Ամփոփվել է 14-րդ ամենամյա ԴիջիԹեքը
14-րդ ամենամյա ԴիջիԹեք տեխնոլոգիական ցուցահանդեսում ներկայացվել է բիզնեսը՝ բիզնեսի (B2B), բիզնեսը՝ հաճախորդի (B2C), բիզնեսը՝ կառավարության (B2G) համար բազմաթիվ ծառայություններ, նորարար կրթության հնարավորություններ և մի շարք սեմինարներ: ԴիջիԹեք 2018-ը միավորել է ՏՀՏ ոլորտի շուրջ 120 ընկերությունների ու ծրագրերի և մոտ 80 հազար այցելուների: Այս տարի ցուցահանդեսն առանձացավ նաև գործարար կապերի հաստատման արդյունավետությամբ:
«Տոն՝ տեխնոլոգիական հայության համար» կարգախոսի ներքո անցկացվող ԴիջիԹեք ցուցահանդեսը տարածաշրջանի ամենախոշոր ու սպասված տեխնոլոգիական միջոցառումներից է: Այս տարի ի պատիվ Երևանում անցկացվող Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովի` ԴիջիԹեքը երկարաձգվել է մեկ օրով, որպեսզի գագաթաժողովի շրջանակում անցկացվող տնտեսական համաժողովի հյուրերն ու ներկայացուցիչները նույնպես ծանոթանան ԴիջիԹեքում ներկայացված տեղական ու միջազգային ընկերությունների տեխնոլոգիական ու նորարար լուծումներին: Պատվիրակության կազմում էր նաև ֆրանսիացի ճարտարագետ-գիտնական, դեյտագրամների գյուտարար, CYCLADES ցանցի հիմնադիրներ Լուի Պուզանը: Նա խոստովանել է, որ տպավորված է հայկական ընկերությունների աշխատանքով, մասնավորապես նրան հաճելիորեն զարմացրել են հայկական ընկերությունների՝ ապագայի նկատմամբ ունեցած տեսլականը և աշխարհին համահունչ քայլելու ձգտումը։ ԴիջիԹեքի հյուրերին հատկապես զարմացրել է հայ աշակերտների ստեղծարար միտքը։
ԴիջիԹեք 2018-ի շրջանակում, որը կրել է նաև «ՏՏ համաշխարհային համաժողովի ճանապարհին» խորագիրը, մեկնարկել է Երևանում անցկացվելիք «ՏՏ համաշարհային համաժողով»-ի (WCIT) հետհաշվարկը: Այն Հայաստանում կանցկացվի 2019թ. հոկտեմբերի 6-9-ը` Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում: WCIT 2019-ին Երեւան կժամանեն ՏՀՏ եւ գործարար ոլորտի շուրջ 2000 պատվիրակներ աշխարհի բոլոր ծայրերից:
ԴիջիԹեքի շրջանակում անցկացվել է նաև Եվրասիական թվային պլատֆորմներ միջազգային ամենամյա մրցույթի կիսաեզրափակիչ փուլը, որտեղ հաղթողներ են ճանաչվել Earlyone, Kamurj, «Արմաթ» համահայկական կրթական ցանց և Shadowmatic ծրագրերը, որոնք հոկտեմբերի 22-24-ը կմասնակցեն մրցույթի եզրափակչին, իսկ հաղթողները կարժանանան ֆինանսական ներդրումների:
ԴիջիԹեք ցուցահանդեսն իրականացվում է 2005 թվականից՝ Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԱՏՁՄ) կողմից ՀՀ վարչապետի բարձր հովանու ներքո: Ավանդական պլատինե հովանավորն է Ucom ընկերությունը:

The 14th annual DigiTec Expo has been summed up
The 14th annual DigiTec technology exhibition featured a number of services for B2B, B2C, B2G, as well as innovative education opportunities and a series of seminars. DigiTec 2018 has united up to 120 IT companies and projects and hosted about 80k visitors. This year, the exhibition also boosted the effectiveness of establishing business ties.
Being held under the slogan “Fest for Technological Armenians”, DigiTec is the biggest and most anticipated event in the region.  This year, in honor of the Francophonie Summit held in Yerevan, DigiTec has been extended for one day so that the guests and representatives of the economic forum get acquainted with the technological and innovative solutions of local and international companies represented at DigiTec. The French engineer and scientist, the inventor of the datagrams and founder of the CYCLADES network Louis Pouzin was also among the delegation. He confessed that he was impressed by the work of Armenian companies, in particular he was pleasantly surprised by the vision of Armenian companies about the future and the aspiration to walk the world alike. Guests of the exhibition were particularly surprised by the creative thinking of Armenian schoolchildren.
Within the framework of DigiTec 2018 which also bears the slogan “On the way to World Congress on IT (WCIT)”, the official countdown of the WCIT 2019 being held in Yerevan has been launched. It will be held in Armenia, in the Sport-concert Complex named after Karen Demirchyan on October 6-9, 2019. About 2000 delegates from ICT and business sector from all over the world will arrive in Yerevan to participate at WCIT 2019.
DigiTec also hosted the semi-final stage of the Eurasian Digital Platform International Competition, the winners of which became such projects as Earlyone, Kamurj, the Armath Pan-Armenian Educational Network and the Shadowmatic. These projects will compete in the final stage, which will be held on October 22-24, and the winners will be awarded financial investments.
DigiTec Expo has been held since 2005 by the Union of Advanced Technology Enterprises under the high patronage of the Prime Minister of the Republic of Armenia. The traditional platinum sponsor is Ucom.