Իրավահավասարության ապահովումը. Քաղաքացիների լեզվական իրավունքները
Նախորդ հոդվածում մենք հարգելի ընթերցողին ծանոթացրինք պետության մոտիվների հետ, որոնց վրա հիմնվելով հուլիսի 22-ին երկրի Խորհրդարանը «պետական լեզվի մասին» օրենք է ընդունել: Ինչպես պարզվում է, ընդունելով օրենքը, պետությունը ղեկավարվել է վրացերեն լեզվի համար զարգացման և պահպանման իրավաբանական երաշխիքներ ստեղծելու ցանկությամբ: Միաժամանակ, օրենքի հեղինակները միանշանակ խոստովանել են, որ երկար տարիների ընթացքում Վրաստանում գոյություն է ունեցել ապարտհեյդի իրավիճակ, ըստ որի` երկրի բնակչության մի մասը (ազգային փոքրամասնությունները) պետական լեզվի չիմացության պատճառով փաստացիորեն մեկուսացված և զրկված են եղել պետության սոցիալ-քաղաքական կյանքին մասնակցելուց:
Չնայած այն բանին, որ սկզբունքորեն տվյալ օրենքը վերաբերում է բացառապես պետական լեզվին, հեղինակներն, այնուամենայնիվ, օրենքի տեքստում ներմուծել են վրացական օրենսդրական դաշտի համար նոր եզրույթ` ազգային փոքրամասնությունների լեզու: Ավելին, «պետական լեզվի մասին» օրենքում ճշգրիտ սահմանում է տրված, թե որն է համարվում ազգային փոքրամասնությունների լեզուն:
«Ազգային փոքրամասնությունների լեզուն` ոչ պետական լեզուն է, որն ավանդաբար գործածում են որոշակի տարածքներում խիտ բնակեցված Վրաստանի քաղաքացիները», -ասված է «պետական լեզվի մասին» օրենքում (հոդված 3, կետ «գ»):
«Պետական լեզվի մասին» օրենքի ներածականը հետևյալի մասին է. «Վրացական պետությունը միաժամանակ պաշտպանում և հաստատում է երկրում տարբեր լեզուների և մշակույթների գոյակցությունն ու ներդաշնակ զարգացումը: Պետությունն անընդունելի է համարում ցանկացած լեզվի հանդեպ անհարգալից վերաբերմունքի արտահայտությունը: Պետության համար նաև անթուլատրելի է Վրաստանի քաղաքացիների լեզվական իրավունքների խախտումը: Պետությունը կկանխի բոլոր գործողությունները, որոնք կհակասեն պետական լեզվական քաղաքականության սահմանադրական սկզբունքներին»:
Այդ կերպ պետությունը «իր քաղաքացիների լեզվական իրավունքները» պաշտպանելու պատասխանատվություն է ստանձնում: Բայց ի՞նչ են իրենցից ներկայացնում այդ «լեզվական իրավունքները»:
Հաշվի առնելով Վրաստանի օրենսդրությունը` լիարժեքորեն պատասխանել այդ հարցին դեռևս հնարավոր չէ: Իսկապես, երկրի օրենքների մի ամբողջ շարքում, այդ թվում նաև Սահմանադրության, մի քանի անգամ հիշատակվում են ինչ-որ իրավունքներ բոլոր քաղաքացիների հավասարության և իրավահավասարության մասին, անկախ նրանց ազգությունից, կրոնական պատկանելությունից և այլն:
Մինչդեռ, որպես առանձին օրենք, «պետական լեզվի մասին» օրենքի նման, որտեղ գրված կլինեն երկրի բոլոր քաղաքացիների պարտավորությունները և լեզվական իրավունքները, այդ թվում նաև նրանց, որոնց լեզուներն իսկապես շտապ պաշտպանության կարիք ունեն, դեռևս գոյություն չունի:
Տվյալ խնդրի իդեալական լուծումը կարող է դառնալ դեռևս վաղ 1999թ. Եվրոպական Խորհրդի առջև վերցրած Վրաստանի պարտականության իրագործումը և «տարածաշրջանային լեզուների և փոքրամասնությունների լեզուների» եվրոպական խարտիայի վավերացումը:
Բայց երկիրը դեռևս չի իրագործել տվյալ պարտականությունը: Այդ իսկ պատճառով վերդառանանք եղած «պետական լեզվի մասին» օրենքին և տեսնենք, թե ինչպիսի իրավունքներ են ստանձնում, բացի հայտնի պարտականություններից, ազգային փոքրամասնությունների լեզուների կրողները:
Մինչ կսկսենք թվարկել այն իրավունքները, որոնք շնորհվում են երկրի` ազգային փոքրամասնությունների լեզուները կրող քաղաքացիներին, հիշեցնենք, որ օրենքի տեքստի համաձայն` «պետությունը և տեղական ինքնակառավարման մարմինները պետական և հասարակական կյանքի բոլոր բնագավառներում ապահովում են պետական լեզվի կիրառումը, ինչպես նաև ստեղծում են կազմակերպչական և տեխնիկական-նյութական պայմաններ նրա մաքրությունն ապահովելու համար» («Պետական լեզվի մասին» օրենք, հոդված 5, կետ 3):
Ինչ վերաբերում է Մայրենին, ազգային փոքրամասնությունների լեզուները գործածող քաղաքացիների իրավունքներին, դրանք հետևյալն են.
«Պետությունը ապահովում է քաղաքացիներին նախադպրոցական, դպրոցական և բարձրագույն կրթություն պետական լեզվով: Ոչ պետական կամ ազգային փոքրամասնության լեզվով կրթություն ստանալու հարցը կանոնակարգվում է վրացական օրենսդրության համաձայն» (հոդված 7, կետ 1):
«Երկրի բոլոր քաղաքացիները պարտավոր են հարաբերվել պետական մարմինների և տեղական ինքնակառավարման մարմինների հետ պետական լեզվով: Բացի վրացական օրենսդրության հաստատած բացառություններից»:
«Այն մունիցիպալիտետներում, որոնք խիտ բնակեցված են ազգային փոքրամասնություններով, պետությունը ապահովում է ազգային փոքրամասնություններին պետական մարմինների և տեղական ինքնակառավարման մարմինների հետ շփվելիս ազգային փոքրամասնության լեզվով թարգմանչի օգնություն» (հոդված 9, կետեր 2, 3):
«Պետական մարմինները և տեղական ինքնակառավարման մարմինները պաշտոնական գործավարությունը վարում են պետական լեզվով: Բացի տվյալ հոդվածի 4-րդ կետով նախատեսված դեպքից» (հոդված 11, կետ 1):
«Այն մունիցիպալիտետներում, որոնք խիտ բնակեցված են ազգային փոքրամասնություններով, պետական մարմինները և տեղական ինքնակառավարման մարմինները լիազորված են Վարչական Կոդեքսից տարբերվող կանոններ հաստատել, որոնք նախատեսում են, որ անհրաժեշտության դեպքում ազգային փոքրամասնության ներկայացուցչին պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմնից տվյալ քաղաքացու հայտին կամ դիմումին ի պատասխան, ազգային փոքրամասնության լեզվով թարգմանված պատասխան կներկայացվի: Ըսդ որում, պաշտոնական ուժ կունենա փաստաթղթի բնօրինակը» (հոդված 11, կետ 4):
«Այն մունիցիպալիտետներում, որոնք խիտ բնակեցված են ազգային փոքրամասնություններով, տեղական ինքնակառավարման մարմինները անհրաժեշտության դեպքում ապահվում են իրենց կողմից ընդունված նորմատիվ ակտի թարգմանությունը ազգային փոքրամասնության լեզվով: Ընդ որում պաշտոնական ուժ կունենա փաստաթղթի բնօրինակը» (հոդված 12, կետ 2):
«Այն մունիցիպալիտետներում, որոնք խիտ բնակեցված են ազգային փոքրամասնություններով, տեղական նշանակության պաշտոնական միջոցառումները (բացի տեղական ինքնակառավարման մարմինների նիստերից), կարող են անցկացվել ազգային փոքրամասնությունների լեզուներով (հոդված 20, կետ 2):
«Պետական լեզվի չիմացությունը չի կարող խոչընդոտ հանդիսանալ քաղաքացուն ծառայություն տրամադրելու համար» (հոդված 29, կետ 2):
Ահա այսպիսի լեզվական իրավունքներ… Մեր պետության` ընդհանուր առմամբ, նոր, միանշանակ  բարեփոխական, ժողովրդավարական լեզվական քաղաքականության մասին ավելի մանրամասնորեն կխոսենք հաջորդ հոդվածում:

В предыдущей статье мы ознакомили уважаемого читателя с мотивами государства, основываясь на которые 22 июля Парламент страны принял закон «о государственном языке». Как выясняется, принимая закон, государство руководствовалось желанием создать для грузинского языка юридические гарантии сохранности и развития. В то же время, авторы закона однозначно признали, что на протяжении многих лет в Грузии существовал режим апартеида, при котором часть населения страны (национальный меньшинства), ввиду незнания государственного языка была практически изолирована и отстранена от политичеко-социальной жизни государства.
Не смотря на то, что в принципе данный закон касается исключительно государственного языка, авторы все же ввели в текст закона новый для грузинского законодательного поля термин –язык национальных меньшинств. Более того, в «законе о государственном языке» дано точное определение –что может считаться языком национальных меньшинств.
«Язык национальных меньшинств -негосударственный язык, который традиционно используют граждане Грузии, компактно проживающие на определенных территориях», -сказано в законе «о государственном языке» (статья 3, пункт «г»).
Преамбула «закона о государственном языке» гласит следующее: «Грузинское государство, в то же время, защищает и утверждает традицию гармоничного развития и сосуществования в стране различных языков и культур. Государство считает неприемлемым выражение неуважения по отношению к любому языку. Для государства так же неприемлемым является нарушение языковых прав граждан Грузии. Государство будет пресекать все действия которые будут противоречить конституционным принципам государственной языковой политики».
Таким образом государство берет на себя ответственность защищать «языковые права своих граждан». Но что из себя представляют эти «языковые права граждан»?
Полноценно ответить на данный вопрос, учитывая имеющееся в Грузии законодательство –пока что не представляется возможным. Действительно –в целом ряде законов страны, в том числе и Конституции, несколько раз упоминаются некие права на равенство и равноправие всех граждан, вне зависимости от их национальности, религиозной принадлежности и др.
Однако, как такового отдельного закона, в котором, на подобии закона «о государственном языке» расписывались бы языковые права и обязанности всех граждан страны, в том числе и тех, чьи языки действительно нуждаются в срочной защите –пока что не существует. Идеальным решением данного пробела может стать выполнение Грузией своего обязательства, взятого перед Советом Европы еще в далеком 1999 году и заключающегося в ратификации Европейской Хартии «о региональных языках и языках меньшинств».
Но, страна пока что не выполнила данное обязательство. Поэтому вернемся к имеющемуся закону «о государственном языке» и посмотрим –какими правами, кроме известных обязанностей наделяются носители языков национальных меньшинств.
Прежде, чем начать перечислять те права, которыми наделяются граждане страны, являющиеся носителями языков национальных меньшинств, напомним, что согласно тексту закона -«государство и органы местных самоуправлений, во всех сферах государственной и общественной жизни, обеспечивают функционирование государственного языка, а так же создают организационные и техническо-материальные условия необходимые для защиты его чистоты» (Закон «о государственном языке», статья 5, пункт 3).
Что же касается прав граждан, использовать Родной, язык национальных меньшинств, то они следующие:
«Государство обеспечивает гражданам получение дошкольного, школьного и высшего образования на государственном языке. Вопрос получения образования на негосударственном языке, либо на языке национальных меньшинств, регулируется грузинским законодательством» (статья 7, пункт 1).
«Все граждане страны обязаны вести отношения с государственными органами и органами местных самоуправлений на государственном языке. Кроме исключений, установленных грузинским законодательством.
В тех муниципалитетах, где компактно проживают представители национальных меньшинств, государство обеспечивает национальным меньшинствам, при их общении с государственными органами и органами местных самоуправлений, помощь переводчика на язык национальных меньшинств». (статья 9, пункты 2, 3).
«Государственные органы и органы местных самоуправлений ведут официальное делопроизводство на государственном языке. Кроме случаев, предусмотренных 4-ым пунктом данной статьи» (статья 11, пункт 1).
«В тех муниципалитетах, где компактно проживают национальные меньшинства, государственные органы и органы местного самоуправления уполномочены установить отличающиеся от Административного Кодекса правила, которые подразумевают, в случае необходимости, предоставления представителям национальных меньшинств перевода на язык национальных меньшинств ответа от государственных органов или органов местного самоуправления на заявление, либо другое обращение, полученное от этого конкретного гражданина. При этом официальную силу будет иметь оригинал документа». (статья 11, пункт 4).
«В тех муниципалитетах, где компактно проживают представители национальных меньшинств, органы местного самоуправления, в случае необходимости, обеспечивает перевод принятого им нормативного акта на язык национальных меньшинств. При этом официальную силу будет иметь оригинал документа». (статья 12, пункт 2).
«В тех муниципалитетах, где компактно проживают представители национальных меньшинств, официальные мероприятия местного значения (кроме заседаний органов местного самоуправления), могут проводиться на языке национальных меньшинств». (статья 20, пункт 2).
«Не знание государственного языка не может стать мотивом для отказа гражданину в предоставлении обслуживания» (статья 29, пункт 2).
Вот такие вот языковые права…! Более подробно о которых и в целом о новой, однозначно реформаторской и демократической языковой политике нашего государства мы поговорим в следующей статье.