Ադրբեջանը չի պատրաստվում ղարաբաղյան խնդիրը լուծել<br /> քաղաքակիրթ ճանապարհով,- ասում է Արամ Սաֆարյանը<br />
Ադրբեջանը չի պատրաստվում ղարաբաղյան խնդիրը լուծել
քաղաքակիրթ ճանապարհով,- ասում է Արամ Սաֆարյանը
• 01-03-2010 15:00:00   | Հայաստան  |  Քաղաքական
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Վերջին տարիներին Ադրբեջանն ուժեղացրել է հակահայկական քարոզչությունը եւ առիթը բաց չի թողնում Եվրոխորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) ամբիոնից Հայաստանին որպես ագրեսոր ներկայացնելու համար: Այսպիսի հայտարարություն արեց ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության անդամ, ՀՀ Ազգային Ժողովի «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արամ Սաֆարյանը մարտի 1-ի ասուլիսում: Նրա խոսքերով, բանակցություններ վարող եւ հակամարտության կարգավորման փոխհամաձայնեցված տարբերակի ձգտող երկիրը չպետք է սրի իրավիճակը եւ ազգամիջյան թշնամանք հրահրի: Սակայն Ադրբեջանը, ինչպես եզրակացրեց Ա.Սաֆարյանը, իր պահվածքով ապացուցում է, որ չի պատրաստվում ղարաբաղյան խնդիրը լուծել քաղաքակիրթ ճանապարհով եւ ուզում է վերսկսել ռազմական գործողությունները: Սակայն, ըստ ԲՀԿ-ական գործչի, ԵԽԽՎ-ի պատգամավորների ճնշող մեծամասնությունը կարծում է, որ խնդիրը պատերազմով չի կարող լուծվել: Ա.Սաֆարյանը նշեց նաեւ, որ ԵԽԽՎ-ի վերջին` ձմեռային, նստաշրջանում ի պատասխան Ադրբեջանի պատվիրակների այն պնդումների, թե Ղարաբաղում մայիսի 23-ին սպասվող խորհրդարանական ընտրություններն անօրինական են, ինքը ԵԽԽՎ պատգամավորներին առաջարկել է ընտրությունների ժամանակ դիտորդական առաքելությամբ այցելել Ղարաբաղ, եւ հետո միայն եզրակացություններ անել:

Aram Safarian: Azerbaijan is not going to solve Nagorno<br /> Karabakh problem in civilized way<br />
Aram Safarian: Azerbaijan is not going to solve Nagorno
Karabakh problem in civilized way
• 01-03-2010 15:00:00   | Armenia  |  Politics
YEREVAN, MARCH 1, NOYAN TAPAN. Over the past years Azerbaijan has increased its anti-Armenian agitation and does not miss the chance to present Armenia as an aggressor from the PACE tribune. Member of the Armenian delegation in PACE, Secretary of the RA National Assembly Bargavach Hayastan (Prosperous Armenia) faction Aram Safarian stated at a March 1 press conference. According to him, a country carrying on negotiations and striving for a mutually coordinated settlement variant should not aggravate the situation and instigate interethnic hostility. However Azerbaijan, as A. Safarian concluded, proves with its conduct that it is not going to solve the Nagorno Karabakh problem in a civilized way and wants to resume the operations. However, according to the BH figure, the prevailing majority of PACE deputies considers that the problem cannot be solved through a war. A. Safarian also mentioned that at the last PACE winter session in response to Azeri delegates' allegations that the parliamentary elections to be held on May 23 in Karabakh are illegal he proposed PACE deputies visiting Karabakh on an observation mission during elections and only then making conclusions.