ԱԺ Եվրոպական ինտեգրացիայի պռոռուսական հանձնաժողովը
Նորընտիր Ազգային ժողովի 9 մշտական հանձնաժողովների կազմում կա Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողով: Այս հանձնաժողովի գործունեության ոլորտը ներառելու է Եվրոպական միության և Եվրախորհրդի հետ կապերը, Հայաստանի Հանրապետության օրենքների և եվրոպական օրենսդրության ներդաշնակեցումն ու այդ ոլորտները կարգավորող օրենքները: Մայիսի 20-ին այս հանձնաժողովի նախագահ է վերընտրվել Նաիրա Զոհրաբյանը: Հանձնաժողովի կազմում ընդգրկված են 8 պատգամավորներ, որոնցից մեկը Ելք դաշինքից, երեքը՝ Ծառուկյան դաշինքից, իսկ չորսը՝ Հանրապետական կուսակցությունից:
Հաշվի առնելով ՀՀ անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը և դրա հետևանքով Հայաստանի եվրոպական ինտեգրացիայի անհնարինությունը, ինչպես նաև վերջին երկու տարիներին ԵԱՏՄ անդամակցության պատճառով Հայաստանում տնտեսական և քաղաքական հետընթացը՝ հարկ ենք համարում անդրադառնալ հանձնաժողովի անդամների արտքաին քաղաքական կուրսի դիրքորոշմանը:
2014թ. դեկտեմբերի 4-ին Ազգային ժողովը (նախկին կազմով) քվեարկեց Հայաստանի ԵԱՏՄ անդամակցությանը կողմ՝ դրանով իսկ տապալեց Եվրոպական միության հետ ասոցացման ու խորը և համապարփակ առևտրի համաձայնագրի ստորագրումն ու մեծ քար գցեց եվրոպական ինտեգրացիայի վրա: 2014 թվականի այդ վճռորոշ քվեարկությանը մասնակցած պատգամավորներից ոմանք կան նորընտիր ԱԺ-ի Եվրոպական հարցերի հանձնաժողովի կազմում: Մասնավորապես, ՀՀԿ-ական Արայիկ Գրիգորյանը, Արկադի Համբարձումյանը, Արտակ Սարգսյանը (հայտնի «SAS-ի Արտակ» մականվամբ) կողմ են քվեարկել Հայաստանի՝ ԵԱՏՄ անդամակցությանը:
Հանձնաժողովի չորրորդ ՀՀԿ-ական անդամը՝ Միհրան Հակոբյանը նախկին ԱԺ կազմում ընդգրկված չէր, սակայն հայտնի է իր հակաարևմտյան հայտարարություններով, իսկ իր ղեկավարած «Արարատ» հեռուստաընկերությունը աչքի է ընկել ռուսական քարոզչամեքենայի աջակցությամբ:
Հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը, ով ներկայացնում է Ծառուկյան դաշինքը, ԵԱՏՄ անդամակցության քվեարկության օրը բացակա է եղել նիստից, իսկ նույն դաշինքից հանձնաժողովի մյուս երկու անդամները՝ Սարգսյան Լուիզան և Իսայան Շաքեն նախորդ գումարման Ազգային ժողովում չեն եղել: Նույն կերպ, նախորդ գումարման ԱԺ-ում չի եղել «Ելքից» Գևորգ Գորգիսյանը:
Ու թեև Եվրոպական ինտեգրացիայի հանձնաժողովում «Ծառուկյան» և «Ելք» դաշինքների ներկայացուցիչները ԵԱՏՄ-ի անդամակցության քվեարկությանը չեն մասնակցել, սակայն նկատենք, որ այն ժամանակ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը գրեթե ամբողջ կազմով «կողմ» է քվեարկել դրան, իսկ այժմյան «Ելքի» առաջնորդներից Էդմոն Մարությանն ու Նիկոլ Փաշինյանը՝ դեմ:
Այլ կերպ ասած՝ Հայաստանի նորընտիր Ազգային ժողովում Եվրոպական հարցերի հանձնաժողովի կազմում ՀՀԿ-ական պատգամավորներն ունեն հստակ կողմնորոշում դեպի ԵԱՏՄ: Հանձնաժողովի նախագահի և Ծառուկյան դաշինքի տեսակետը ևս հստակ պրոեվրոպական չէ, իսկ Ելք դաշինքի միակ անդամ Գորգիսյան Գևորգը, եթե անգամ ունի հստակ պրոեվրոպական դիրքորոշում, ապա այս հանձնաժողովում նա, մեղմ ասած, փոքրամասնություն է:
Համենայնդեպս, զավեշտալի իրավիճակի ենք հանդիպել, երբ խորհրդարանի Եվրոպական ինտեգրացիայի մշտական հանձնաժողովի կազմի մեծ մասը դեմ է արտահայտվել եվրոպական ինտեգրացիային:

Pro-Russian Committee on European Integration in the RA National Assembly
The nine standing committees of the newly-elected RA National Assembly include the Standing Committee on European Integration. The scope of activity of this committee will include ties with the European Union and the Council of Europe, harmonization of RA laws with European legislation and laws governing those areas. On May 20, Naira Zohrabyan was reelected as chairperson of this committee. The committee is composed of 8 deputies, one of which is from Yelq bloc, three from Tsarukyan bloc and four from the Republican Party.
Taking into account Armenia’s membership in the Eurasian Economic Union and the resulting impossibility of Armenia’s integration with Europe, as well as the economic recession Armenia experienced during the recent two years due to EAEU membership, it is worth addressing the positions of the committee members on the Armenian foreign policy course.
On December 4, 2014, the RA National Assembly (former staff) voted for EAEU membership, thus failing the signing of Deep and Comprehensive Free Trade Agreement with the European Union and immensely complicating the European integration. Some of the deputies that participated in that decisive voting in 2014 are in the newly-elected parliament. In particular, Arayik Grigoryan, Artak Sargsyan (famous with the nickname “SAS Artak”) from the Republican Party (RPA) voted for EAEU membership back in 2014.
The fourth RPA member Mihran Hakobyan was not in the former staff of the National Assembly but he is famous for his anti-European statements. And the “Ararat” TV channel belonging to him has stood out for its support to the Russian propaganda machine.
Chairperson of the committee Naira Zohrabyan, who represents Tsarukyan bloc, was absent from the session on the voting day, and the other two members from the bloc, namely, Luiza Sargsyan and Shake Isayan, were not members of the former RA National Assembly staff. Similarly, the deputy from “Yelq” Gevorg Gorgisyan was not member of the former RA National Assembly staff either.
And though the representatives from “Tsarukyan” and “Yelq” blocs did not participate in the EAEU membership voting, it is worth noting that almost the whole staff of the “Prosperous Armenia” party voted for EAEU membership, while two of the leaders of current “Yelq” bloc Edmon Marukyan and Nikol Pashinyan voted against it.
In other words, the RPA members of the Standing Committee on European Integration have a clear orientation towards the Eurasian Economic Union. The position of the chairperson of the committee and Tsarukyan bloc members is not pro-European either. And the only member from “Yelq” bloc Gevorg Gorgisyan is a minority in this committee even if he has a clear pro-European position.
In any event, we have appeared in a ridiculous situation when majority of the members of the Standing Committee on European Integration have in some way or other opposed European integration.