Հարութ Սասունյան.Բացառիկ ճանաչողական ճանապարհորդություն դեպի Իրան
Հայաստանի Հանրապետության, Արցախի, Չեխիայի, Ֆրանսիայի, Լիբանանի, Սիրիայի և Միացյալ Նահանգների 16 այլ հայ լրագրողների հետ միասին, ես ևս հրավիրված էի մասնակցելու «Ալիք» հայկական օրաթերթի 85-ամյա հոբելյանին նվիրված տոնակատարությանը:  «Ալիքը» լույս է տեսնում Թեհրանում, 1931 թվականից:
Քանի որ սա իմ առաջին այցելությունն էր Իրան, ես անմիջապես հասկացա, որ այն խիստ տարբերվում է այն երկրից, որի մասին ես լսել ու կարդացել էի Միացյալ Նահանգներում: Իրանը հին քաղաքակրթություն ունեցող կարևոր երկիր է, որը հաճախ սխալ է ընկալվել օտարների կողմից:
Թեհրանը միլիոնավոր բնակչություն ունեցող խոշոր քաղաք է, որը փորձում է հաղթահարել խելահեղ երթևեկությունը: Իրավիճակն ավելի են բարդացնում տասնյակ հազարավոր մոտոցիկլիստները, որոնք մեծ արագությամբ սլանում են ավտոմեքենաների արանքներով բոլոր ուղղություններով, մինչ հետիոտները նետվում են խիտ երթևեկության շարքերի միջև՝ անմտորեն վտանգելով իրենց կյանքը: Ըստ էության, Իրան այցելության առավել վտանգավոր կողմը ոչ վարչակարգն է, ոչ էլ զինյալները, այլ փողոցի հասարակ հատումը...
Ես նաև բացահայտեցի, որ իրանցիներր և իրանահայերը շատ հյուրընկալ, բարի և քաղաքավարի մարդիկ են: Նրանք ամեն ինչ անում են բոլորովին անծանոթ մարդկանց օգնելու համար: Հայերը, որպես քրիստոնյա փոքրամասնություն, օգտվում են կրթության և պաշտամունքի լիակատար ազատություններից: Նրանք ունեն իրենց սեփական դպրոցները և եկեղեցիները ամբողջ երկրում: Հայ Առաքելական եկեղեցու թեմեր կան Թեհրանում, Սպահանում և Թավրիզում:
Հայ համայնքի շքեղ կենտրոններից մեկը «Արարատ» հայկական մշակութային միության կենտրոնն է, որը ներառում է մի քանի հեկտար մարզական շինություններ, այդ թվում՝ ֆուտբոլի մարզադաշտ, բասկետբոլի և թենիսի մարզադահլիճներ, լողավազաններ և մի մատուռ Թեհրանի ամենահեղինակավոր մասերից մեկում: Մեր այցը Իրան համընկավ Համահայկական 48-րդ ամենամյա խաղերի բացման արարողության հետ, որին մասնակցում էին Իրանի տարբեր հատվածերից, Հայաստանի Հանրապետությունից, Արցախից, Ջավախքից ու Վրաստանից ժամանած հայ սկաուտներ ու մարզիկներ: Հաջորդ օրը, Իրանում Ադրբեջանի դեսպանատունը պաշտոնական բողոք ներկայացրեց Իրանի կառավարությանը՝ Համահայկական խաղերում Արցախի մարզիկներին ընդգրկման մասին:
Իրանահայերը կենսական կամրջի դեր են խաղում իրենց զույգ հայրենիքների՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև: Չնայած Ադրբեջանի բողոքներին և  համառ ջանքերին՝ խոչընդոտելու Հայաստանի և Իրանի միջև հարաբերություններին, Իրանի կառավարությունը հաստատակամորեն պահպանում է հավասարակշիռ հարաբերություններ երկու հարևան պետությունների հետ: Հայաստանի Հանրապետության, Իրանի կառավարության և հայ համայնքի միջև մեկ այլ կարևոր օղակ է Իրանում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան, բարձրակարգ և փորձառու դիվանագետ Արտաշես Թումանյանը:
«Ալիք» թերթի ղեկավարությունը կազմել էր հագեցած ծրագիր ժամանած լրագրողների համար, ներառելով այցելություններ հայկական դպրոցներ, հայկական բուժարան, Գյուլիստանի պալատ, Թագավորական ոսկերչական թանգարան և Չարմահալ միության կենտրոն, որտեղ տեղի ունեցավ թոք-շոու հայ համայնքի համար: Լրագրողները նաև հանդիպում ունեցան Թեհրանի Հայ Դատի հանձնախմբի, Հայաստանի դեսպանության, Հայ մշակութային և մարզական միության, երկու խոշոր իրանական լրատվամիջոցների,  արտգործնախարարության խոսնակի, մշակույթի նախարարի ու  Քաղաքական և միջազգային հետազոտությունների կենտրոնի հետ: Այցելուներին ամենուրեք ընդունում էին մեծ ջերմությամբ և հարգանքով...
Լրագրողները նաև պատիվ ունեցան հանդիպել Իրանի Մեջլիսի (խորհրդարան) երկու հայ պատգամավորների հետ, որոնք առանցքային դեր են խաղում իշխանությունների և հայ համայնքի միջև:
Անցյալ շաբաթ երեկոյան լրագրողները ներկա գտնվեցին «Ալիք» թերթի 85-ամյակի պաշտոնական տոնակատարությանը, որտեղ հնարավորություն ունեցան ամբիոնից շնորհավորելու թերթին՝ մի քանի սերունդներ կրթելու և իրազեկելու գործում ունեցած եզակի ձեռքբերումների համար, որ նրանց հաջողվել է իրականացնել նվիրյալ խմբագիրների, լրագրողների, թերթի անձնակազմի, բարերարների և տեղի համայնքային կազմակերպությունների մեծ զոհողությունների շնորհիվ:
Այցելության գագաթնակետը՝ շրջագայությունն էր Սպահան և Թավրիզ պատմական քաղաքներով, ներառյալ հատուկ «ուխտագնացություն» Սուրբ Թադեոս (Թադե) և Սբ. Ստեփանոս վանքեր:
Ճանապարհորդության առավել հուզիչ պահը ուղևորությունն էր Արաքս գետի հունով Իրանի և Նախիջևանի միջև սահմանի երկայնքով, որը նախկինում Հայաստանի մասն  էր, իսկ հիմա ինքնավար հանրապետություն է Ադրբեջանի կազմում: Լրագրողներից շատերի աչքերին արցունքներ հայտնվեցին, երբ նրանք սահմանի այն կողմում դիտում էին դատարկ դաշտը, ուր ժամանակին հնագույն գերեզմանոցն էր՝ հազարավոր հայկական խաչքարերով, որոնք Ադրբեջանի իշխանությունները դաժանորեն ոչնչացրել էին, դրանով իսկ իրականացրել մշակութային ցեղասպանություն և մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություն...
Չնայած վերջին տասնամյակների ընթացքում բազմաթիվ իրանահայերի արտագաղթին այլ երկրներ, հիմնականում Գլենդել, Կալիֆորնիա՝ համայնքի զգալի մասը կառչած է մնում իր արմատներին, կրկնապատկելով իր ջանքերը, որպեսզի շարունակի իր դերակատարությունը որպես կարևոր կամուրջ Իրանի և Հայաստանի միջև...

24-09-2016 15:50:47 | USA | Articles and Analyses
Along with 16 other Armenian journalists from Armenia, Artsakh, the Czech Republic, France, Lebanon, Syria, and the United States, I was invited to attend the 85th anniversary celebration of Alik daily Armenian newspaper, published in Tehran since 1931.
As this was my first visit to Iran, I quickly discovered that the country was a lot different than what I had heard and read about in the United States. It is an important country with an ancient civilization that is often misunderstood by outsiders.
Tehran is a large city with millions of inhabitants trying to cope with the maddening traffic. Making matters worse, tens of thousands of motorcyclists zip around cars in every direction, while pedestrians dart through several lanes of heavy traffic, foolishly risking their lives. Basically, the scariest part of visiting Iran is neither the regime nor the militants, but the simple act of crossing the street!
I also found out that both Iranians and Iranian-Armenians are extremely hospitable, gracious and polite. They go out of their way to help total strangers. Armenians, as a Christian minority, enjoy their full freedoms of education and worship. They have their own schools and churches all over the country. There are Prelacies of the Armenian Apostolic Church in Tehran, Isfahan, and Tavriz.
One of the stunning Armenian community centers is the Ararat Armenian Cultural Association’s center which encompasses several acres of sports facilities, including a soccer stadium, basketball and tennis courts, swimming pools, and a chapel in the one of the most prestigious parts of Tehran. Our visit to Iran coincided with the opening ceremonies of the 48th annual Pan-Armenian games with Armenian scouts and athletes participating from various parts of Iran, Armenia, Artsakh, and Javakh, Georgia. The next day, Azerbaijan's Embassy in Iran dutifully complained to the Iranian government about the inclusion of athletes from Artsakh in the Pan-Armenian games.
Iranian-Armenians serve as a vital bridge between their twin homelands: The Islamic Republic of Iran and the Republic of Armenia. Despite Azerbaijan's complaints and its persistent efforts to undermine relations between Armenia and Iran, the Iranian government steadfastly maintains a balanced relationship with the two neighboring states. Armenia's Ambassador to Iran, His Excellency Ardashes Toumanian, a highly competent and seasoned diplomat, is another important link between the Republic of Armenia, the government of Iran, and the local Armenian community.
The management of Alik newspaper had organized a hectic schedule for the incoming journalists which included visits to Armenian schools, an Armenian medical clinic, the Gulestan Palace, the Royal Jewelry Museum, and the Charmahal Society Center where a Talk-Show was held for the community. The journalists also met with the Armenian National Committee of Tehran, the Armenian Embassy, the Armenian Cultural and Athletic Association, two major Iranian media outlets, the spokesman for the Foreign Ministry, the Minister of Culture, and the Institute for Political and International Studies. The visitors were received everywhere with much warmth and respect!
The visiting journalists had also the pleasure of meeting with the two Armenian members of the Iranian Majlis (Parliament) who play a key role as the intermediary between the government and the Armenian community.
Last Saturday night, the journalists attended the official celebration of the 85th anniversary of Alik where they took the podium to congratulate the unique accomplishments of the newspaper that has educated and informed several generations with great sacrifices by dedicated editors, journalists, staff, benefactors and community organizations.
The highlight of the visit was the tour of the historic cities of Isfahan and Tavriz, including a special 'pilgrimage' to the ancient monasteries of Sourp Tadeh and Sourp Stepanos monasteries.
The most emotional part of the trip was driving along the Arax River on the border between Iran and Nakhichevan, formerly a part of Armenia, currently an autonomous region of Azerbaijan. Many of the journalists had tears in their eyes as they observed across the border an empty field that used to be an ancient cemetery with thousands of Armenian Khachkars (cross-stones) which were cruelly destroyed by the authorities of Azerbaijan, thus committing a cultural genocide and a crime against humanity!
In recent decades, even though many Iranian-Armenians have immigrated to other countries, mostly Glendale, California, the bulk of the community remains deeply committed to doubling its efforts in order to continue its role as a critical bridge between Iran and Armenia!