Ադրբեջանի ընդդիմադիր կուսակցությունների ղեկավարները հայտարարել են արտահերթ նախագահական ընտրությունները բոյկոտելու մասին
• 06-02-2018 13:30:46   | Ադրբեջան  |  Հասարակություն
Դեմոկրատական ուժերի ընդդիմադիր ազգային խորհուրդը որոշում է կայացրել բոյկոտել Ադրբեջանում ապրիլի 11-ին նշանակված արտահերթ նախագահական ընտրությունները:
Interfax-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է նշյալ կազամակերպության նախագահ Ջամիլ Հասանլին:
Մեկ այլ ընդդիմադիր կուսակցության՝ Ադրբեջանի ազգային ճակատի ղեկավար Ալի Քերմիլին նույնպես հայտարարել է, որ իրենց կուսակցությունը հրաժարվում է մասնակցել ընտրություններին: Նա բողոքի ակցիաներ է հայտարարել՝  կոչ անելով բոյկոտել առաջիկա ընտրությունները:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը փետրվարի 5-ին հրամանագիր էր ստորագրել երկրում ապրիլի 11-ին արտահերթ նախագահական ընտրություններ անցկացնելու վերաբերյալ:
Նշենք, որ Ադրբեջանում հերթական նախագահական ընտրությունները պետք է անցկացվեին հոկտեմբերի 17-ին: Ադրբեջանի նախագահի քաղաքական-հասարակական հարցերով օգնական Ալի Հասանովը հաղորդել է, որ ընտրությունների տեղափոխությունը կապված է երկրում նախատեսված միջոցառումների հետ՝ նվիրված ադրբեջանական ժողովրդավարական հանրապետության ստեղծման 100-ամյակին:

• 06-02-2018 13:30:46   | Азербайджан  |  Общество
Оппозиционный Национальный совет демократических сил (Нацсовет) принял решение бойкотировать внеочередные президентские выборы в Азербайджане, назначенные на 11 апреля, написал в фейсбуке председатель организации Джамиль Гасанлы.
Глава другой оппозиционной партии - Народного фронта Азербайджана Али Керимли также заявил, что ПНФА отказывается от участия в выборах. Он анонсировал акции протеста с призывами бойкотировать предстоящие выборы.
Накануне президент Азербайджана Ильхам Алиев 5 февраля подписал распоряжение о проведении 11 апреля внеочередных выборов главы государства.
Очередные президентские выборы в Азербайджане должны были состояться 17 октября. Помощник президента Азербайджана по общественно-политическим вопросам Али Гасанов сообщил, что перенос выборов связан с проведением в стране мероприятий, приуроченных к 100-летию создания Азербайджанской демократической республики (АДР).
Кроме того, он подчеркнул, что в международной практике считается целесообразным проведение выборов в начале года. По его словам, это также позволяет более эффективно выполнять социально-экономические задачи.