Հարութ Սասունյան.Էրդողանի կողմնակից հայտնի պոլսահայը զբաղված է թուրքամետ քարոզչությամբ
Չնայած Թուրքիայում հայկական մշակութային և կրոնական իրավունքների բազմաթիվ խախտումներին՝ Ստամբուլի որոշ հայեր գովաբանում են թուրքական վարչակարգը և հատկապես նրա ֆաշիստ նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին:
Էրդողանի կողմնակից այս փոքրաթիվ հայերը, որոնք օգտվում են հատուկ արտոնություններից և մուտք ունեն բարձրաստիճան թուրք պաշտոնյաների մոտ, իրենց ներկայացնում են որպես տեղի հայկական համայնքի շահերի պաշտպաններ: Սակայն իրականում նրանք ունեն շահադիտական դրդապատճառներ: Նրանք անձնական բիզնես շահեր ունեն կոռումպացված թուրք ղեկավարների հետ կամ ձգտում են պահպանել իրենց ոչ արժանի դիրքերը հայկական համայնքային հաստատություններում: Նման անհատներից մեկը Ստամբուլի հայկական Սուրբ Փրկիչ հիվանդանոցի վարչության նախագահ Պետրոս Շիրինօղլուն է:
Վերջերս, «ԱՄՆ ֆորում» թուրք-ամերիկյան թերթի լրագրող Փինար Իշիկ Արդորին տված հարցազրույցում, Շիրինօղլուն մի շարք կեղծ հայտարարություններ արեց Թուրքիայի հայ համայնքի մասին և խեղաթյուրեց Հայոց ցեղասպանության փաստերը:
Ըստ Ստամբուլի «Նոր Մարմարա» թերթի՝ Շիրինօղլուի խոսքերը «ցնցիչ էին»: Շիրինօղլուն «ԱՄՆ ֆորում» թերթին ասել է, որ հայերը երբեք այնպիսի բարեկեցիկ կյանքով չեն ապրել, ինչպես Էրդողանի իշխանության օրոք... Նա նաև սխալ հայտարարություններ է արել Հայոց ցեղասպանության մասին, նշելով, որ «1915 թ. դեպքերը կազմակերպվել էին արտաքին ուժերի կողմից՝ Օսմանյան կայսրության կործանման և տապալման նպատակով»:
Բացի դրանից, Շիրինօղլուն ասել է «ԱՄՆ ֆորում»-ին. «Էրդողանից առաջ, մենք նույնիսկ չենք կարողացել ներկել կամ վերանորոգել մեր եկեղեցիները: Մենք դա կարողացանք անել, երբ պետությունը ձևացրեց, թե չի նկատում նման գործողությունները»: Շիրինօղլուն բազմիցս պնդել է, որ նա բարի գործեր է արել Թուրքիայի հայ համայնքի համար: Մի քանի տարի առաջ նա ասել է, որ ինքը հանդիպում է խնդրել Էրդողանի հետ, որն անմիջապես ստացել է: Նա հարցրել է Էրդողանին թույլատրել խաչ տեղադրել Աղթամարի Սուրբ Խաչ եկեղեցու գմբեթին: Ըստ տեղեկությունների, նա ասել է Էրդողանին. «Ինչպես դուք չեք կարող մզկիթ ունենալ առանց մինարեթի, այնպես էլ հնարավոր չէ եկեղեցի ունենալ առանց խաչի»: Շիրինօղլուն պնդել է, թե «Էրդողանը մեկ գիշերվա ընթացքում խաչը տեղադրել տվեց Աղթամարի եկեղեցու վրա»: Եթե Շիրինօղլուն այդքան ազդեցիկ էր, ապա ինչու չէր խնդրել վերականգնել Աղթամարի կարգավիճակը որպես հայկական եկեղեցի, «թանգարանի» փոխարեն,  թույլ տալով կրոնական արարողություններ իրականացնել միայն տարին մեկ անգամ... Շիրինօղլուն նաև անտեսել է այն փաստը, որ հայերը և այլոք ամբողջ աշխարհում, ներառյալ Պոլսո Հայոց պատրիարքը, պահանջել էին խաչի տեղադրումը եկեղեցու գմբեթին: Այնպես որ, միայն Շիրինօղլուն չէր դիմել նման խնդրանքով:
Շիրինօղլուն ժխտել է արևմտյան տարբեր զեկույցներ, որոնք նշում են, թե հայերի կրոնական իրավունքները սահմանափակված են Թուրքիայում՝դրանք անվանելով «կեղծ սցենարներ»: 67-ամյա Շիրինօղլուն ասել է թուրքական թերթին. «Իմ մանկության տարիներից ի վեր հայերը որևէ խնդիր չեն ունեցել»:
Երբ թուրք լրագրողը հիշեցրել է Շիրինօղլուին, որ հայերը դժգոհ են նրա խոսքերից, նա պատասխանել է. «Երբ չես խոսում նրանց ուզածի պես, նրանք թշնամաբար են տրամադրվում: Ես կանգնած եմ պետության կողքին: Ես չեմ դավաճանում իմ սեփական երկրին: Ես հայ եմ, սակայն Թուրքիայի հայրենակից: Մեր հավատքը պատվիրում է մեզ հավատարիմ լինել պետությանը: Մեր Աստվածաշունչը նույնն է քարոզում»:
Շիրինօղլուի ամենավիճահարույց դատողությունները վերաբերում են Հայոց ցեղասպանության նրա սխալ մեկնաբանությանը: Նա հայտարարել է, որ «կասկածներ ունի 1915-ի [հայկական զոհերի] թվաքանակի վերաբերյալ: Նա հավելել է, որ «այն ժամանակաշրջանում հայերը, հրեաները և հույները հարուստ էին, ուստի այդ պատճառով թշնամանք կար նրանց նկատմամբ: Այժմ հայ բնակչությունը աստիճանաբար նվազում է: Ծնելիության մակարդակը ցածր է, մահացության մակարդակը՝ բարձր: Կան նաև խառն ամուսնություններ»:
Երբ թուրք լրագրողը հարցրել է Շիրինօղլուին, թե արդյոք հայերը, հույները և հրեաները համակարծիք են նրան, Շիրինօղլուն դրական պատասխան է տվել և հավելել. «Մենք համաձայն չենք միայն 1915-ի դեպքերի վերաբերյալ: Հույն Պատրիարք Բարդուղիմեոսն ունի վերապահ և սկզբունքային դիրքորոշում, նաև պետության վերաբերյալ: Հրեաները նույնպես սիրում են պետությունը, սակայն նրանք ևս սկզբունքային են: Նրանք չեն հրաժարվում իրենց սկզբունքներից: Այստեղ ապրող հրեաները չեն դավաճանում Թուրքիային, բայց կապված են Իսրայելի հետ»:
Վերջում, Շիրինօղլուն պատասխանել է վերջերս թուրքական լիրայի արժեզրկման մասին: Կրկնելով հարցին Էրդողանի տված նույն պատասխանը, Շիրինօղլուն մեղադրել է արտաքին ուժերին՝ «թուրքական տնտեսության դեմ այս խաղը» կազմակերպելու համար:
Առաջին անգամ չէ, որ Շիրինօղլուն Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ նման հայտարարություններ է արել: Օրինակ, 2010 թ. վարչապետ Էրդողանի հետ հանդիպումից հետո նա թուրքական լրատվամիջոցներին ասաց, որ «1915-ը ոչ այլ ինչ էր, եթե ոչ երրորդ կողմերի հրահրած թշնամանք երկու իրար սիրող բարեկամների միջև»: Նա հավելել է, որ իր «պապը զոհերի թվում էր, սակայն նրանց թվում կային նաև շատ թուրքեր»:
Դեռ 2010 թ. պոլսահայերը դիմումագիր են ներկայացրել, հայտարարելով, որ Շիրինօղլուն իրենց առաջնորդն չէ և չի ներկայացնում հայկական համայնքը: Զայրացած Շիրինօղլուի հայտարարություններից, դիմումատուները ընդգծել էին՝ «Մենք ապրում ենք մեկ այլ Թուրքիայում»՝ ոչ Շիրինօղլուի նկարագրած Թուրքիայում...

• 26-09-2018 13:27:38   | Armenia  |  Articles and Analyses
Despite the many violations of Armenian cultural and religious rights in Turkey, there are some Armenians in Istanbul who praise the Turkish regime and particularly its fascist President Recep Tayyip Erdogan.
These few pro-Erdogan Armenians, who enjoy special privileges and access to high-ranking Turkish officials, represent themselves as protectors of the local Armenian community’s interests. But in reality, they have selfish motives. They either have personal business interests with corrupt Turkish leaders or seek to maintain their undeserved positions in Armenian community institutions. One such individual is Bedros Sirinoglu, Chairman of the Board of Sourp Prgich Armenian Hospital in Istanbul.
In a recent interview with journalist Pinar Isik Ardor of Forum USA, a Turkish American newspaper, Sirinoglu made several false statements about the Armenian community in Turkey and distorted the facts of the Armenian Genocide.
Sirinoglu’s words were “shocking,” according to Istanbul’s Nor Marmara Armenian newspaper. Sirinoglu told Forum USA that Armenians have never lived as comfortably as they have been during Erdogan’s leadership! He also made untrue statements about the Armenian Genocide, stating that “the events of 1915 were organized by outside powers intending to dismantle and overthrow the Ottoman Empire.”
Furthermore, Sirinoglu told Forum USA: “Before Erdogan’s time, we could not even paint or repair our churches. We could only do it when the state pretended not to notice such actions.” Sirinoglu repeatedly claimed he has done good deeds for the Armenian community in Turkey. Several years ago, he said he had requested a meeting with Erdogan which was immediately granted. He asked Erdogan to permit the placement of a cross on the dome of the Holy Cross Armenian Church in Akhtamar. He reportedly told Erdogan: “Just as you cannot have a mosque without a minaret, similarly you cannot have a church without a cross.” Sirinoglu claimed that “Erdogan had the cross placed overnight on the Akhtamar church.” If Sirinoglu was so influential, why didn’t he ask Erdogan to restore the status of the Akhtamar as a Armenian church instead of designating it a “museum,” allowing religious services to be performed only once a year! Sirinoglu also ignored the fact that Armenians and others worldwide, including the Armenian Patriarch of Istanbul, had demanded the placement of the cross on the dome of the church. Sirinoglu was not the only one to make such a request.
Calling them “fictional scenarios,” Sirinoglu contradicted the various Western reports that Armenian religious rights are restricted in Turkey. The 67-year-old Sirinoglu told the Turkish newspaper: “Since my childhood days Armenians have not had any problems.”
When the Turkish journalist reminded Sirinoglu that some Armenians are not pleased with his words, he responded: “If you don’t speak as they wish, they become hostile. I stand by the state. I do not betray my own country. I am an Armenian, but I am a Turkish compatriot. Our faith orders us to be faithful to the state. Our Bible preaches likewise.”
Sirinoglu’s most controversial remarks pertain to his misinterpretation of the Armenian Genocide. He stated that “he approaches with suspicion the [Armenian victims’] numbers used regarding 1915.” He added that “Armenians, Jews and Greeks were wealthy in that period, which is why there was enmity against them. Now the Armenian population is gradually decreasing. The birth rate is low. The death rate is high. There are also mixed marriages.”
When the Turkish journalist asked Sirinoglu if the Armenians, Greeks and Jews share the same point of view, Sirinolglu answered affirmatively and added: “We only disagree about the events of 1915. Greek Patriarch Bartholomew has a reserved and principled position, also regarding the government. The Jews also like the state, but they are also men of principle. They do not abandon their principles. The Jews living here do not betray Turkey, but they are tied to Israel.”
Finally, Sirinoglu responded to a question regarding the recent decrease in the value of the Turkish Lira. Repeating the same answer given by Erdogan, Sirinoglu blamed foreign powers for orchestrating “this game against the Turkish economy.”
This is not the first time that Sirinoglu has made such false statements on the Armenian Genocide. For example, after meeting with then Prime Minister Erdogan in 2010, he told the Turkish media that “1915 was nothing more than a feud between loving friends, instigated by third parties.” He went on to say that his “grandfather was among the victims, but so were many Turks.”
Back in 2010, Armenians in Istanbul launched a petition announcing that Sirinoglu is not their leader and does not represent the Armenian community. Angered by Sirinoglu’s statements, the petitioners stressed: “We live in a different Turkey,” not the Turkey described by Sirinoglu!