Արեւելյան գործընկերության քաղաքացիական հասարակության ֆորումը կոչ է անում Հայաստանի իշխանություններին ցուցաբերել զսպվածություն
• 22-04-2018 22:59:28   | Հայաստան  |
Արեւելյան գործընկերության քաղաքացիական հասարակության ֆորումի ղեկավար կոմիտեն ընդունել է հայտարարություն հայաստանյան իրադարձությունների հետ կապված, որում, մասնավորապես, պահանջում է Հայաստանի իշխանություններին անհապաղ ազատ արձակել խաղաղ ցույցեր վերջին ինը օրերիին մասնակցած ոստիկանության կողմից ձերբակալված բոլոր անձանց, այդ թվում պատգամավորներ Նիկոլ Փաշինյանին, Սասուն Միքայելյանին եւ Արարատ Միրզոյանին, նաեւ Դավիթ Սանասարյանին եւ Արմեն Գրիգորյանին, ովքեր, ինչպես նշված է հայտարարության մեջ, ոչինչ չեն արել, բացի այն, որ կազմակերպել են մարդկանց ազատ հավաքների անցկացումը:
Փաստաթղթում նաեւ նշվում է, որ իրավիճակը պահանջում է, որ Հայաստանի իշխանությունները զսպվածություն ցուցաբերեն բողոքի ակցիաների դեմ պայքարում՝ երկխոսություն անցկացնելով  բողոքավորների եւ նրանց առաջնորդների հետ՝ երկու կողմերի համար ընդունելի լուծում գտնելու համար։
Նշվել է նաեւ, որ վերջերս է ստորագրված Հայաստան - Եվրամիություն Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը. կարող է իրականացվել միայն այն դեպքում, երբ խաղաղությունը կվերադառնա Երեւանի փողոցներ եւ այլ մարզեր, իսկ երկու կողմերն էլ կաշխատեն մի լուծման ուղղությամբ, որը կհանգեցնի վաղաժամկետ ընտրությունների, որոնք կհաստատեն ընտրված մարմինների ժողովրդավարական օրինականությունը։

Форума гражданского общества Восточного партнерства призывает власти Армении к сдержанности в борьбе с протестами
• 22-04-2018 23:15:17   | Армения  |
Руководящий комитет Форума гражданского общества Восточного партнерства (ФГО ВП) приняло заявление в связи с событиями в Армении, в котором, в частности, содержится требование к властям Армения о немедленном освобождении всех лиц, задержанных полицией за мирные демонстрации в последние девять дней. В их числе отмечаются члены парламента Никол Пашинян, Сасун Микаелян и Арарат Мирзоян, а также другие задержанные лидеры акций -  Давид Санасарян и Армен Григорян, которые, как отмечено в заявлении, ничего не сделали, кроме как организовать людей для осуществлении ими свободных собраний.
В документе также отмечается, что ситуация требует, чтобы власти Армении проявляли сдержанность в борьбе с продолжающимися протестами, проводя диалог с протестующими и их лидерами для достижения решения, приемлемого для обеих сторон.
Отмечено также, что недавно подписанное Всеобъемлющее и расширенное соглашение о сотрудничестве (CEPA) между ЕС и Арменией может быть реализовано только в том случае, если мир вернется на улицы Еревана и других регионов Армении, и обе стороны будут работать над решением, которое приведет к досрочным выборам, которые установят демократическую легитимность избранных органов.