Ղրիմում Հաղթանակի օրը տեղի կունենա «Սրտի հիշատակ» ֆիլմի պրեմիերան պատերազմի հայ վետերանների մասին
Մայիսի 7-ից  սկսած և մինչև հունիսի վերջ Ռուսաստանի  խոշոր քաղաքներում տեղի կունենա  ռեժիսոր Վլադիմիր Ռուսանեվիչի «Սրտի հիշատակ»  վավերագրական ֆիլմի պրեմիերան, որը պատմում է Մեծ Հայրենական պատերազմի  Հայաստանում բնակվող վետերանների մասին: Ֆիլմը ստեղծվել է «Հայ-ռուսական երիտասարդական միասնություն»  հասարակական կազմակերպության   (ՀՌԵՄ)  կողմից  Երևանում Ռուսական   Գիտության  և  Մշակույթի կենտրոնի հովանավորությամբ:
Վավերագրական ֆիլմը նվիրված է Մեծ Հայրենական պատերազմի հաղթանակին: «Հայ-ռուսական երիտասարդական միասնություն» հասարակական կազմակերպության (ՀՌԵՄ) նախագահ Գոհար Ղումաշյանի խոսքերով ֆիլմում նկարահանված են պատերազմի 20 վետերաններ, որոնք բնակվում են Հայաստանում: «Այս ֆիլմով մենք ցանկանում ենք ցույց տալ, որ պետք չէ մեր իդեալին փնտրել գունազարդ հոլիվուդյան ֆիլմերում, իրական ՀԵՐՈՍՆԵՐԸ  մեր կողքին են: Եվ մենք պետք է անենք ամեն հնարավոր բան, որպեսզի մեր վետերանները զգան իրենց գնահատված», - նշել է Ղումաշյանը:
«Մենք ցանկանում ենք անել ամեն ինչ, որպեսզի բոլորը իմանան, թե ինչ դեր է խաղացել հայ ազգը Մեծ Հաղթանակում: Մեծ Հայրենական պատերազմը ևս մեկ փորձություն էր հայ ազգի համար մեր դարավոր պատմության ընդացքում,որը մենք պատվով հաղթահարեցինք: Եվ մեր՛ յուրաքանչյուրիս խնդիրն է մեծացող սերնդին  փոխանցել իրականությունը  մեր պատմության մասին»,- նշել է ֆիլմի ռեժիսոր Վլադիմիր Ռուսանեվիչը:
Մայիսի 7-ին տեղի կունենա պրեմիերա Սիմֆերոպլում, մայիսի  9-ին՛ Սևաստոպլում, 15-ին՛ Մոսկվայում, 20-ին՛ Պերմում, Կալինինգրադում, Սանկտ Պետերբուրգում և շատ այլ քաղաքներում: Մինչև հունիսի վերջ  Ռուսաստանի խոշոր քաղաքների կինոթատրոններում տեղի կունենան «Սրտի հիշատակ» վավերագրական ֆիլմի ցուցադրությունները՛  Ռուսաստանի հայ երիտասարդների կոնգրեսի հովանավորությամբ
Նշում. Երևանում ռեժիսոր Վլադիմիր Ռուսանեվիչի «Սրտի հիշատակ»  վավերագրական  ֆիլմի պրեմիերան  տեղի է ունեցել նախորդ տարվա դեկտեմբերի 17-ին Հայ-Ռուսական (Սլավոնական) համալսարանի մշակույթի տանը:

В День Победы в Крыму пройдет премьера фильма “ПАМЯТЬ СЕРДЦА” об армянах-ветеранах войны
Начиная с 7-го мая и до конца июня в крупных городах России пройдут премьеры документального фильма режиссера Владимира Русаневича “ПАМЯТЬ СЕРДЦА”, рассказывающего о ветеранах Великой Отечественной войны, проживающих в Армении. Фильм создан общественной организацией «Российско-Армянское молодежное единство» РАМЕ при поддержке Российского центра науки и культуры в Ереване.
Документальный фильм посвящен Победе в Великой Отечественной Войне. По словам председателя общественной организации «Российско-Армянское молодежное единство» РАМЕ Гоар Гумашян, в фильме было снято 20 ветеранов войны, проживающих в Армении. “Этим фильмом мы хотим показать, что не нужно искать идеалов в красочных голливудских фильмах, ГЕРОИ – они рядом. И мы должны сделать все возможное, чтобы наши ветераны чувствовали себя оцененными», - отметила Гумашян.
“Мы хотим сделать все, чтобы о роли армянского народа в Великой Победе знали все. Великая Отечественная Война была для армянского народа еще одним испытанием в нашей многовековой истории, которую мы с честью прошли. И задача каждого из нас передать подрастающему поколению правду о нашей истории”, - отмечает режиссер фильма Владимир Русаневич.
7-го мая пройдет премьера в Симферополе,  9-го мая в Севастополе, 15-го в Москве, 20-го - в Перми, в Калининграде, в Санкт-Петербурге и многих других городах. До конца июня в кинотеатрах крупных городов России при поддержке Конгресса армянской молодежи России состоятся показы документального фильма “ПАМЯТЬ СЕРДЦА”.
Отметим, что в Ереване премьера документального фильма режиссера Владимира Русаневича “ПАМЯТЬ СЕРДЦА” прошла в 17 декабря прошлого года в Доме Культуры Российско-Армянского Университета.