Մարդու ազատության և իրավունքների պաշտպանության դրությունը Վրաստանում. 2014թ.
Վրաստաանի Մարդու Իրավունքների Պաշտպանը հրապարակել է ամենամյա հաշվետվություն «2014թ. Վրաստանում Մարդու ազատության և իրավունքների պաշտպանության դրության մասին»: Հարկ է նշել, որ չնայած այն բանին, որ տվյալ հաշվետվությունում տեղ չեն գտել այնպիսի թեմաներ, ինչպեսիք են` «Վրաստանի Աշխատանքային կոդեքսը», ընհանուր իրավիճակը աշխատանքային փոխհարաբերություններում, ինչպես նաև փոքրամասնությունների ազատության և պաշտպանության բնագավառում Վրաստանի` միջազգային հանրության առջև վերցրած պարտականությունների չիրականացումը, 2014թ հաշվետվությունը նախկին հաշվետվությւոնների համեմատությամբ տարբերվում է ավելի մեծ օբյեկտիվությամբ, երկրում մարդու ազատության և իրավունքների պաշտպանության բնագավառում տիրող իրավիճակի խորը վերլուծությամբ:
Խմբագրությունը պարբերաբար կանդրադառնա տվյալ փաստաթղթին և կծանոթացնի հարգելի ընթերցողին նրա բովանդակության հետ: Ասյօր իսկ առաջարկում ենք ուշադրություն դարձնել հաշվետովւթյան այն մասերին, որոնք վերաբերում են ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանությանը:
Վրաստանի Մարդու Իրավունքների Պաշտպանը մեծ առաջընթաց է համարում, 2014թ.-ին հաստատված այն փաստը, որ երկրում ընդունվել է 2014-2020թթ. Մարդու Իրավունքների պաշտպանության Ազգային Ռազմավարություն, ինչպես նաև կառավարության համապատասխան Գործողությունների Ծրագիր: Չնայած որ այդ փաստաթղթերի մշակման գործընթացը կարող էր լինել ավելի թափանցիկ և բաց դրանով հետաքրքրված կողմերի ներգրավման համար, այնուամենայնիվ, այդ փաստաթղթերի ընդունումը զգալի ձեռքբերում է:
Չնայած նշված առաջընթացին` երկրում մարդու ազատության և իրավունքների պաշտպանության տեսանկյունից դեռևս մնում են մի շարք մարտահրավերներ: Այն բացասական միտումների շարքում, որոնք հայտնվել են 2014թ., Վրաստանի Մարդու Իրավունքների պաշտպանը ամենաանհանգստացուցիչներից է համարում կանանց հանդեպ ցուցաբերած բռնության ծավալն ու դաժանությունը, իշխանությունների ոչ համարժեք արձագանքը՝ կապված կրոնական հենքի վրա կատարված բռնության դեպքերի հետ, ինչպես նաև ոչ համապատասխան վերաբերմունքը բանտերում և քաղաքացիներին ձերբակալելիս:
Ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների և նրանց քաղաքացիական ինտեգրացիայի աջակցման տեսանկյունից 2014թ. արմատական փոփոխություններ չեն կատարվել և եղած իրավիճակը նորից նույնն է մնացել: Մինչդեռ, մի կարևոր քայլ առաջ պետք է գնահատել երկրի Խորհրդարանի կողմից «բոլոր տեսակի խտրականության վերացման մասին» օրենքի ընդունումը: Այդ օրենքի ընդունմամբ ստեղծվել են ավելի արդյունավետ մեխանիզմներ փոքրամասնություների իրավունքների պաշտպանության համար:
Ընթացիկ տարում կրկին շատ ցածր է եղել ազգային փոքրամասնությունների` որոշումների ընդունման գործընթացներին մասնակցելու ցուցանիշը: Ազգային փոքրամասնություններով հոծ բնակեցված շրջաններում տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների ընթացքում ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչները ներառված են եղել փաստացիորեն բոլոր մունիցիպալիտետների «անցումային ցուցակներում»: Մինչդեռ, Թբիլիսիի Քաղաքային Խորհրդում, այնպես, ինչպես նախկին տարիներին, նորից չկա որևէ պատգամավոր` ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչ: Ազգային փոքրամասնությունների` Թբիլիսիի ՔաղԽորհրդի աշխատանքներում լիարժեք ընդգրկման հարցը շարունակում է մնալ լրջագույն մարտահրավերներից մեկը:
Վրաստանի ԲՈՒՀերում շարունակում է գործել «1+4» ծրագիրը, որը թույլ է տալիս ազգային փոքրամասնությունների դպրոցների դիմորդներին դիմել և ընդունվել վրացական տարբեր համալսարաններ:
2014թ. հայալեզու թեստի հիման վրա երկրի ԲՈՒՀեր են ընդունվել 214 դիմորդ, իսկ ադրբեջանալեզու թեստի հիման վրա` 456 դիմորդ: Մինչդեռ դեռևս խնդրահարույց է օս դիմորդների հարցը: Անցյալ տարի «Բարձրագույն կրթության մասին» օրենքում կատարված ուղղումները ժամկետի հաստատման տեսանկյունից խնդիր են ստեղծել, թե երբ կներմուծվի թեստ օսերենով: 2015թ. օս դիմորդներն արդեն պետք է հնարավորություն ստանան մասնակցել «1+4» ծրագրին:
Կրթության բնագավառում դեռևս մնում են բազում դժվարություններ և մարտահրավերներ: Ազգային փոքրամասնությունների ուսումնական հաստատությունները դժվարությունների են հանդիպում (բիլինգյալ) երկլեզու կրթության, երկլեզու դասագրքերի և երկլեզու ուսուցիչների պատրաստման հարցերում: Մինչ օրս չլուծված հարց է հանդիսանում ազգային փոքրամասնությունների դպրոցներ ուսուցիչների պատրաստման և վերապատրաստման հարցը: Արդեն իսկ այսօր նկատելի է ուսուցիչ-մասնագետի պակաս, որը ընդունակ է դասավանդել ազգային փոքրամասնությունների լեզվով բնագիտության բնագավառի առարկաները: Ունեցած միտումների պահպանման դեպքում, շուտով դպրոցների մեծամասնությունը, որտեղ ուսուցումն անցկացվում է ազգային փոքրամասնությունների լեզուներով, կբախվեն կադրերի սուր դեֆիցիտի հետ:
Ընթացիկ տարում նախկինի պես անլուծելի խնդիր է մնացել երկրում կատարվող իրադարձությունների մասին շրջաններում ապրող ազգային փոքրամասնությունների տեղեկատվության խնդիրը: Այն փաստը, որ Վրաստանի Հանրային հեռուստատեսությունը օրական ներկայացնում է նորությունները օսերեն, աբխազերեն, ռուսերեն, հայերեն և ադրբեջաներեն, անխոս դրական երևույթ է: Մինչդեռ, միաժամանակ 10-15 րոպեանոց լրատվական ծրագրերը բավական չեն ազգային փոքրամասնություններով հոծ բնակեցված շրջանների բնակչության լիարժեք տեղեկատվության համար:
2014թ. Վրաստանում խստացվել է պետության քաղաքականությունը Վրաստան մտնելու կամ ժամանակավոր կացություն ստանալ ցանկացող օտարերկրյա քաղաքացիների վերաբերյալ: Հատկապես ուշադրություն է պահանջում այն անձանց հարցը, որոնք Վրաստանում ունեն անձնական կամ ընտանեկան կապեր:
Վրաստանի Մարդու Իրավունքների Պաշտպանը ուսումնասիրել է 9 գործ այն բանի վերաբերյալ, որ «Քաղաքացիական գրանցումը» մերժել է օտարերկրյա քաղաքացիներին վիզա կամ ժամանակավոր կացության իրավունք ստանալ: Մերժումը հիմնավորվում է ՆԳՆ գրառումով(հավելումով), որտեղ առանց որևէ բացատրության և հիմնավորման ասվում է, որ «անձին մուտքի կամ ժամանակավոր կացություն տրամադրումը հանդիսանում է ոչ նպատակաուղղված ազգային անվտանգության տեսանկյունից»: Նման վերաբերմունքը չի համապատասխանում վրացական օրենսդրությանը, ինչպես նաև չի համապատասխանում միջազգային իրավունքի նորմերին և հնարավոր է` հանդիսանում է անձի ընտանեկան և անձնական կյանքի հանդեպ հարգանքի իրավունքի միջամտություն:
Նաև 2014թ. հաստատվել է 4 դեպք, երբ Վրաստանի քաղաքացիներին, անօրինականորեն արգելվել է երկրի տարածքից դուրս գալու իրավունքը:

Аппарат Народного Защитника Грузии опубликовал ежегодный доклад «о состоянии защиты прав и свобод человека в Грузии в 2014 году». Следует заметить, что не смотря на то, что в данном докладе не нашлось места для таких тем, как нарушение «Трудового кодекса Грузии», общая ситуация в сфере трудовых взаимоотношений, а так же неисполнение Грузией взятых перед международным сообществом обязательств в сфере защиты прав и свобод меньшинств, доклад 2014 года, по сравнению с предыдущими докладами, отличается большей объективностью и глубиной анализа положения в сфере защиты прав и свобод человека в стране.
Редакция периодически будет возвращаться к данному документу и знакомить уважаемого читателя с его содержанием. Сегодня же предлагаем обратить внимание на те части доклада, которые касаются вопроса защиты прав национальных меньшинств.
Народный Защитник Грузии считает важным прогрессом, зафиксированным в 2014 году, тот факт, что в стране была принята Национальная Стратегия по защите Прав человека на 2041-20гг, а так же соответствующий План Действий правительства. Не смотря на то, что процесс разработки этих документов мог бы быть более прозрачным и открытым для включения в него заинтересованных сторон, все же, принятие этих документов является значительным достижением.
Не смотря на указанный прогресс, с точки зрения защиты прав и свобод человека в стране, все еще остается целый ряд вызовов. Среди тех негативных тенденций, которые проявились в 2014 году, Народный Защитник Грузии считает одними из самых тревожных –масштаб и жестокость проявленного насилия против женщин, неадекватное реагирования властей в связи с насильственными инцидентами совершенными на религиозной почве, а также проявления несоответственного обращения в тюрьмах и при задержании граждан.
С точки зрения защиты прав национальных меньшинств и содействия их гражданской интеграции, в 2014 году фундаментальные изменения не произошли и имеющаяся ситуация вновь осталась без изменения. Однако, важным шагом вперед следует оценить принятие парламентом страны закона «о ликвидации всех форм дискриминации». Принятием этого закона были созданы более эффективные механизмы для защиты прав меньшинств.
В текущем году вновь был очень низкий показатель включенности национальных меньшинств в процессы принятия решений. В ходе выборов в органы местного самоуправления в регионах компактно заселенных национальными меньшинствами, представители национальных меньшинств были включены в «проходные списка» практически всех муниципалитетов. Однако, в городском Собрании Тбилиси, так же как и в предыдущие годы, опять нет ни одного депутата –представителя национальных меньшинств. Вопрос полноценного участия национальных меньшинств в работе Городского Совета Тбилиси продолжает оставаться одним из серьезнейших вызовов.
В ВУЗах Грузии продолжает действовать программа «1+4», которая позволяет абитуриентам из школ национальных меньшинств поступать и учиться в различных грузинских институтах.
В 2014 году, на основании армяно-язычного теста, в ВУЗы страны поступило 214 абитуриентов, а на основании азербайджано-язычного теста -456 абитуриентов. Однако, все еще остается проблемой вопрос абитуриентов-осетин. Принятые в прошлом году поправки к закону «о высшем образовании» создали проблему с точки зрения установления срока, когда будет введен тест на осетинском языке. В 2015 году осетинские абитуриенты уже должны были получить возможность участвовать в программе «1+4».
В сфере образования все еще остается множество сложностей и вызовов. Образовательные учреждения национальных меньшинств испытывают сложности в вопросах –билингвального образования, билингвальных учебников и подготовки билингвальных педагогов. До сих пор является нерешенным вопрос подготовки педагогов для школ национальных меньшинств. Уже сегодня заметен недостаток педагогов-специалистов, способных обучать на языке национальных меньшинств предметы области естествознания. В случае сохранения имеющихся тенденций, в скором времени большинство школ, где обучение проходит на языке национальных меньшинств, столкнется с острым дефицитом кадров.
В текущем году по прежнему остается нерешенной проблема информированности национальных меньшинств проживающих в регионах, относительно событий происходящих в стране. Тат факт, что Общественное телевиденье Грузии ежедневно предоставляет новости на осетинском, абхазском, русском, армянском и азербайджанском языках, бесспорно является положительным явлением. Однако, в то же время, 10-15 минутные новостные программы –недостаточны для полноценного информирования населения регионов компактно заселенных национальными меньшинствами.
В 2014 году в Грузии ужесточилась политика государства по отношению к иностранным гражданам желающим получить визу на въезд в Грузию, либо вид на жительства. Особенного внимания требует вопрос тех лиц, у которых существуют в Грузии личные и семейные связи.
Народный Защитник Грузии изучил 9 дел касающихся того, что «Гражданский Реестр» отказал гражданам иностранных государств в получении визы, либо в получении вида на жительство. Отказ основывался на приписке Министерства Внутренних Дел Грузии, в которой без всякого объяснения и обоснования говорилось, что «выдача права на въезд/либо предоставление вида на жительство, является нецелесообразным с точки зрения национальной безопасности». Подобное отношение не соответствует грузинскому законодательству, а так же не соответствует нормам международного права и возможно является примером необоснованного вмешательства в право на уважение личной и семейной жизни лица.
Так же в течении 2014 года. Было зафиксировано 4 случая, когда гражданам Грузии, незаконно, было отказано в праве покинуть территорию страны.