Ընտրական օրենսգրքի ԱԺ ուղարկված նախագծի տարբերակն անընդունելի է. Հայաստանյան ՀԿ-ներ
Մենք` քաղաքացիական հասարակության ներքոստորագրյալ կազմակերպություններս, մասնակցելով Ընտրական օրենսգրքի նախագծի վերլուծություններին, պատրաստելով այլընտրանքային առաջարկներ և լուծումներ, և մեր ներկայացուցիչներին լիազորելով` մասնակցելու «4+4+4» ձևաչափով քննարկումներին, հրապարակում ենք սույն հայտարարությունը՝ նախքան Ազգային ժողովում Ընտրական օրենսգրքի նախագծի երկրորդ ընթերցումը: Սույն հայտարարությունն անում ենք` ծանոթացած լինելով Վենետիկի հանձնաժողովի և ԺՀՄԻԳ-ի համատեղ եզրակացությանը, որում արտահայտված մտահոգությունները նույնն են, ինչ` մեր կողմից ներկայացվածները:
Ազգային ժողով ուղարկված նախագծի ներկայիս տարբերակը, որն անցել է առաջին ընթերցումը, մեր կարծիքով խիստ անընդունելի է: Վենետիկի հանձնաժողովի և ԺՀՄԻԳ-ի համատեղ եզրակացությունը համակարծիք է մեր այն գնահատականին, որ Նախագիծը չի համապատասխանում միջազգային չափանիշներին և նորմերին թե՜ քվեարկության անաչառությունն ապահովելու, թե՜ իսկապես ներկայացուցչական, ժողովրդավարական խորհրդարան ձևավորելու առումներով:
Վենետիկի հանձնաժողովը և ԺՀՄԻԳ-ն իրենց համատեղ եզրակացության մեջ առաջարկություններ են ներկայացրել Նախագծի խնդրահարույց դրույթների մեծ մասի վերաբերյալ: Ներկայացվել են նաև այն նվազագույն առաջարկները, որոնք անհրաժեշտ են Նախագիծը գոհացուցիչ մակարդակի հասցնելու համար:
Թեպետ Վենետիկի հանձնաժողովի և ԺՀՄԻԳ-ի համատեղ եզրակացությունը Նախագծում առկա ոչ բոլոր խնդրահարույց կետերին է անդրադառնում, մենք իշխանություններին և Ազգային ժողովին կոչ ենք անում` կատարել Եզրակացությամբ առաջարկված փոփոխությունները:
Հատկապես պնդում ենք, որ կարևոր են Եզրակացության 14-րդ և 15-րդ կետերում արված առաջարկությունները:
Մեր կողմից ավելի վաղ արված առաջարկություններին համընկնող բոլոր այդ առաջարկությունները չիրագործելը մեր կողմից կհամարվի ընտրական գործընթացի որակը և ընտրությունների նկատմամբ վստահությունը բարձրացնելու` հասարակության և միջազգային հանրության պահանջին ականջալուր չլինելու ափսոսալի դրսևորում:
Օգտագործելով առիթը` վերահաստատում ենք մեր այն կարծիքը, որ ընտրական գործընթացի արժանահավատությունը և որակը փոխելու իրական ներուժ է պարունակում յուրաքանչյուր տեղամասում արդյունքների ամփոփումից անմիջապես հետո ընտրողների ստորագրված ցուցակները հրապարակելու վերաբերյալ դրույթը:

We, the undersigned civil society organizations, having engaged in the analysis of the draft Electoral Code, having prepared alternative proposals and solutions, and having delegated our representatives to participate in the “4+4+4” discussions, hereby make the following statement prior to the second reading and voting of the Draft in the National Assembly. We make this statement now, having read the Venice Commission and ODIHR Joint Opinion, which happens to share our concerns.
The Draft currently pending before the National Assembly, which was voted in the first reading, is in our opinion highly unacceptable. The Venice Commission and ODIHR Joint Opinion concurs with our assessment that the Draft is not up to the international standards and norms both with respect to securing the integrity of the vote and in forming a truly representative, democratic parliament.
In its Joint Opinion, the Venice Commission and ODIHR have made recommendations on most of the problematic provisions of the Draft. It has also presented suggestions that are necessary as a minimum for making the draft satisfactory.
Although the Venice Commission and ODIHR’s Joint Opinion does not cover all of the problematic issues in the Draft, we urge the authorities and the National Assembly to make all of the changes recommended in that Opinion. We particularly insist on the recommendations contained in Paragraphs 14 and 15 of the Opinion.
Not making these recommendations, all of which coincide with the ones we made earlier, will be considered by us as a regrettable dismissal of society’s and international community’s demand to improve the quality of the electoral process and to increase the trust therein.
We take this opportunity also to reiterate that, in our opinion, the provision that will truly change the credibility and quality of the electoral process is the publication of the signed voters’ lists immediately after the results tabulation in each precinct.