«Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաներ են բացվել Վայոց Ձորում և Արարատում
Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) նախաձեռնության և Ucom աջակցության շնորհիվ՝ «Արմաթ» ինժեներական խմբակ-լաբորատորիաների բացման շքերթը հասավ նաև Արարատ և Վայոց Ձոր: «Արմաթ» խմբակ-լաբորատորիաներ են արդեն գործում Երասխի, Ելփինի, Արենիի, Գետափի, Շատինի միջնակարգ դպրոցներում, Վայքի ավագ դպրոցում, Մալիշկայի թիվ 1 միջնակարգ դպրոցում և Եղեգնաձորի թիվ 1 ու թիվ 2 հիմնական դպրոցներում:
Նշենք, որ ԻՏՁՄ-ի և Ucom ընկերության միջև ստորագրված համագործակցության հուշագրի համաձայն՝ Ucom ընկերությունը  ներդրումներ է կատարում, որպեսզի Հայաստանի 9 մարզերում բացվեն «Արմաթ» անվանումը կրող  շուրջ 70 ինժեներական խմբակ-լաբորատորիաներ։ Նախագիծը նպատակ ունի խթանելու տեխնոլոգիական կրթությունը Հայաստանի համայնքների բոլոր դպրոցներում, նպաստելու աշակերտների մոտ ժամանակակից բարձր տեխնոլոգիաների նկատմամբ հետաքրքրության առաջացմանը, վաղ տարիքից ճարտարագիտական մտածելակերպի զարգացմանը և բանիմաց ուսանողների նախապատրաստմանը։
ԻՏՁՄ գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը հույս է հայտնել, որ առաջիկայում «Արմաթի» աշակերտները նորաստեղծ ընկերություններ կհիմնեն ու կաջակցեն իրենց ընտանիքի և համայնքի զարգացմանը:
«Ամենակարևոր գործոնը, որն ուզում եմ ընդգծել՝ մեր լաբորատորիաների աշխարհագրության ընդլայնումն է: Եթե յուրաքանչյուր գյուղի, իսկ մասնավորապես՝ սահմանամերձ բնակավայրի բնակիչ գիտակցի, որ իր ապագան հենց իր ձեռքերում է, մեր հնարավորություններն այսօրվա կիզիչ արևի չափ հզոր են լինելու, իսկ ապագան՝ բաց ու լուսավոր», - ասել է Ucom ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Հայկ Եսայանը։

9 More “Armath” Engineering Laboratories to Operate in the Regions of Ararat and Vayots Dzor
Upon the initiative by the Union of Information Technology Enterprises (UITE) with the support of Ucom, the opening parade of the “Armath” engineering club-laboratories reached the regions of Ararat and Vayots Dzor. «Armath» club-laboratories already operate in the secondary schools of Yeraskh, Yelpin, Areni, Getap, Shatin, in the high school of Vayq, in the 1st secondary school of Malishka and the primary schools number 1 and 2 of Yeghegnadzor.
Let us note, that according to the Memorandum of Cooperation signed between the Union of Information Technology Enterprises (UITE) and Ucom, the latter invests to open around 70 more engineering club-laboratories named “Armath” in 9 regions of Armenia. The project aims to promote the technological education in all schools of the Armenian communities, to assist pupils in their early interest emergence in modern high technology, to promote the development of engineering mindset from early ages and to prepare competent students.
The software and assembly drawings of the “Armath” labs-developed equipment are open to public. During the project implementation, for the acquisition of the equipment and software, the priority is given to the local producers, the bright example of which serve the high-quality three-dimensional (3D) printers, mini-computers, robotics kits and other devices produced in Armenia.
The Executive Director of UITE Karen Vardanyan expressed hope, that in the near future the pupils of “Armath” will establish startup companies and support the development of their families and community.
“The most important factor I’d wish to emphasize upon is the geographical expansion of our laboratories. If every villager, especially the resident of a border village acknowledges that the future is in his/her own hands, our opportunities will be as powerful as today’s flaming sun, while our future will be open and bright”, - said Hayk Yesayan, the CEO of Ucom.