливо видно, что армянский вертолет был сбит азербайджанцами при помощи переносного зенитного комплекса.
В результате –погибло три армянских пилота, а Азербайджан наградил зенитчика, сбившего вертолет медалью. Не смотря на подписанный в 1994 году договор «о прекращении огня», подобные инциденты, в зоне нагорно-карабахского конфликта, происходят почти каждый день. Однако, инцидент произошедший 12 ноября все же уникален тем, что судя по всему армянский вертолет был сбит ракетой типа «Игла-С». Одним из тех современных переносных зенитных комплексов, большую партию которых Азербайджан недавно приобрел у России.
Скажем более. Ровно за месяц до произошедшего инцидента, 13 октября, в Баку, с официальным визитом прибыл министр обороны России –Сергей Шойгу, который на встрече с Ильхамом Алиевым заявил следующее: «Россия, планирует совместно с Азербайджаном создать в регионе Каспийского моря систему коллективной безопасности». Что же происходит?! Азербайджан, который более 80% современного вооружения закупает у России, потихоньку становиться стратегическим партнером Москвы на Южном Кавказе и Каспийском регионе. Все это не должно радовать официальный Ереван.
На углубление российско-азербайджанских отношений (особенно после того, как эти две страны не смогли договориться по поводу совместного использования радиолокационной станции в Габале) так же указывает и то, что за последний период времени порт Баку посетило два военных корабля Российского Военно-Морского Флота. В 2015 году Азербайджан планирует закупить у России еще одну крупную партию современного вооружения».