Ըստ Վահան Շիրխանյանի, Հայաստանի ներկայիս ընդդիմությունն ի<br /> վիճակի չէ հասնել արտահերթ ընտրությունների<br />
Ըստ Վահան Շիրխանյանի, Հայաստանի ներկայիս ընդդիմությունն ի
վիճակի չէ հասնել արտահերթ ընտրությունների
• 16-11-2009 18:14:00   | Հայաստան  |  Քաղաքական
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Սոցիալ Դեմոկրատ Հնչակյան կուսակցությունը (ՍԴՀԿ) դեմ է Թուրքիայի հետ որեւէ հարաբերության, քանի դեռ այդ երկիրը չի ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը եւ չի սկսել վնասների փոխհատուցման գործընթացը: ՍԴՀԿ-ի այս դիրքորոշումը նոյեմբերի 16-ի ասուլիսում եւս մեկ անգամ բարձրաձայնել է կուսակցության Կենտրոնական վարչության անդամ Վահան Շիրխանյանը: Նա նշել է, որ իշխանությունները փորձում են ներկայացնել, թե սահմանի բացումը շահավետ կլինի Հայաստանի համար: «Սուտ է: Հայաստանը չի զարգանա սահմանի բացման դեպքում, որովհետեւ Հայաստանն այսօր Թուրքիայում ներդնում է 270 մլն եվրո, իսկ Թուրքիան Հայաստանում` ընդամենը 1 մլն 700 հազար եվրո, եւ այս հարաբերակցությունը սահմանի բացման դեպքում մնալու է նույնը: Տնտեսական որեւէ օգուտ մենք չենք ունենալու»,- հայտարարեց Վ.Շիրխանյանը` հավելելով, որ ապրանքները շարունակվելու են ներկրվել Ստամբուլից, եւ ոչ թե Կարսից: Ըստ նրա, իշխանությունների վարած քաղաքականության վրա ժողովուրդը դեռեւս ազդել չի կարողանում, սակայն եթե զարգացումները «ակնհայտ վնասաբեր լինեն Հայաստանի համար, ապա ժողովուրդը ոտքի կկանգնի»,- ասել է Վ.Շիրխանյանը: Նրա խոսքերով, «եթե սեպտեմբերի 1-2-ին ընդդիմությունը կոչ աներ եւ ժողովրդին հաներ փողոց ու պահեր մի քանի օր, ապա այս արձանագրոթյունները չէին ստորագրվի, եւ հնարավոր կլիներ հասնել արտահերթ ընտրությունների»: ՀՅԴ կողմից ճիշտ քայլ համարելով փողոց դուրս գալը, Վ.Շիրխանյանն այնուամենայնիվ կարծում է, որ Դաշնակցությունը չունի ընդդիմության այն կարգավիճակը, որն ունի Հայ Ազգային կոնգրեսը: Միաժամանակ Վ.Շիրխանյանը գտնում է, որ ներկայիս ընդդիմությունն ի վիճակի չէ հասնել արտահերթ ընտրությունների: Իսկ եթե ժողովուրդը երկրի համար ռեալ սպառնալիք տեսնի, ապա կձեւավորվի նոր ընդդիմություն, որը եւ կիրականացնի իշխանափոխություն: Վ.Շիրխանյանը նաեւ նշել է, որ թեեւ ՍԴՀԿ-ի տեսակետները չեն համընկնում ՀԱԿ-ի տեսակետներին, այնուամենայնիվ ինքը Կոնգրեսից դուրս գալու անհրաժեշտություն չի տեսնում, որովհետեւ «սահմանադրական կարգի վերականգնումը մնում է որպես խնդիր»: Ազգային Ժողովի պատգամավոր, «Ժառանգություն» կուսակցության նախկին, իսկ ներկայումս ՍԴՀԿ-ի Կենտրոնական վարչության քաղաքական դիվանի անդամ Վարդան Խաչատրյանն արտահերթ ընտրությունների հնարավորությունը պայմանավորում է հայ-քուրքական եւ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների զարգացումներով, նաեւ` միջազգային ճնշմամբ: Նա համոզված է, որ եթե լարվածությունն աճի, ապա հասարակության մեջ անկանխատեսելի զարգացումներ կարող են տեղի ունենալ, եւ որեւէ բան բացառել չի կարելի` ո'չ արտահերթ ընտրություններ, ո'չ իշխանափոխություն:

По словам Ваана Ширханяна, нынешняя оппозиция Армении не в<br /> состоянии добиться внеочередных выборов<br />
По словам Ваана Ширханяна, нынешняя оппозиция Армении не в
состоянии добиться внеочередных выборов
• 16-11-2009 18:14:00   | Армения  |  Политика
ЕРЕВАН, 16 НОЯБРЯ, НОЯН ТАПАН. Социал-демократическая партия Гнчакян (СДПГ) выступает против любых отношений с Турцией до тех пор, пока эта страна не признала Геноцид армян и не начала процесс компенсации ущерба. Об этой позиции СДПГ еще раз напомнил в ходе пресс-конференции 16 ноября член Центрального правления партии Ваан Ширханян. Он отметил, что власти пытаются представить дело так, что открытие границы будет выгодным для Армении. "Ложь. Армения не станет развиваться в случае открытия границы, потому что Армения сегодня инвестирует в Турции 270 млн евро, а Турция в Армении, наоборот, всего 1 млн 700 тысяч евро, и это соотношение останется таким же в случае открытия границы. Мы не будем иметь никакой экономической выгоды", - заявил В.Ширханян, добавив, что будет продолжаться ввоз товаров из Стамбула, а не из Карса. По его словам, пока народ не может повлиять на политику властей, однако если процессы "окажутся явно ущербными для Армении, то народ поднимется", сказал В.Ширханян. По его словам, "если бы 1-2 сентября оппозиция сумела бы вывести народ на улицы и удержать его там несколько дней, то эти протоколы не были бы подписаны, и можно было добиться внеочередных выборов". Посчитав правильным шаги АРФ, В.Ширханян тем не менее считает, что у Дашнакцутюн нет того статуса оппозиции, какой имеет Армянский Национальный Конгресс. В то же время В.Ширханян считает, что нынешняя оппозиция не в состоянии добиться внеочередных выборов. А если народ увидит реальную для страны угрозу, то сформирует новую оппозицию, которая осуществит смену власти. В.Ширханян также отметил, что, хотя точка зрения СДПГ не совпадает с позицией АНК, тем не менее он не видит необходимости выхода из Конгресса, поскольку "восстановление конституционного порядка остается в качестве проблемы". Депутат НС, бывший член партии "Жарангутюн, ныне член политсовета СДПГ Вардан Хачатрян обуславливает возможность внеочередных выборов развитиями армяно-турецких и армяно-азербайджанских отношений, а также - внешним давлением. Он уверен, что если напряженность будет расти, то непредсказуемые процессы в обществе могут произойти, и нельзя будет ничего исключить - ни внеочередных выборов, ни смены власти.