Չինաստանը պատժամիջոցներ է կիրառել Հյուսիսային Կորեայի նկատմամբ
Չինաստանը սահմանափակումներ է դրել Հյուսիսային Կորեայից ներկրվող ածուխի և Փհենյան մատակարարվող ավիացիոն վառելիքի վրա:  korrespondent.net-ի փոխանցմամբ` այդ պատժամիջոցները Պեկինը կիրառել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի` մարտի 2-ին ընդունված բանաձևին համապատասխան:
Պատժամիջոցները ենթադրում են վերջին 20 տարվա ընթացքում Հյուսիսային Կորեայի դեմ կիրառված պատժամիջոցներից ամենակոշտը: Միաժամանակ չինական պատժամիջոցները թույլատրում են Հյուսիսային Կորեայից ածուխի, երկաթի հանքաքարի և քաղաքացիական նպատակներով օգտագործվող այլ հանքային նյութերի ներմուծումը:
Բացի այդ, Պեկինն արգելել է ցանկացած տեսակ առևտրային գործողությունները, որոնք կապ կունենան Հյուսիսային Կորեայի հրթիռային և միջուկային ծրագրերի հետ:
Նմանատիպ սահմանափակումների պատճառ են դարձել Հյուսիսային Կորեայի կողմից միջուկային փորձարկումները և բալիստիկ հրթիռի արձակումը:

Китай ввел санкции против Северной Кореи
Китай ввел ограничения на импорт угля из Северной Кореи и поставки Пхеньяну авиатоплива, передает AP.
Такие меры Пекин принял согласно резолюции Совбеза ООН, одобренной 2 марта. Она предусматривает самый жесткий за последние 20 лет режим санкцийв отношении КНДР.
Однако китайские санкции допускают импорт из Северной Кореи угля, железной руды и другого минерального сырья в гражданских целях.
Также Пекин запретил любые торговые операции, которые относятся в ракетной и ядерной программам КНДР.
Напомним, США 25 февраля внесли проект резолюции, который предусматривает самый строгий набор санкций против КНДР более чем за два десятилетия.