ԱԳ նախարարի հանդիպումը Ինդոնեզիայի փոխնախագահի հետ
Նոյեմբերի 1-ին պաշտոնական այցով Ջակարտայում գտնվող ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանին ընդունեց Ինդոնեզիայի փոխնախագահ Յուսուֆ Կալլան:
Ողջունելով Հայաստանի արտգործնախարարին՝ Ինդոնեզիայի փոխնախագահը կարևորեց երկկողմ հարաբերությունների առավել խորացումը՝ այս առումով արժևորելով Հայաստանի արտգործնախարարի այցը Ջակարտա։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն ընդգծեցին Հայաստանի և Ինդոնեզիայի միջև քաղաքական երկխոսության ակտիվացման, տարբեր գերատեսչությունների միջև փոխգործակցության ծավալման, առևտրատնտեսական համագործակցության խթանման անհրաժեշտությունը՝ կարևորելով այդ նպատակով գործարար համաժողովների կազմակերպումը, առևտրի պալատների միջև փոխգործակցության հաստատումը, մարդկանց միջև կապերի և տուրիզմի խրախուսումը:
Յուսուֆ Կալլան և Էդվարդ Նալբանդյանը մտքեր փոխանակեցին մի շարք միջազգային ու տարածաշրջանային խնդիրների և դրանց լուծման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերի շուրջ։ Երկուստեք շեշտվեց առկա հիմնախնդիրների բացառապես խաղաղ կարգավորման և ուժի կիրառումը բացառող հանգուցալուծումներ գտնելու անհրաժեշտությունը։
Նույն օրը Էդվարդ Նալբանդյանն այցելեց Ինդոնեզիայի խորհրդարան, ուր հանդիպեց Ներկայացուցիչների պալատի փոխնախագահ Ագուս Հերմանտոյին և խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամներին։
Հանդիպմանը քննարկվեցին երկու երկրների խորհրդարանների միջև փոխգործակցության զարգացման հնարավորությունները, կարևորվեց բարեկամության խմբերի ձևավորումը, միջազգային խորհրդարանական ձևաչափերում համագործակցությունը։
Զրուցակիցներն անդրադարձ կատարեցին երկկողմ օրակարգի բազմաթիվ հարցերի, իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնմանը։
Ինդոնեզիայի օրենսդիր մարմնի անդամների խնդրանքով նախարար Նալբանդյանը ներկայացրեց Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնայնությունները, անդրադարձավ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի առաջ մղման նպատակով համապատասխան պայմանների ստեղծման համար Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների համատեղ ջանքերին։
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը և Ինդոնեզիայի խորհրդարանի փոխնախագահը համակարծիք էին հակամարտություններին կրոնական երանգ հաղորդելու անթույլատրելիության և հիմնախնդիրները բանակցությունների, բացառապես խաղաղ ճանապարհով լուծելու անհրաժեշտության հարցում։

Foreign Minister’s meeting with the Vice-President of Indonesia
On November 1, while paying an official visit to Jakarta, Edward Nalbandian, Foreign Minister of Armenia, was received by Muhammad Jusuf Kalla, Vice President of Indonesia.
Welcoming the Foreign Minister of Armenia, the Vice President of Indonesia attached importance to the further deepening of bilateral relations, in that regard outlining the significance of the visit of the Foreign Minister of Armenia to Jakarta.
During the meeting the sides emphasized the necessity to intensify political dialogue between Armenia and Indonesia, to expand cooperation between different agencies, to foster trade and economic cooperation, while attaching importance to the organization of business forums, establishment of interaction between the trade palaces, promotion of people-to-people contacts and tourism to that end.
Jusuf Kalla and Edward Nalbandian exchanged views on a number of international and regional issues and the efforts being undertaken towards their settlement. The interlocutors mutually outlined the necessity to settle issues exclusively through peaceful means by excluding the use of force.
On the same day Edward Nalbandian visited the Parliament of Indonesia, where he had a meeting with Agus Hermanto, Vice Speaker of the House of Representatives of Indonesia, and the members of the Parliament’s Foreign Affairs Committee.
At the meeting the possibilities to develop cooperation between the Parliaments of the two countries was discussed, importance was attached to the establishment of friendship groups and collaboration within the international parliamentary formats.
The interlocutors touched upon numerous issues of bilateral agenda, as well as expansion of legal framework.
Upon the request of the Indonesian Parliamentarians, Minister Nalbandian presented Armenia’s foreign policy priorities, touched upon the efforts exerted by Armenia and the OSCE Minsk Group Co-Chairs to create conductive conditions for the advancement of settlement process of the Azerbaijan-Artsakh (Nagorno-Karabakh) conflict.
The Foreign Minister of Armenia and the Vice Speaker of the Parliament of Indonesia share the view that attempts to give a religious pretext to conflicts is inadmissible and issues need to be solved exclusively through negotiations and peaceful means.