Աֆղանստանի նախագահը խոստացել է «թաղել ԻՊ-ին»
Աֆղանստանի նախագահ Աշրաֆ Գանին «Բի Բի Սի»-ի հետ հարցազրույցում խոստացել է թաղել «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորմանը և հայտարարել, որ ԻՊ զինյալների կողմից իրականացված վայրագություններն իրենցից հեռացրել է աֆղան ժողովրդին:
korrespondent.net-ի փոխանցմամբ` Ա. Գանին նշել է, որ աֆղանցիներին արդեն հուզում է միայն վրեժը. «ԻՊ զինյալները կոնֆլիկտի մեջ են մտել ոչ ճիշտ մարդկանց հետ»:
Բացի այդ, աֆղան առաջնորդը նախազգուշացրել է, որ եթե ապրիլին չսկսվեն խաղաղ բանակցությունները թալիբներիների հետ, ապա երկրում կոնֆլիկտը կուժեղանա, իսկ դրա հետևանքները կզգացվեն  ամբողջ տարածաշրջանում:
Նրա խոսքերով` թալիբների հետ պայքարում պետք է ակտիվորեն մասնակցի նաև Պակիստանը, քանի որ այդ  սպառնալիքը հնարավոր է հաղթահարել միայն համատեղ ուժերով:

Президент Афганистана пообещал "похоронить ИГ"
Президент Афганистана Ашраф Гани в интервью Би-би-си пообещал "похоронить" экстремистскую группировку "Исламское государство" и заявил, что творимые боевиками ИГ  зверства "оттолкнули от них афганский народ".
"Афганцами теперь движет месть. Они [боевики ИГ] ввязались в конфликт не с теми людьми", - отметил Гани.
Кроме того, афганский лидер предупредил, что если к апрелю не начнутся мирные переговоры с талибами, то конфликт в стране усилится и его последствия будут ощущаться во всем регионе.
По его словам, в борьбе с талибами должен активно участвовать Пакистан, так как побороть эту угрозу можно только совместными усилиями.