Արևմտյան դեսպանները կոչ են արել Կիևին անցկացնել ԼԳԲՏ երթ
Արևմտյան երկրների դեսպանները կոչ են արել Կևին և տարածաշրջանի այլ բնակավայրերին ապահովել ԼԳԲՏ (Լեսբուհի, Գեյ, Բիսեքսուալ և Տրանսգենդեր) համայնքի անվտանգությունը հունիսի 12-ին նախատեսված հավասարության երթի ժամանակ:
korrespondent.net-ի փոխանցմամբ` Հոմոֆոբիայի և տրանսֆոբիայի միջազգային օրվա կապակցությամբ արված համատեղ հայտարարությունը, մասնավորապես, հրապարակվել է Ուկրաինայում ԱՄՆ դեսպանատան կայքում:
Ուղերձում ասվում է, որ ժողովրդավարական հասարակությունում հանդուրժողականությունը և բազմազանության նկատմամբ հարգանքը դասվում է հիմնարար արժեքների շարքում:
«Մենք համատեղ կոչ ենք անում ոստիկանությանը և քաղաքային իշխանություններին աջակցել և պաշտպանել ԼԳԲՏ համայնքի և նրան աջակցողների իրավունքները: Մենք նաև բոլոր ուկրաինացիներին խնդրում ենք հարգել խաղաղ հավաքները: Այս կոչը վերաբերում է նաև Ուկրաինայի այլ բնկավայրերին, որտեղ կարող են նմանատիպ միջոցառումներ նախատեսված լինել»,- ասված է հայտարարությունում:
Դիվանագետները նաև ընդգծել են, որ նախորդ տարի նմանատիպ միջոցառումների մասնակիցների վրա կատարվել են հարձակումներ: Միջազգային ներկայացուցիչները ծրագրում են վերահսկել և մասնակցել Ուկրաինայում նախատեսված երթին:

Западные послы призвали Киев провести ЛГБТ-марш
Послы западных стран призвали власти Киева и других регионов обеспечить ЛГБТ-сообществу безопасность во время запланированного на 12 июня Марша равенства. Совместное заявление, приуроченное к Международному дню против гомофобии и трансфобии (отмечается 17 мая), обнародовано, в частности, на сайте посольства США в Украине.
В послании говорится, что в открытом демократическом обществе ценности толерантности и уважения к разнообразию относятся к числу фундаментальных.
"Мы совместно призываем полицию и чиновников городской власти поддержать и защитить прав ЛГБТ (лесбиянок, геев, бисексуалов, трансгендеров и интерсексуалов) и тех, кто их поддерживает... Мы также просили бы всех украинцев уважать право их сограждан на мирные собрания. Этот призыв касается и других населенных пунктов Украины, где могут планироваться подобные мероприятия", - говорится в заявлении.
Дипломаты почеркнули, что в течение прошлого года на участников подобных мероприятий осуществлялись нападения, а ситуация в этом году также вызывает опасения. Международные представители планирует осуществлять наблюдение и приобщиться к участию в марше в Украине.