ԱՄՆ-ում բացվել է համասեռամոլների համար նախատեսված առաջին մասնավոր դպրոցը
Ամերիկյան Ջորջիա նահանգում բացվել է աշխարհում նմանը չունեցող մասնավոր դպրոց այն երեխաների և ուսուցիչների համար, ովքեր իրենց համարում են որպես սեռական փոքրամասնության ներկայացուցիչ:
korrespondent.net-ի փոխանցմամբ` Pride School Atlanta անվանմամբ դպրոցի հիմնադիր տրանսգենդեր Քրիստիան Ժիլավեցը հայտարարել է, որ երեխաներն ունեն նույն իրավունքները, ինչ իրենց ուսուցիչները:
Նրա խոսքերով, դպրոցը կդառնա մի հաստատություն, որտեղ տարրական և միջին կրթություն կկարողանան ստանալ ինչպես ԼԳԲՏ համայնքի ներկայացուցիչները, այնպես էլ բոլոր այն ուսանողները, որոնք կարիք ունեն «լինել ուրիշ»:
Հիշեցնենք, որ նախորդ տարվա հունիսին ԱՄՆ-ի Գերագույն դատարանը հաստատեց միասեռ ամուսնությունները երկրի ամբողջ տարածքում:

В США открыли первую школу для детей-геев
В американском штате Джорджия открыли не имеющую в мире аналогов частную школу для детей и учителей, идентифицирующих себя как представителей секс-меньшинств, сообщает Associated Press.
"Дети имеют полное право быть самими собой – в точности, как и педагоги", – заявил основатель Pride School Atlanta трансгендер Кристиан Жилавец.
По его словам, школа станет учреждением, в котором начальное и среднее образование смогут получить не только представители ЛГБТ, но и студенты, нуждающиеся в поддержке, чтобы "быть другими".