Գերման Ստերլիգովին հարցաքննել են Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետություն այցելելու գործով
Ռուսաստանի  Քննչական կոմիտեն հարցաքննել է գործարար Գերման Ստերլիգովին, ով ադրբեջանական իշխանությունների կողմից մեղադրվում է չճանաչված Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետություն այցի համար:
Ինչպես տեղեկացնում է gazeta.ru-ն` հղում անելով Interfax.net-ին, Ստերլիգովի խոսքերով,  որոշ ժամանակ առաջ նրան  կանչել են Քննչական կոմիտե, որտեղ երկու աշխատակից իրենից ցուցմունք  են վերցրել: Հարցերը հիմնականում վերաբերել են ադրբեջանական կողմից հնչող մեղադրանքներին և Ստերլիգովին արտահանձնելու խնդրանքին:
Ինչպես նշել է Ստերլիգովը, քննիչներն ասել են նրան, որ «Ռուսաստանը իր քաղաքացիներին չի հանձնում» և նրա արտահանձնման մասին խոսք չի գնում:
Բաքուն մեղադրում է Ստերլիգովին, որ նա և նրա ընտանիքը «շրջանցելով անցակետերը,  տեղափոխվել են օկուպացված տարածք` չունենալով ադրբեջանական սահմանն անցնելու մասին վկայող համապատասխան փասթաթղթեր»:
Ադրբեջանը միջազգային հետախուզում էր հայտարարել Ստերլիգովի նկատմամբ, սակայն գործարարի խոսքերով հետախուզումը դադարեցվել է:

Стерлигова допросили по делу о посещении им Нагорного Карабаха
В Следственном комитете допросили бизнесмена Германа Стерлигова, которого азербайджанские власти обвиняют в посещении непризнанной республики Нагорный Карабах, сообщает gazeta.ru.
«Недавно меня вызывали в Следственный комитет, где двое сотрудников взяли с меня показания. Вопросы в основном касались тех обвинений, которые мне предъявлены азербайджанской стороной, и запроса о моей выдаче», — заявил Стерлигов.
По словам Стерлигова, следователи сказали ему, что «Россия своих граждан не выдает», и речи о его экстрадиции не идет.
Баку обвиняет Стерлигова в том, что он и его семья «въехали на оккупированные территории в обход контрольно-пропускных пунктов и без надлежащих для пересечения азербайджанской границы документов». Азербайджан объявлял Стерлигова в международный розыск по линии Интерпола, однако тот, по словам бизнесмена, прекратил его поиски.