Հայոց ցեղասպանության 101-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառում ԱՄՆ կոնգրեսում
Ապրիլի 27-ին ԱՄՆ կոնգրեսում տեղի ունեցավ Հայոց ցեղասպանության 101-րդ տարելիցին նվիրված ամենամյա միջոցառումը:
Միջոցառմանը ելույթներով հանդես եկան ԱՄՆ կոնգրեսի քսան անդամներ, ներառյալ սենատոր Ռոբերտ Մենենդեզը, ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Էդ Ռոյսը, Կոնգրեսի հայկական հարցերով զբաղվող հանձնախմբի համանախագահներ Ֆրենկ Փալոնը և Ռոբերտ Դոլդը, ինչպես նաև ՀՀ դեսպան Գրիգոր Հովհաննիսյանը և Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը: Միջոցառմանը մասնակցում էին Ամերիկահայ կազմակերպությունների ղեկավարները:
ԱՄՆ կոնգրեսականները նաև անդրադարձան Ադրբեջանի կողմից շարունակական ագրեսիային և դատապարտեցին Լեռնային Ղարաբաղի ու նրա քաղաքացիական բնակչության դեմ ռազմական ուժի գործադրման` կոչ անելով անմիջապես կասեցնել Ադրբեջանին տրամադրվող ցանկացած բնույթի ռազմական օգնությունը ԱՄՆ կողմից:
Հայոց ցեղասպանության 101-րդ տարելիցի ոգեկոչման միջոցառմանը մասնակցում էին նաև հունական, ասորական և քրդական համայնքային կազմակերպությունների ներկայացուցիչները:

• 29-04-2016 16:07:52   | USA  |  Press release
On April 27, the annual event commemorating the 101st anniversary of the Armenian Genocide was held at the United States Congress.
Some twenty members of the U.S. Congress, including Senator Robert Menendez, Congressman Ed Royce, Chairman of the House Foreign Relations Committee and Co-Chairs of the Congressional Caucus on Armenian Issues Congressmen Frank Pallone and Robert Dold, as well as Ambassador of Armenia Grigor Hovhannissian and the Representative of Nagorno-Karabakh Robert Avetisyan made remarks at the event, attended by the leaders of  Armenian-American community organizations.
Members of the Congress addressed the ongoing military aggression of Azerbaijan and deplored the atrocities committed against Nagorno-Karabakh and its civilian population, calling for immediate discontinuation of any kind of U.S. military aid to Azerbaijan.
The 101th Armenian Genocide commemoration event was attended by the representatives of Hellenic, Assyrian and Kurdish community organizations.