Ռուսաստանի Զինված ուժերում անակնկալ տուգումներ են հայտարարվել
Ռուսաստանի դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է երկրի Զինված ուժերում անակնկալ ստուգումների մասին, որոնք տևելու են մինչև հունիսի 22-ը: korrespondent.net-ի փոխանցմամբ` այս մասին տեղեկացրել է Ռուսաստանի պաշտպանության նախարար, բանակի գեներալ Սերգեյ Շոյգուն երեքշաբթի կայացած կոնֆերանսի ընթացքում:
«Մարտական և զորահավահաքային պատարստականության ստուգման համար այսօր առավոտյան ժամը 7:00-ին երկրի Զինված ուժերի Գերագույն գլխավոր հրամանատարի համապատասխան որոշման համաձայն` սկսվել են հերթական անակնկալ սոտւգումները: Ստուգման  ենթական են զենքի պահեստավորման մի շարք պահեստարաններ և ռազմական տեխնիկա, ինչպես նաև ռազմական կառավարման մարմիններ»,- նշել է Ս. Շոյգուն:
Վերջինս հստակեցրել է, որ տարբեր ինտենսիվության զինված հակամարտությունների և ճգնաժամային իրավիճակներում խնդիրների իրականացման ուղղությամբ զորքի պատրաստությունից բացի, հատուկ ուշադրություն է դարձվելու Զինված ուժերի զորահավաքային բաղադրիչին:
Նրա փոխանցմամբ` այդ ամենից բացի, հատուկ ուշադրություն է դարձվելու տարածաշրջանային իշխանությունների հետ Զինված ուժերի փոխգործակցությանը:

В РФ объявлена внезапная проверка Вооруженных сил
Президент РФ Владимир Путин объявил внезапную проверку в Вооруженных силах страны, которая продлится до 22 июня. Об этом сообщил министр обороны России генерал армии Сергей Шойгу на селекторном совещании во вторник, 14 июня, информирует пресс-служба ведомства.
"Для оценки боевой и мобилизационной готовности сегодня с 7.00 в соответствии с решением верховного главнокомандующего Вооруженными силами (Путина, – ред.) начата очередная внезапная проверка. Подлежат проверке ряд баз хранения вооружения и техники, а также отдельные органы военного управления", – отметил Шойгу.
Министр уточнил, что наряду с подготовкой войск к выполнению задач по предназначению в вооруженных конфликтах различной интенсивности и кризисных ситуациях, необходимо обратить особое внимание на мобилизационную составляющую Вооруженных сил. Также необходимо проверить состояние резервных формирований, содержащихся на хранении запасов вооружения и военной техники.
Помимо прочего, будет уделяться особое внимание взаимодействию Вооруженных сил с региональными властями..