Մոսկվայում կալանավորվել է ռուսների հավաքագրմամբ զբաղվող ահաբեկիչը
Ռուսաստանի ներքին գործերի նախարարության և անվտանգության դաշնային ծառայության աշխատակիցները Մոսկվայի հյուսիս-արևմուտքում կալանավորել են «Հիզբ ութ-Թահրիր» ահաբեկչական խմբավորման անդամին: Interfax.ru-ի փոխանցմամբ` այդ մասին տեղեկացրել է ՌԴ ՆԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Իրինա Վոլկը:
Նրա խոսքերով` Թաթարստանի բնակիչը զբաղվել է ռուսների հավաքագրմամբ ապօրինի զինված խմբավորումների շարքեր, որոնք գործում են Սիրիայի և Իրաքի տարածքում: Նա գտնվել է դաշնային հետախուզման մեջ:
Կալանավորվածին փոխանցել են հետախուզման նախաձեռնողներին` Թաթարստանի իրավապահ մարմիններին` հետագա հետաքննության համար:

В Москве задержан вербовавший в Сирию и Ирак член "Хизб ут-Тахрир"
Сотрудники МВД и ФСБ задержали на северо-западе Москвы участника международной террористической организации "Хизб ут-Тахрир", сообщила "Интерфаксу" во вторник официальный представитель МВД Ирина Волк.
По ее словам, житель Татарстана занимался вербовкой россиян в незаконные вооруженные формирования, действующие на территории Сирии и Ирака. Он находился в федеральном розыске по ч. 2 ст.205.5 УК РФ (участие в деятельности террористической организации).
Задержанный передан инициаторам розыска - сотрудникам правоохранительных органов Татарстана - для проведения дальнейших следственных действий.