ԱԺ Եվրոպական ինտեգրացիայի պռոռուսական հանձնաժողովը
Նորընտիր Ազգային ժողովի 9 մշտական հանձնաժողովների կազմում կա Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողով: Այս հանձնաժողովի գործունեության ոլորտը ներառելու է Եվրոպական միության և Եվրախորհրդի հետ կապերը, Հայաստանի Հանրապետության օրենքների և եվրոպական օրենսդրության ներդաշնակեցումն ու այդ ոլորտները կարգավորող օրենքները: Մայիսի 20-ին այս հանձնաժողովի նախագահ է վերընտրվել Նաիրա Զոհրաբյանը: Հանձնաժողովի կազմում ընդգրկված են 8 պատգամավորներ, որոնցից մեկը Ելք դաշինքից, երեքը՝ Ծառուկյան դաշինքից, իսկ չորսը՝ Հանրապետական կուսակցությունից:
Հաշվի առնելով ՀՀ անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը և դրա հետևանքով Հայաստանի եվրոպական ինտեգրացիայի անհնարինությունը, ինչպես նաև վերջին երկու տարիներին ԵԱՏՄ անդամակցության պատճառով Հայաստանում տնտեսական և քաղաքական հետընթացը՝ հարկ ենք համարում անդրադառնալ հանձնաժողովի անդամների արտքաին քաղաքական կուրսի դիրքորոշմանը:
2014թ. դեկտեմբերի 4-ին Ազգային ժողովը (նախկին կազմով) քվեարկեց Հայաստանի ԵԱՏՄ անդամակցությանը կողմ՝ դրանով իսկ տապալեց Եվրոպական միության հետ ասոցացման ու խորը և համապարփակ առևտրի համաձայնագրի ստորագրումն ու մեծ քար գցեց եվրոպական ինտեգրացիայի վրա: 2014 թվականի այդ վճռորոշ քվեարկությանը մասնակցած պատգամավորներից ոմանք կան նորընտիր ԱԺ-ի Եվրոպական հարցերի հանձնաժողովի կազմում: Մասնավորապես, ՀՀԿ-ական Արայիկ Գրիգորյանը, Արկադի Համբարձումյանը, Արտակ Սարգսյանը (հայտնի «SAS-ի Արտակ» մականվամբ) կողմ են քվեարկել Հայաստանի՝ ԵԱՏՄ անդամակցությանը:
Հանձնաժողովի չորրորդ ՀՀԿ-ական անդամը՝ Միհրան Հակոբյանը նախկին ԱԺ կազմում ընդգրկված չէր, սակայն հայտնի է իր հակաարևմտյան հայտարարություններով, իսկ իր ղեկավարած «Արարատ» հեռուստաընկերությունը աչքի է ընկել ռուսական քարոզչամեքենայի աջակցությամբ:
Հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը, ով ներկայացնում է Ծառուկյան դաշինքը, ԵԱՏՄ անդամակցության քվեարկության օրը բացակա է եղել նիստից, իսկ նույն դաշինքից հանձնաժողովի մյուս երկու անդամները՝ Սարգսյան Լուիզան և Իսայան Շաքեն նախորդ գումարման Ազգային ժողովում չեն եղել: Նույն կերպ, նախորդ գումարման ԱԺ-ում չի եղել «Ելքից» Գևորգ Գորգիսյանը:
Ու թեև Եվրոպական ինտեգրացիայի հանձնաժողովում «Ծառուկյան» և «Ելք» դաշինքների ներկայացուցիչները ԵԱՏՄ-ի անդամակցության քվեարկությանը չեն մասնակցել, սակայն նկատենք, որ այն ժամանակ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը գրեթե ամբողջ կազմով «կողմ» է քվեարկել դրան, իսկ այժմյան «Ելքի» առաջնորդներից Էդմոն Մարությանն ու Նիկոլ Փաշինյանը՝ դեմ:
Այլ կերպ ասած՝ Հայաստանի նորընտիր Ազգային ժողովում Եվրոպական հարցերի հանձնաժողովի կազմում ՀՀԿ-ական պատգամավորներն ունեն հստակ կողմնորոշում դեպի ԵԱՏՄ: Հանձնաժողովի նախագահի և Ծառուկյան դաշինքի տեսակետը ևս հստակ պրոեվրոպական չէ, իսկ Ելք դաշինքի միակ անդամ Գորգիսյան Գևորգը, եթե անգամ ունի հստակ պրոեվրոպական դիրքորոշում, ապա այս հանձնաժողովում նա, մեղմ ասած, փոքրամասնություն է:
Համենայնդեպս, զավեշտալի իրավիճակի ենք հանդիպել, երբ խորհրդարանի Եվրոպական ինտեգրացիայի մշտական հանձնաժողովի կազմի մեծ մասը դեմ է արտահայտվել եվրոպական ինտեգրացիային:

Пророссийская комиссия НС по вопросам европейской интеграции
В состав 9 постоянных комиссий новоизбранного Национального собрания входит также постоянная комиссия по вопросам европейской интеграции. Сфера деятельности данной комиссии будет включать связи с Европейским союзом (ЕС) и Советом Европы, гармонизацию законов Республики Армения и Европейского законодательства и законы, регулирующие эти сферы. 20 мая главой комиссии была переизбрана Наира Зограбян. В состав комиссии включены 8 депутатов, из которых один от блока «Елк», трое от блока «Царукян», а четверо от Республиканской партии.
Учитывая вступление Армении в Евразийский экономический союз (ЕАЭС) и как результат - невозможность европейской интеграции Армении, а также в течение последних двух лет политический и экономический регресс в Армении вследствие членства в ЕАЭС, считаем должным обратиться к внешнеполитическим курсам членов комиссии.
4 декабря 2014 года Национальное собрание (в старом составе) проголосовало за членство Армении в ЕАЭС, тем самым провалив подписание Соглашения об ассоциации и углубленной и всеобъемлющей зоны свободной торговли с ЕС  и бросив большой камень на европейскую интеграцию. Некоторые из принимающих участие в решающем голосовании депутатов присутствуют в составе комиссии по вопросам европейской интеграции нового НС. В частности, Араик Григорян, Аркадий Амбарцумян, Артак Саргсян (более известный как «САСи Артак») проголосовали «за» членство Армении в ЕЭАС.
Четвертый республиканский член комиссии – Мигран Акопян, не был включен в состав предыдущего НС, однако, он известен своими антизападными заявлениями, а телеканал «Арарат», руководителем которого является Акопян, был отмечен поддержкой российской пропагандистской машины.
Глава комиссии Наира Зограбян, которая представляет блок «Царукян», отсутствовала в день голосования за членство в ЕАЭС, а двух других членов комиссии от того же блока – Луизы Саркисян и Шаке Исаяна в прошлом созыве НС не было. Таким же образом в НС прошлого созыва не было Геворга Горгисяна из блока «Елк».
И хотя в комиссии по европейской интеграции представители от блоков «Царукян» и «Елк» не принимали участие в голосовании, однако, заметим, что в то время фракция  «Процветающая Армения» почти в полном составе проголосовала «за» членство Армении в ЕАЭС, а нынешние предводители блока «Елк» Эдмон Марукян и Никол Пашинян - «против».
Иными словами, республиканские депутаты в составе комиссии по европейской интеграции нового Национального собрания имеют четкую ориентацию в сторону ЕАЭС. Точки зрения главы комиссии и блока «Царукян» также не четко проевропейские, а единственный член от блока «Елк» Геворг Горгисян, даже если и имеет четкую проевропейскую позицию, то он в этой комиссии, мягко говоря, является меньшинством.
Во всяком случае, мы столкнулись с комической ситуацией, когда большинство членов постоянной комиссии НС РА по вопросам европейской интеграции высказались против европейской интеграции.