Երեւանում կայացած հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի<br /> 9-րդ նիստի շրջանակներում կնքվեց փոխըմբռնման հուշագիր<br />
Երեւանում կայացած հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի
9-րդ նիստի շրջանակներում կնքվեց փոխըմբռնման հուշագիր
• 27-01-2010 20:14:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Հունվարի 27-ին Երեւանում կայացած հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի 9-րդ նիստի շրջանակներում ՀՀ էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը եւ Իրանի Իսլամական հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մանուչեհր Մոթթաքին ստորագրեցին «Հայ-իրանական միջկառավարական հանձանժողովի 9-րդ համատեղ նիստի փոխըմռնման հուշագիր»: Ինչպես նշեց Ա.Մովսիսյանը, փաստաթուղը զարգացման բավականին մեծ հեռանկար է բացում երկու երկրների տնտեսությունների եւ ժողովուրդների համար: Փաստաթուղթն իր մեջ ընդգրկում է տնտեսության բոլոր ոլորտները, ինչպես նաեւ մշակույթը: «Մնում է միայն աշխատել, որպեսզի այս ծրագրերը կարողանանք կյանքի կոչել: Ուզում եմ խորին շնորհակալություն հայտնել մեր իրանացի գործընկերներին, Մ.Մոթաքիին այն կառուցողական մոտեցումների համար, որի արդյունքում ստեղծվեց այս փաստաթուղթը: Եվ վստահ եմ, որ հաջորդ միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի ժամանակ կարձանագրենք բավականին դրական տեղաշարժեր»,- ասաց Ա.Մովսիսյանը: Ըստ Մ.Մոթթաքիի, երկու երկրների ղեկավարներն ունեն հաստատուն կամք` հարաբերությունների զարգացման եւ ընդլայնման ուղղությամբ, իսկ նախարարները, մասնավոր հատվածը պարտականություն ունեն իրագործել այն ռազմավարությունը, որը մշակվել է երկու երկրների ղեկավարների կողմից: Նա եւս նշեց, որ այս փաստաթուղը բոլոր ոլորտների ներկայացուցիչների հավաքական ջանքերի արդյունքն է` սկսած առեւտրից, գյուղատնտեսությունից, տրանսպորտային խնդիրներից, էներգետիկայից, մինչեւ մաքսային խնդիրների դյուրացում: Իրանի արտգործնախարարը նաեւ տեղեկացրեց, որ նիստի ժամանակ քննարկվել են առեւտրի ոլորտի որոշ խնդիրներ: «Մեր որոշումը կայանում է նրանում, որ եթե կան ապրանքներ, որոնք պետք է ներմուծվեն Հայաստան, ապա առաջնահերթությունը տրվի Իրանին: Եվ հակառակը, եթե Իրանը կարիք ունի ապրանքների ներմուծման եւ որոնք կան այստեղ, ապա առաջնահեթությունների մեջ լինի Հայաստանը»,- նշեց Մ.Մոթթաքին` հավելելով, որ բարեփոխումներ պետք է կատարվեն այն ենթակառուցվածքներում, որոնք նպաստում են առեւտրի զարգացմանն ու առեւտրաշրջանառության ավելացմանը: ԻԻՀ-ի արտգործանախարը, անդրադառնալով ՀՀ նախագահի հետ հանդիպմանը, կարեւոր համարեց այն, որ նախագահը հատուկ ուշադրություն է դարձնում 3 ռազմավարական նախագծերի, որոնք Իրանի եւ Հայաստանի հարաբերություններին նոր բնույթ կհաղորդեն: Դրանք են` տրանսպորտային ոլորտում երկու երկրների միջեւ ուղիղ երկաթուղային կապի ստեղծումը եւ նոր ճանապարհի կառուցումը, Արաքս գետի վրա ՀԷԿ-ի եւ նավթամթերքներ տեղափոխող խողովակաշարի կառուցումը: Ըստ նրա, այս երեք նախագծերի վերաբերյալ հուշագրում ամրագրված կետերի իրագործման դեպքում Իրանի եւ Հայաստանի հարաբերությունները էական փոփոխության կենթարկվեն: «Մենք ուրախ ենք, որ մեր հարեւան եւ բարեկամ երկիր Հայաստանը այս նախագծերի իրականացման առանցքային դերակատարություն է ձեռք բերելու` հյուսիս-հարավ առանցքի, տրանսպորտային եւ տարանցիկ խնդիրների առումով»,- ընդգծեց Մ.Մոթթաքին: Նշենք, որ հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի 9-րդ նիստի շրջանակներում փոխըմբռնման հուշագիր ստորագրվեց նաեւ Զարգացման հայկական գործակալության եւ Իրանի ներդրումների տնտեսական եւ տեխնիկական աջակցության կազմակերպության միջեւ` Իրան-Հայաստան ներդրումային կոմիտե ստեղծելու մասին:

Memorandum of mutual understanding signed at 9th sitting of<br /> Armenian-Iranian Intergovernmental Commission in Yerevan<br />
Memorandum of mutual understanding signed at 9th sitting of
Armenian-Iranian Intergovernmental Commission in Yerevan
• 27-01-2010 20:14:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, JANUARY 27, NOYAN TAPAN. During the 9th sitting of the Armenian-Iranian Intergovernmental Commission held in Yerevan on January 27, Armenian Minister of Energy and Natural Resources Armen Movsisian and Iranian Foreign Minister Manouchehr Mottaki signed the Memorandum of Mutual Understanding of the 9th Joint Sitting of the Armenian-Iranian Intergovernmental Commission. A. Movsisian stated that the document opens quite a great development prospect for the economies and citizens of the two countries. The memorandum includes all the sectors of the economy, as well as the cultural sphere. "It remains only to work in order to realize these programs. I want to express a deep gratitude to my Iranian colleagues, to Mr. Mottaki for their constructive approaches, thanks to which this document was created. I am convinced that positive changes will be observed at the next sitting of the intergovernmental commission," A. Movsisian said. In M. Mottaki's words, the heads of the two countries have the will-power to develop and extend the relations, while the ministers and the private sector have an obligation to implement the strategy worked out by the heads of Armenia and Iran. He also underlined that the document is the outcome of joint efforts exerted by representatives of all spheres and includes a wide range of issues: from trade, agricultural, transport, and energy problems to customs issues. The Iranian foreign minister announced that some problems related to trade were discussed at the sitting. "Our decision is the following: if goods have to be imported into Armenia, then priority will be given to Iran. And vice versa, if Iran needs to import goods available in your country, Armenia must be among priority countries," M. Mottaki declared, adding that reforms should be carried out in those infrastructures which contribute to the development of trade and commodity turnover. Speaking about his meeting with the Armenian president, M. Mottaki attached importance to the fact that the president pays special attention to three strategic projects that will give a new nature to the relations of Armenia and Iran. These projects are the creation of direct railway communication and the construction of a new road between the two countries, the construction of hydropower plants on the Arax River and a pipeline for oil products. In his words, in case of implementation of the memorandum provisions on these three projects, the Iranian-Armenian relations will undergo an essential change. "We are glad that Armenia - our neighbor and a friendly country will play a key role in the implementation of these projects: in terms of the north-south axis, transport and transit problems," M. Mottaki underlined. It should be mentioned that during the 9th sitting of the Armenian-Iranian Intergovernmental Commission, a mutual understanding memorandum on the creation of an Iran-Armenia Investment Committee was also signed between the Armenian Development Agency (ADA) and Iran's Organization for Investment, Economic and Technical Assistance.