ԱՄՆ-ում թույլատրել են հրթիռակոծել ԻՊ-ին Աֆղանստանում
ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբամայի վարչակազմն ընդլայնել է Աֆղանստանում ամերիկյան զորքերի լիազորությունները, այսուհետ նրանք կարող են ավիահարվածներ հասցնել «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման զինյալներին:
korrespondent.net-ի փոխանցմամբ` ԱՄՆ-ի Պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ նոր կարգը «թույլ է տալիս ԱՄՆ-ին ակտիվորեն ավիահարվածներ հասցնել Աֆղանստանում տեղակայված ԻՊ զինյալների դիքերին», մինչդեռ նախկինում ԱՄՆ-ի ավիացիան իրավունք ուներ ավիահարվածներ հասցնել միայն երեք դեպքերում. Օտարերկրյա ուժերի պաշտպանության, աֆղանական զորքին թշնամու հետ բախումների ժամանակ օգնելու և «Ալ Քաիդա» ահաբեկչական խմբավորման զինյալների դեմ կռվելու:
Նշվում է, որ Աֆղանստանում ամերիկյան զորքերն ավելի վաղ ևս ավիահարվածներ են հասցրել ԻՊ-ի հետ կապ ունեցող որոշ զինյալների, սակայն այդ հռթիռակոծություններն իրականացվել են «թշնամական մտադրությունները» հայտնաբերելու, այլ ոչ թե ահաբեկչական կազմակերպությանը պատկանելու համար:

Америке разрешили бомбить ИГ в Афганистане
Администрация президента США Барака Обамы расширила полномочия американских войск в Афганистане – теперь они могут наносить авиаудары по боевикам террористической группировки "Исламское государство". Об этом сообщает The Washington Post со ссылкой на заявления высокопоставленных источников в военном ведомстве.
Представитель министерства обороны США заявил, что новое распоряжение "позволяет США активнее наносить удары по ИГ в Афганистане". Теперь американские военные в Афганистане смогут вести бомбардировки позиций ИГИЛ, тогда как ранее они имели право применять авиацию только в трех случаях: – для защиты иностранных сил;
– чтобы помочь афганским войскам при столкновениях с врагом;
– против боевиков террористической группировки "Аль-Каиды".
По словам собеседника издания, американские военные и ранее наносили удары по некоторым связанным с ИГИЛ боевикам в Афганистане, но эти бомбардировки проводились при выявлении у них "враждебных намерений", а не из-за принадлежности к террористической организации.