Ինչո՞ւ Վրաստանում բենզինի գինը չի իջնում
Դեկտեմբերի 18-ին Վրաստանի վարչապետը հանձնարարել է մրցակցության հարցերով Ազգային Գործակալությանը պարզել, թե ինչո՞ւ չնայած աշխարհում նավթի գների նվազմանը, Վրաստանում բենզինի գինը չի իջնում ահա արդեն մի քանի ամիս: «Այսօր ես դիմել եմ մրցակցության հարցերով Ազգային գործակալությանը` պարզելու, թե ինչո՞ւ չնայած աշխարհում նավթի գների նվազմանը, Վրաստանում բենզինի գինը չի նվազում: Ինձ հետաքրքրում է խնդիրը վերահսկողության բացակայության մեջ է, թե՞ ինչ-որ ուրիշ բանի: Նավթի գները իջել են տասնյակ տոկոսներով, բայց դա համապատասխանորեն չի արտացոլվել Վրաստանում վառելիքի գնի վրա: Պետք է պարզել այդ հարցը», -Կառավարության նիստի ընթացքում հայտարարել է Վրաստանի վարչապետը:
«Անկախ պետության կառուցումը պարզ և հեշտ գործ չէ: Անհրաժեշտ է շատ աշխատել այդ ուղղությամբ: Միայն Դատախազությունը չէ, որ բարեփոխումներ կարիք ունի: Մենք պետք է նորից վերաիմաստավորենք երկրի ամբողջ դատական համակարգը: Դա անհրաժեշտ է անել, որպեսզի մի կողմից ապահովենք անկախ դատական համակարգը երկրում, իսկ մյուս կողմից երաշխավորել, որպեսզի այն գործի օբյեկտիվորեն և պետության քաղաքացիների շահերի և օրենքի պաշտպանության սկզբունքների շրջանակներում», -դեկտեմբերի 18-ին հայտարարել է Խորհրդարանական մեծամասնության պատգամավոր Զաքարիա Քուցնաշվիլին:
Դեկտեմբերի 18-ին Եվրոպական Խորհրդարանը վավերացրել է Վրաստանի հետ Ասոցացման մասին պայմանգիրը: 623 խորհրդարանակններից «կողմ» է քվեարկել -490 պատգամավոր, «դեմ» է քվեարկել -76-ը, «ձեռնպահ»` 57: Եվրոպական խորհրդարանի նիստին ներկա է գտնվել Վրաստանի նախագահը, Արտաքին Գործերի նախարարը, Անվտանգության Խորհրդի քարտուղար, Եվրոպական Ինտեգրացիայի հարցերով պետնախարարը: Վավերացման գործընթացին ներկա է եղել նաև Վրաստանի նախկին նախագահ Սահակաշվիլին:
«Մենք արդեն ստորագրել ենք Եվրոպայի հետ համագործակցելու պայմանագիր: Արևմտյան համագործակցության ծրագրերի ապագան կախված է նրանից, որ յուրաքանչյուր ազգին իրավունք տրվի հաստատել իր դիքորոշումը Եվրամիության նկատմամբ: Ստորագրելով Ասոցիացիայի մասին պայմանգիրը` մենք հաստատել ենք մեր` եվրոպական ընտանիքի մասը դառնալու սկզբունքը: Մեր պատմական դերը և քաղաքական նպատակն է դարձնել մեր երկիրը Եվրամիության մի մասը: Շուտով մենք ծրագրում ենք Եվրամիությանն անդամակցելու հայտ մտցնել», -Եվրոպական խորհրդարանի հետ Ասոցացման մասին պայմանագրի վավերացման գործընթացի ավարտից հետո հայտարարել է Վրաստանի նախագահը:
«Վրաստանը կայուն ժողովրդավարության և ակտիվ տնտեսության երկիր է: Վրաստանը մեծ հնարավորությունների երկիր է և միջազգային կայունության գործընթացում մեծ ներդրում ունեցող երկիր է», -դեկտեմբերի 18-ին հայտարարել է Վրաստանի վարչապետը:
Դեկտեմբերի 18-ին Ախալցիխեի մարզային վարչության շենքում կայացել է Ժվանիայի անվան դպրոցի ծրագրի շնորհանդեսը: Շնորհանդեսի ընթացքում, որին մասնակցում էին Ախալցիխեի մունիցիպալիտետի պաշտոնյաները, Ժվանիայի անվան Պետվարչական դպրոցի տնօրենը ներկայացրել է 2014թ. դպրոցի գործունեության հաշվետվությունը, ինչպես նաև ծրագրեր, որոնց իրականացումը ծրագրվում է 2015թ.-ին: «Մեր դպրոցի գլխավոր առավելությունն է ազգային փոքրամասնություններով հոծ բնակեցված շրջանները: Մենք առաջարկում ենք մեր աշակերտներին ոչ միայն զարգացնել մասնագիտական նորարարությունները, այլև ուսանել վրաց լեզուն: Մենք ծանոթացրել ենք մունիցիպալիտետի մեր աշխատակիցներին մեր դպրոցի ծրագրի հետ, միաժամանակ մենք ակնկալում ենք, որ նրանք կծանոթացնեն մեզ շրջանում կատարվող գործընթացների վերաբերյալ տեղեկություններին: Այդ տեղեկությունը կօգնի մեզ կատարելագործել մեր ծրագրերը», -դեկտեմբերի 18-ին հայտարարել է Զ. Ժվանիայի անվ. Պետվարչական դպրոցի տնօրեն Քեթևան Ջակելին:
«Իր վրա վերցրած միջազգային պարտականությունների շրջանակներում Վրաստանը պետք է իրականացնի գործուն քայլեր իսլամաֆոբիայի և հոմոֆոբիայի դեմ պայքարի ուղղությամբ: Եվրոպական Խորհրդարանն ընդգծում է, որ Վրաստանը պետք է պատժի այն անձանց, որոնք իսլամաֆոբիայի և հոմոֆոբիայի հենքի վրա բռնություններ են իրականացրել», -ասված է եվրոպական խորհրդարանի կողմից ընդունված բանաձևում:

18 декабря премьер министр Грузии поручил Национальному Агентству по вопросам конкуренции разобраться с вопросом –почему не смотря на снижение мировых цен на нефть, в Грузии цена на бензин не снижается вот уже несколько месяцев. «Сегодня я обратился к Национальному Агентству по вопросам конкуренции с целью выяснить –почему не смотря на снижение мировых цен на нефть, в Грузии цена на бензин не снижается. Мне интересно –проблема в отсутствии контроля, или в чем то другом. Цены на нефть снизились на десятки процентов, но это адекватно не отразилось на цене горючего в Грузии. Надо прояснить этот вопрос», -в ходе заседания Правительства заявил премьер министр страны.
«Строительство независимого государства не является простыми легким делом. Необходимо много работать в этом направлении. Не только Прокуратура нуждается в реформе. Мы должны заново переосмыслить всю судебную систему страны. То необходимо сделать для того, что бы с одной стороны обеспечить независимость судебной системы в стране, а с другой стороны гарантировать то, чтобы она функционировала объективно и в рамках принципа защиты закона и интересов граждан государства», -18 декабря заявил депутат от парламентского большинства –Закария Куцнашвили.
18 декабря Европейский парламент ратифицировал договор о Ассоциации с Грузией. Из 623 парламентариев «за» проголосовало -490, «против» -76, «воздержалось от голосования» -57 депутата. На заседании европейского парламента присутствовал президент Грузии, министр иностранных дел, секретарь Совета Безопасности, государственный министр по вопросам европейской интеграции. На процедуре ратификации так же присутствовал бывший президент Грузии –Саакашвили.
«Мы уже подписали договор о сотрудничестве с Европой. Будущее программы Восточное Партнерство зависит от того, что бы дать всем народам право зафиксировать свою позицию по отношению к Европейскому Союзу. Подписав договор о Ассоциации, мы подтвердили наше стремление стать частью европейской семьи. Нашей исторической ролью и политической целью является сделать нашу страну частью Европейского Союза. В скором времени мы планируем внести официальную заявку на членство в Европейском Союзе», -после окончания процедуры ратификации Европейским парламентом договора о Ассоциации, заявил президент Грузии.
«Грузия является страной стабильной демократии и активной экономикой. Грузия –страна больших возможностей и страна вносящая вклад в процесс международной стабильности», -18 декабря заявил премьер министр Грузии.
18 декабря в здании краевой администрации Ахалцихе состоялась презентация программы школы имени З.Жвания. В ходе презентации, на которой участвовали чиновники Ахалцихского муниципалитета, директор школы Государственного администрирования им. З.Жвания, представил итоги деятельности школы за 2014 год, а так же программы, осуществление которых запланировано в 2015г. «Для нашей школы главным приоритетом являются регионы, в которых компактно проживают национальные меньшинства. Мы помогаем нашим учащимся не только повысить профессиональные навыки, но и изучить грузинский язык. Мы ознакомили сотрудников муниципалитета с программой нашей школы, и в то же время мы ожидаем, что они ознакомят нас с информацией относительно происходящих в регионе процессов. Эта информация поможет нам усовершенствовать наши программы», -18 декабря заявила директор школы Государственного администрирования им. З.Жвания –Кетеван Джакели.
«В рамах взятых на себя международных обязательств, Грузия должна совершить действенные шаги по направлению борьбы с исламофобией и гомофобией. Европейский парламент подчеркивает, что Грузия должна наказать тех лиц, которые совершили насильственный действия на почве исламофобии и гомофобии», -сказано в принятой европейским парламентом резолюции.