Հարութ Սասունյան.Բացառիկ ճանաչողական ճանապարհորդություն դեպի Իրան
Հայաստանի Հանրապետության, Արցախի, Չեխիայի, Ֆրանսիայի, Լիբանանի, Սիրիայի և Միացյալ Նահանգների 16 այլ հայ լրագրողների հետ միասին, ես ևս հրավիրված էի մասնակցելու «Ալիք» հայկական օրաթերթի 85-ամյա հոբելյանին նվիրված տոնակատարությանը:  «Ալիքը» լույս է տեսնում Թեհրանում, 1931 թվականից:
Քանի որ սա իմ առաջին այցելությունն էր Իրան, ես անմիջապես հասկացա, որ այն խիստ տարբերվում է այն երկրից, որի մասին ես լսել ու կարդացել էի Միացյալ Նահանգներում: Իրանը հին քաղաքակրթություն ունեցող կարևոր երկիր է, որը հաճախ սխալ է ընկալվել օտարների կողմից:
Թեհրանը միլիոնավոր բնակչություն ունեցող խոշոր քաղաք է, որը փորձում է հաղթահարել խելահեղ երթևեկությունը: Իրավիճակն ավելի են բարդացնում տասնյակ հազարավոր մոտոցիկլիստները, որոնք մեծ արագությամբ սլանում են ավտոմեքենաների արանքներով բոլոր ուղղություններով, մինչ հետիոտները նետվում են խիտ երթևեկության շարքերի միջև՝ անմտորեն վտանգելով իրենց կյանքը: Ըստ էության, Իրան այցելության առավել վտանգավոր կողմը ոչ վարչակարգն է, ոչ էլ զինյալները, այլ փողոցի հասարակ հատումը...
Ես նաև բացահայտեցի, որ իրանցիներր և իրանահայերը շատ հյուրընկալ, բարի և քաղաքավարի մարդիկ են: Նրանք ամեն ինչ անում են բոլորովին անծանոթ մարդկանց օգնելու համար: Հայերը, որպես քրիստոնյա փոքրամասնություն, օգտվում են կրթության և պաշտամունքի լիակատար ազատություններից: Նրանք ունեն իրենց սեփական դպրոցները և եկեղեցիները ամբողջ երկրում: Հայ Առաքելական եկեղեցու թեմեր կան Թեհրանում, Սպահանում և Թավրիզում:
Հայ համայնքի շքեղ կենտրոններից մեկը «Արարատ» հայկական մշակութային միության կենտրոնն է, որը ներառում է մի քանի հեկտար մարզական շինություններ, այդ թվում՝ ֆուտբոլի մարզադաշտ, բասկետբոլի և թենիսի մարզադահլիճներ, լողավազաններ և մի մատուռ Թեհրանի ամենահեղինակավոր մասերից մեկում: Մեր այցը Իրան համընկավ Համահայկական 48-րդ ամենամյա խաղերի բացման արարողության հետ, որին մասնակցում էին Իրանի տարբեր հատվածերից, Հայաստանի Հանրապետությունից, Արցախից, Ջավախքից ու Վրաստանից ժամանած հայ սկաուտներ ու մարզիկներ: Հաջորդ օրը, Իրանում Ադրբեջանի դեսպանատունը պաշտոնական բողոք ներկայացրեց Իրանի կառավարությանը՝ Համահայկական խաղերում Արցախի մարզիկներին ընդգրկման մասին:
Իրանահայերը կենսական կամրջի դեր են խաղում իրենց զույգ հայրենիքների՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև: Չնայած Ադրբեջանի բողոքներին և  համառ ջանքերին՝ խոչընդոտելու Հայաստանի և Իրանի միջև հարաբերություններին, Իրանի կառավարությունը հաստատակամորեն պահպանում է հավասարակշիռ հարաբերություններ երկու հարևան պետությունների հետ: Հայաստանի Հանրապետության, Իրանի կառավարության և հայ համայնքի միջև մեկ այլ կարևոր օղակ է Իրանում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան, բարձրակարգ և փորձառու դիվանագետ Արտաշես Թումանյանը:
«Ալիք» թերթի ղեկավարությունը կազմել էր հագեցած ծրագիր ժամանած լրագրողների համար, ներառելով այցելություններ հայկական դպրոցներ, հայկական բուժարան, Գյուլիստանի պալատ, Թագավորական ոսկերչական թանգարան և Չարմահալ միության կենտրոն, որտեղ տեղի ունեցավ թոք-շոու հայ համայնքի համար: Լրագրողները նաև հանդիպում ունեցան Թեհրանի Հայ Դատի հանձնախմբի, Հայաստանի դեսպանության, Հայ մշակութային և մարզական միության, երկու խոշոր իրանական լրատվամիջոցների,  արտգործնախարարության խոսնակի, մշակույթի նախարարի ու  Քաղաքական և միջազգային հետազոտությունների կենտրոնի հետ: Այցելուներին ամենուրեք ընդունում էին մեծ ջերմությամբ և հարգանքով...
Լրագրողները նաև պատիվ ունեցան հանդիպել Իրանի Մեջլիսի (խորհրդարան) երկու հայ պատգամավորների հետ, որոնք առանցքային դեր են խաղում իշխանությունների և հայ համայնքի միջև:
Անցյալ շաբաթ երեկոյան լրագրողները ներկա գտնվեցին «Ալիք» թերթի 85-ամյակի պաշտոնական տոնակատարությանը, որտեղ հնարավորություն ունեցան ամբիոնից շնորհավորելու թերթին՝ մի քանի սերունդներ կրթելու և իրազեկելու գործում ունեցած եզակի ձեռքբերումների համար, որ նրանց հաջողվել է իրականացնել նվիրյալ խմբագիրների, լրագրողների, թերթի անձնակազմի, բարերարների և տեղի համայնքային կազմակերպությունների մեծ զոհողությունների շնորհիվ:
Այցելության գագաթնակետը՝ շրջագայությունն էր Սպահան և Թավրիզ պատմական քաղաքներով, ներառյալ հատուկ «ուխտագնացություն» Սուրբ Թադեոս (Թադե) և Սբ. Ստեփանոս վանքեր:
Ճանապարհորդության առավել հուզիչ պահը ուղևորությունն էր Արաքս գետի հունով Իրանի և Նախիջևանի միջև սահմանի երկայնքով, որը նախկինում Հայաստանի մասն  էր, իսկ հիմա ինքնավար հանրապետություն է Ադրբեջանի կազմում: Լրագրողներից շատերի աչքերին արցունքներ հայտնվեցին, երբ նրանք սահմանի այն կողմում դիտում էին դատարկ դաշտը, ուր ժամանակին հնագույն գերեզմանոցն էր՝ հազարավոր հայկական խաչքարերով, որոնք Ադրբեջանի իշխանությունները դաժանորեն ոչնչացրել էին, դրանով իսկ իրականացրել մշակութային ցեղասպանություն և մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություն...
Չնայած վերջին տասնամյակների ընթացքում բազմաթիվ իրանահայերի արտագաղթին այլ երկրներ, հիմնականում Գլենդել, Կալիֆորնիա՝ համայնքի զգալի մասը կառչած է մնում իր արմատներին, կրկնապատկելով իր ջանքերը, որպեսզի շարունակի իր դերակատարությունը որպես կարևոր կամուրջ Իրանի և Հայաստանի միջև...

Арут Сасунян. Уникальное ознакомительное путешествие в Иран
Вместе с 16 журналистами из Республики Армения, Арцаха, Чехии, Франции, Ливана, Сирии и США я был приглашен на празднества, посвященные 85-летию армянской газеты «Алик» («Волна»). «Алик» издается в Тегеране с 1931 года.
Поскольку это было мое первое посещение Ирана, я вдруг понял, как он диаметрально отличается от того образа, который был мне знаком из публикаций в США. Иран – важнейшая страна с древней цивилизацией, которая зачастую воспринимается чужими в ином свете.
В Тегеране проживают миллионы людей, и город пытается одолеть сумасшедшее дорожное движение. Ситуацию усугубляют десятки тысяч мотоциклистов, которые на высокой скорости скользят между машинами во всех направлениях, а пешеходы бросаются прямо под колеса машин, бездумно подвергая свою жизнь опасности. По сути, опасным в Иране является не режим, не военные, а обычное передвижение через дорогу…
Я также открыл для себя гостеприимство иранцев и иранских армян, их высокую культуру. Чтобы помочь незнакомому человеку, они готовы на все. Армяне, как христианское меньшинство, пользуются полной образовательной и конфессиональной свободой. У них свои церкви и школы по всей стране. Епархии Армянской Апостольской церкви действуют в Тегеране, Исфагане и Тавризе.
Одним из роскошных армянских общинных центров является культурное объединение «Арарат», который включает в себя несколько га спортивных сооружений, бассейнов и часовню в одном из самых престижных районов Тегерана. Наш визит в Иран совпал с открытием 48-х Панармянских игр, для участия в которых в Иран прибыли спортсмены и скауты из Армении, Арцаха, Джавахка и Грузии. На следующий день посольство Азербайджана в Иране предъявило официальную ноту протеста правительству Ирана в связи с участием в Панармянских играх спортсменов из Арцаха.
Иранские армяне играют роль моста между двумя родинами – Исламской республикой Иран и Республикой Армения. Несмотря на протесты и упорные старания Азербайджана препятствовать отношениям между Арменией и Ираном, правительство Ирана твердо поддерживает баланс в отношениях с двумя соседними странами. Еще одним звеном в отношениях Ирана и Армении является посол Армении в Иране, опытный и высококлассный дипломат Арташес Туманян.
Редакция газеты «Алик» составила насыщенную программу для прибывших журналистов, включая посещения армянских школ, армянской лечебницы, Гюлистанского дворца, Шахского ювелирного музея и центра Зармахал, где состоялись ток-шоу для армянской общины. Журналисты смогли также встретиться с представителями тегеранского комитета Ай дата, посольства Армении и Армянского спортивно-культурного сообщества, двух крупных иранских СМИ, пресс-секретарем МИД, министром культуры и руководством Центра политических и международных исследований. Гостей принимали тепло и с большим уважением…
Журналисты также имели честь встретиться в двумя армянами-депутатами иранского Меджлиса (парламента), которые играют ключевую роль в коммуникациях власти и армянской общины.
На прошлой неделе журналисты приняли участие в торжествах по случаю 85-летия газеты «Алик», имели возможность с трибуны поздравить газету с великой миссией воспитания поколений и достижениями в области информации, которые дались им благодаря умелым редакторам, журналистам, благотворителям и поддержке местных общинных организаций.
Апофеозом визита стало путешествие в исторические города Исфаган и Тебриз, включая паломничество в монастыри Сурб Татеос (Св. Фаддея) и Сурб Степанос.
Но самым трогательным стало посещение границы Ирана с Нахиджеваном по реке Аракс, который раньше был Арменией, а теперь это автономная республика в составе Азербайджана. На глазах многих журналистов навернулись слезы, когда они смотрели на пустыри по ту сторону границы, где в свое время были тысячи армянских хачкаров, варварски уничтоженных азербайджанскими властями, свершившими культурный геноцид и преступление против человечества…
Несмотря на то, что в последние годы тясячи иранских армян эмигрируют в другие страны и города, в основном в Глендел, штат Калифорния, большая часть общины плотно привязана к корням и прилагает все усилия, чтобы еще больше укрепить связи между Арменией и Ираном…