Հայաստանի արտգործնախարարը հանդիպել է Ֆրանսիայի` Եվրոպական հարցերով պետքարտուղարին
Դեկտեմբերի 3-ին Բելգրադում ԵԱՀԿ ԱԳ նախարարների խորհրդի աշխատանքներին մասնակցող Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց Ֆրանսիայի` Եվրոպական հարցերով պետքարտուղար Հարլեմ Դեզիրին:
Նախարար Նալբանդյանը և պետքարտուղար Դեզիրը քննարկեցին Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև առանձնաշնորհյալ հարաբերությունները, երկկողմ օրակարգի բազմաթիվ հարցեր:
Պետքարտուղար Դեզիրը շնորհակալություն հայտնեց նախարար Նալբանդյանին՝ Փարիզում իրականացված ահաբեկչություններից հետո Ֆրանսիայի հետ Հայաստանի համերաշխության դրսևորումների համար՝ նշելով, որ Ֆրանսիան բարձր է գնահատում դժվարին պահին բարեկամ պետությունների աջակցությունը:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, երկուստեք շեշտվեց, որ ահաբեկչության դեմ պայքարում քաղաքակիրթ աշխարհը պետք է միավորի ջանքերը՝ արմատախիլ անելու համար այդ չարիքը:
Հայաստանի արտգործնախարարը և Ֆրանսիայի՝ Եվրոպական հարցերով պետքարտուղարը անդրադարձ կատարեցին ՀՀ - ԵՄ նոր իրավական հիմքի շուրջ բանակցությունների մեկնարկին: Զրուցակիցները հույս հայտնեցին, որ առկա ձեռքբերումները կդյուրացնեն նոր համաձայնագրի շուրջ համաձայնության հասնելու գործընթացը:

Foreign Minister of Armenia met the Secretary of State for European Affairs of France
On December 3, Edward Nalbandian, participating in the activities of the OSCE Ministerial Council In Belgrade, had a meeting with Harlem Désir, Secretary of State for European Affairs of France.
Minister Nalbandian and Secretary of State Désir discussed the privileged relations between Armenia and France, as well as numerous issues on the bilateral agenda.
Secretary of State Désir expressed gratitude to Minister Nalbandian for expressing solidarity with France after the Paris terror attacks, outlining that France greatly appreciates the support of friendly states during this difficult moment.
The sides mutually highlighted that the civilized world must unite its efforts in the fight against terrorism to eradicate that evil.
Foreign Minister of Armenia and Secretary of State for European Affairs of France touched upon the new legal basis for negotiations between Armenia and the EU. The sides expressed hope that the current achievements will facilitate the process in reaching a new agreement.