Վտանգավոր միջադեպ երկաթուղում
«ՀԿԵ» ՓԲԸ-ն կրկին հիշեցնում է երկաթուղային գծանցներում երթևեկության կանոնները պահպանելու անհրաժեշտության մասին
Մայիսի 5-ին, ժամը 15:00-ին Nissan Terrano (պետհամարանիշը 23 АР 333) ավտոմեքենայի վարորդը Նորագավիթ-Երևան վազուրդու պահպանվող գծանցում՝ նույնիսկ չարգելակելով, բարձր արագության վրա հարվածել էր արդեն փակված ուղեփակոցին, ինչից հետո արագ անցել էր երկաթուղային գծերը և հեռացել դեպքի վայրից: Բախման արդյունքում շրջվեց երկաթուղային գծանցի ուղեփակոցը:
Այն վերականգնվեց 15:50-ին գծանցի հարթապահի և «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ էներգամատակարարման ձեռնարկության ավագ էլեկտրամեխանիկի ուժերով: Միջադեպի մասին տեղեկատվությունը փոխանցվել է ՀՀ Ճանապարհային ոստիկանություն:
Այս միջադեպի վտանգը կայանում է նրանում, որ գծանցն արդեն փակ էր ավտոտրանսպորտի երթեկության համար. մոտենում էր գնացքը: Ստեղծելով նման վտանգավոր իրավիճակ՝ վարորդը վերջին պահին կարողացավ շրջանցել գնացքը:
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ կրկին հիշեցնում է գծանցների հատման կանոնների  պահպանման անհրաժեշտության մասին, հորդորում է լինել ուշադիր ու զգոն: Վարորդների անփութության և սխալների գինը կարող է լինել մարդու կյանքն ու առողջությունը:
Պահպանվող երկաթուղային գծանցները պետք է հատել միայն հերթապահի թույլտվությամբ, իսկ չպահպանվողները՝ միայն համոզված լինելով, որ անցումը լինելու է անվտանգ, չփորձել անցնել գծանցը գնացքի առջև, քանի որ դա կարող է ծանր հետևանքների բերել:
Անհրաժեշտ է հիշել, որ երկաթուղային տրանսպորտը հնարավոր վտանգի դեպքում չի կարող անհապաղ կանգնել. արգելակման դեպքում մարդատար էլեկտրագնացքի արգելակման ուղին կազմում է 800 մետր, իսկ բեռնատարինը՝ մոտ 1000 մետր: Սակայն վտանգի դեպքում որոշիչ դեր են խաղում վայրկյանները և հաշված քայլերը...
Իր կողմից Ընկերությունն անվտանգության կանոնների մասին տեղեկացնում է երկաթուղու մոտակայքում գտնվող համայնքների բնակիչներին:

ЗАО «ЮКЖД» напоминает водителям о необходимости строго соблюдать правила движения на железнодорожных переездах
• 06-05-2016 15:45:18   | Армения  |  Пресс-релизы
5 мая в 15:00 автомобиль марки Nissan Terrano (госномер 23 АР 333) на охраняемом переезде перегона Норагавит-Ереван, даже не затормозив, на высокой скорости врезался в опущенный шлагбаум, после чего выехал на уже закрытый для движения автотранспорта переезд и скрылся с места происшествия, разворотив шлагбаум.
Силами дежурного по переезду и старшего электромеханика предприятия электрификации и энергоснабжения ЗАО «ЮКЖД» в 15:50 шлагбаум был вновь приведен в рабочее состояние. Об инциденте сообщено в Дорожную полицию Республики Армения.
Опасность подобного инцидента состоит в том, что к переезду уже приближался железнодорожный состав, и он был закрыт для движения автотранспорта. Таким образом, водитель, создав опасную ситуацию, в последний момент «проскочил» перед поездом.
В связи с этим ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» в очередной раз напоминает водителям о необходимости соблюдения правил пересечения переездов, призывает к осторожности и внимательности. На дороге нет места беспечности и халатности, любая ошибка может стоить чьей-то жизни и здоровья.
ЮКЖД напоминает водителям о том, что охраняемые железнодорожные переезды следует пересекать только с разрешения дежурного, а неохраняемые – при полной уверенности в безопасности своих действий, не пытаясь проскочить переезд перед поездом, что может привести к тяжелым последствиям.
Необходимо помнить, что поезд в случае потенциальной опасности для беспечного пешехода или водителя не может остановиться немедленно, как по мановению волшебной палочки. При экстренном торможении тормозной путь пассажирского электропоезда составляет не менее 800 метров, а грузового состава – не менее 1 тыс. метров.
Со своей стороны Компания проводит мероприятия по информированию жителей общин, расположенных в непосредственной близости от железной дороги, а также встречи с руководителями общин.