Հարութ Սասունյան. Ներկայացուցիչների պալատի նորընտիր դեմոկրատական մեծամասնությունը կխափանի Թրամփի նախագահական լիազորությունները
• 19-11-2018 10:22:23   | ԱՄՆ  |  Վերլուծություն
2018 թ. նոյեմբերի 6-ին տեղի ունեցած միջանկյալ ընտրությունները զգալիորեն կսահմանափակեն նախագահ Թրամփի կողմից Միացյալ Նահանգների ղեկավարումը որպես բռնապետություն:
Իր նախագահության առաջին երկու տարիների ընթացքում Թրամփը հաճախ չարաշահել է իր լիազորությունները, ստորագրելով հրահանգներ և վերահսկելով ԱՄՆ-ի ինչպես գործադիր, այնպես էլ օրենսդիր իշխանության մարմինները՝ ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատում և Սենատում հանրապետական մեծամասնության շնորհիվ: Այդ ժամանակահատվածում Թրամփը բազմաթիվ վիրավորական հայտարարություններ է արել և գործել է ինչպես բարեհաճել է՝ անտեսելով ցանկացած քաղաքական, իրավական և բարոյական վարքագիծ:
Սակայն նախագահի սանձարձակ գործունեությունը հասավ իր ավարտին... Ներկայացուցիչների պալատում նորընտիր դեմոկրատական մեծամասնությամբ Թրամփն այլևս չի կարողանա անել այն ամենը, ինչ ուզում է: Նա չի կարող առաջարկել որևէ օրինագիծ առանց Ներկայացուցիչների պալատի դեմոկրատների համաձայնության, որոնք կհետաքննեն նախագահի և նրա կառավարության անդամների անօրինական գործողությունները, ինչպես նաև կպաշտպանեն հատուկ դատախազի՝ Ռուսաստանի հետ գաղտնի համաձայնության հետաքննությունը 2016 թ. ԱՄՆ նախագահական ընտրություններում: Ներկայացուցիչների պալատի նորընտիր դեմոկրատական մեծամասնությունը կարող է դատարան կանչել Թրամփի ընտրարշավի գործընկերներին, որը նախորդ հանրապետական մեծամասնությունը արգելափակել էր, և նաև պահանջել հրապարակել նախագահի հարկային հայտարարագրերը, որոնք նա կտրականապես հրաժարվել էր հրապարակել՝ թաքցնելով իր գործարքները օտարերկրյա երկրներում:
Այս նոր իրավիճակն ունենալու է երկու կոնկրետ հետևանքներ։ Առաջիկա երկու տարիների ընթացքում ԱՄՆ կառավարությունը կհայտնվի փակուղում: Դժվար թե Թրամփի նախաձեռնած որևէ օրինագիծ հաստատվի Ներկայացուցիչների պալատի կողմից: Երկրորդ, հիասթափվելով իր գործողությունների արգելափակմամբ, Թրամփն ավելի կոպտորեն կհարձակվի դեմոկրատների վրա, քան նախկինում: Նախագահը արդեն հայտարարել է, որ եթե դեմոկրատները հետաքննեն իրեն, ապա նա իր հերթին կհետաքննի նրանց... Սա նշանակում է, որ նախագահ Թրամփի զայրույթն ու թշնամանքը կհասնեն նոր բարձունքների, դրդելով նրան նոր վիրավորական թվիթներ ուղարկել և ավելի շատ վիրավորական ելույթներ ունենալ իր քաղաքական հանրահավաքներում:
Առաջիկա երկու տարիների ընթացքում Թրամփն այնքան զբաղված կլինի իր քաղաքական հակառակորդներին հարվածելով, որ չի կարողանա լիարժեք ուշադրություն դարձնել ներքին և արտաքին քաղաքականությանը, որը, հուսով ենք, կսահմանափակի նրա հասցրած վնասը Միացյալ Նահանգներին և ամբողջ աշխարհին...
Ամերիկահայ թեկնածուները միջանկյալ ընտրություններում
Դրական կողմն այն էր, որ 2018 թ. նոյեմբերի 6-ի միջանկյալ ընտրություններում առնվազն  ութ ամերիկահայեր հաղթեցին տեղական, պետական և դաշնային քաղաքական պաշտոններում :
Ամերիկահայ Աննա Էշուն (դեմոկրատ, Կալիֆորնիա) վերընտրվել է Ներկայացուցիչների պալատում, Կալիֆորնիայից մեկ այլ դեմոկրատ Ջեքի Կանչելյան Սփիրի հետ միասին:  Ամերիկահայ Էնթոնի Բրինդիսին (դեմոկրատ, Նյու Յորք) 1293 ձայնով գերազանցում էր գործող հանրապետական կոնգրեսական Կլաուդիա Թենիին ընտրությունների գիշերը՝ սպասելով դեռևս հազարավոր ձայների հաշվարկին: Եթե Բրինդիսին հաղթի, նա կդառնա ԱՄՆ-ի Ներկայացուցիչների պալատում գործող երրորդ ամերիկահայը:
Միացյալ Նահանգների պատմության մեջ եղել են ԱՄՆ-ի Ներկայացուցիչների պալատում ընտրված միայն յոթ ամերիկահայեր: Նրանք են.
- Թոմաս Քորվին (1831-1840, 1859-1861 թթ.), հանրապետական, Օհայո:
- Սթիվեն Դերունյան (1953-1965 թթ.), հանրապետական, Նյու Յորք:
- Ադամ Բենիամին (1977-1982 թթ.), դեմոկրատ, Ինդիանա:
- Չարլզ Փաշայան (1979-1991 թթ.), հանրապետական, Կալիֆորնիա:
- Աննա Էշու (1993 թ.- այժմ), դեմոկրատ, Կալիֆորնիա:
- Ջոն Սուինի (1999-2007 թթ.), հանրապետական, Նյու Յորք:
- Ջեքի Սփիր (2008 թ.- այժմ), դեմոկրատ, Կալիֆորնիա:
Անհավատալիորեն, հայ և հունգարական ծագում ունեցող Թոմաս Քորվինը եղել է բարձրակարգ քաղաքական գործիչ և դիվանագետ և միակ ամերիկահայը, որը 1845-1850 թթ. դարձավ ԱՄՆ սենատոր  (հանրապետական, Օհայո)։ Բացի Ներկայացուցիչների պալատում և Սենատում նրա ծառայությանից, նա Օհայոյի նահանգապետն էր (1840-1842 թթ.) և ԱՄՆ ֆինանսների նախարարը (1850-1853 թթ.)։ Նա եղել է նաև ԱՄՆ դեսպանը Մեքսիկայում (1861-1864 թթ.)։
Կոնգրեսի հանրապետական թեկնածու Դենի Թարխանյանը Նևադայից, պարտվել է նոյեմբերի 6-ի ընտրություններում դեմոկրատ Սյուզի Լիին, հավաքելով ձայների 43.4 տոկոս ընդդեմ Լիի 51.4 տոկոսի։
Կոնգրեսի հանրապետական թեկնածու Ջոնի Նալբանդյանը (Գլենդել), պարտվել է գործող դեմոկրատ կոնգրեսական Ադամ Շիֆին։ Նալբանդյանը հավաքել է 23.5 տոկոս քվե, իսկ Շիֆը՝ 76։
Լոս Անջելեսի Սան Ֆեռնանդո հովիտ շրջանի դեմոկրատ Ադրին Նազարյանը վերընտրությամբ հաղթել է հանրապետական մրցակցին՝ Ռոքսանա Հոուգին, Կալիֆորնիայի նահանգային պալատում։ Նազարյանը հավաքել է 77.9 տոկոս քվե, իսկ Հոուգը՝ 22.1:
Էլիզաբեթ Ուորենը (չշփոթել ԱՄՆ սենատոր Էլիզաբեթ Ուորենի հետ)՝ Հայոց ցեղասպանության վերապրածների ծոռնուհին, Կալիֆորնիայի նահանգային պալատի ընտրություններում պարտվել է դեմոկրատ Թաշե Բոներ Հորվաթին։
Հանրապետական Ռիտա Թոփալյանը նահանգային սենատի ընտրություններում պարտվել է դեմոկրատ Բոբ Արխելետային, որը հաղթել է քվեների 65 տոկոսով։
Կալիֆորնիայից դուրս, Միչիգանի նահանգային խորհրդի 26 ամյա դեմոկրատ թեկնածու Մարի Մանուկյանը, հաղթել է իր հակառակորդին, Միչիգանի Հանրապետական կուսակցության նախկին նախագահ Դեյվիդ Վոլկինսոնին՝ ձայների 57 տոկոսով, ընդդեմ Վոլկինսոնի 43 տոկոսի։ Մանուկյանին աջակցում էին նախագահ Բարաք Օբաման, սենատոր Գարի Պետերսը և ընտրված նահանգապետ Գեթչեն Ուիթմերը:
Մեկ այլ ամերիկահայ թեկնածու, Մեյնի նահանգային պալատի դեմոկրատ ներկայացուցիչ Սառա Գիդեոնը, վերընտրվել է։
Աննա Աստվածատրյան-Տուրկոտը վերընտրվել է Westbrook, Մեյնի քաղաքային խորհրդում։ Բաքվից փախստական Տուրկոտը Արցախի անկախության եռանդուն պաշտպաններից է։
Վերջապես, Լորիկ Չարխուդյանը, Մերիլենդի նահանգային օրենսդիր մարմնի դեմոկրատ թեկնածուն, ընտրվել է՝ դառնալով Մերիլենդի խորհրդարանի առաջին ամերիկահայ ներկայացուցիչը։
Ամերիկահայերի մեծ մասը, որոնք նոյեմբերի 6-ին պայքարել են քաղաքական պաշտոնների համար, հաղթեցին։ Նույնը վերաբերում է նաև ամերիկահայ համայնքի օտարազգի աջակիցներին։ Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը հաղոդել է, որ իրենց աջակցությունը վայելող կոնգրեսական թեկնածուների 92 տոկոսը հաղթել է։ Սա հրաշալի լուր է...
Մյուս կողմից, ամերիկահայերը գոհ են, որ Կոնգրեսում Թուրքիայի աջակցության խմբի համանախագահ, կոնգրեսական Փիթ Սեշնսին (հանրապետական, Տեխաս) չի հաջողվել վերընտրվել՝ չնայած թուրքամետ դոնորների նվիրատվություններին…

19-11-2018 10:22:23 | USA | Articles and Analyses
The midterm elections held on November 6, 2018, will significantly restrain Pres. Trump’s rule of the United States as a dictatorship.
In the first two years of his presidency, Trump often abused his powers by signing Executive Orders and by controlling both the Executive and Legislative branches of the U.S. government through the Republican majorities in both the House and Senate. During this period, Pres. Trump made many outrageous statements and acted as he pleased disregarding any politically, legally and morally correct behavior.
However, the President’s free ride has come to an end! With the new Democratic majority in the House of Representatives, Pres. Trump will no longer be able to do as he pleases. He will be unable to propose any bills without the consent of the House Democrats who will investigate the illegal actions of the President and his cabinet members, as well as protecting the Special Prosecutor’s Russia collusion probe in the 2016 U.S. presidential elections. The new Democratic majority in the House will be able to subpoena Pres. Trump’s campaign associates which the previous Republican majority had blocked, and will also demand the release of the President’s tax returns which he has adamantly refused to disclose, hiding his business dealings in foreign countries.
This new state of affairs will have two concrete consequences. The U.S. government will be in gridlock for the next two years. Hardly any new bills initiated by Pres. Trump will be approved by the House. Secondly, frustrated by the House blocking his actions, Pres. Trump will lash out at the Democrats even more harshly than before. The President has already declared that if the Democrats investigate him, he will investigate them in return! This means that Pres. Trump’s anger and hostility will rise to new heights, leading him to send more insulting tweets and deliver more outrageous speeches at his political rallies.
During the next two years, Pres. Trump will be so busy attacking his political rivals that he will be unable to pay full attention to domestic and foreign policies which will hopefully limit his mischief in the United States and around the world!
Armenian-American Candidates in the Midterm Elections
On the positive side, at least eight Armenian-Americans won local, state and federal political seats during the Nov. 6, 2018 midterm elections.
Armenian-American Anna Eshoo (Dem.-CA) won reelection to the House along with Jackie Kanchelian Speier, another Democrat from California. Armenian-American Anthony Brindisi (Dem.-N.Y.) is 1,293 votes ahead of the incumbent Republican Congresswoman Claudia Tenney as of election night, pending thousands of votes yet to be counted. If Brindisi wins, he will be the third Armenian-American serving in the U.S. House of Representatives.
In the history of the United States, there have been only seven Armenian-Americans elected to the U.S. House of Representatives. They are:
-- Thomas Corwin (1831-1840; 1859-1861), Republican from Ohio.
-- Steven Derounian (1953-1965), Republican from New York.
-- Adam Benjamin (1977-1982), Democrat from Indiana.
-- Charles Pashayan (1979-1991), Republican from California.
-- Anna Eshoo (1993-now), Democrat from California.
-- John Sweeney (1999-2007), Republican from New York.
-- Jackie Speier (2008-now), Democrat from California.
Incredibly, Thomas Corwin, of Armenian and Hungarian descent, was a highly-accomplished politician and diplomat. He is the only Armenian-American who became a U.S. Senator (1845-1850), a Republican from Ohio. Besides his service in the House and the Senate, Corwin was the Governor of Ohio (1840-1842), and U.S. Secretary of the Treasury (1850-1853). In addition, he served as U.S. Ambassador to Mexico (1861-1864).
Danny Tarkanian, Republican congressional candidate from Nevada, lost his election bid on Nov. 6, running against Democrat Susie Lee. Tarkanian trailed with 43.4% of the vote to Lee’s 51.4%.
Johnny Nalbandian, Republican congressional candidate from the Glendale, CA area, lost his election bid to incumbent Democrat Cong. Adam Schiff. Nalbandian had 23.5% of the vote to Schiff’s 76%.
Democrat Adrin Nazarian from the San Fernando Valley region of Los Angeles won reelection against Republican challenger Roxanne Hoge for the California State Assembly. Nazarian won 77.9% of the vote to Hoge’s 22.1%.
Elizabeth Warren (not to be confused with U.S. Senator Elizabeth Warren), granddaughter of Armenian Genocide survivors, lost her election for the California State Assembly to fellow Democrat Tasha Boerner Horvath.
Republican Rita Topalian lost her race for the State Senate against Democrat Bob Archeleta, who won by 65% of the vote.
Outside of California, Mari Manoogian, 26, Democratic candidate for Michigan State House, defeated her opponent former Michigan GOP chair David Wolkinson, with 57% of the vote vs. Wolkinson’s 43%. Manoogian was endorsed by Pres. Barack Obama, Sen. Gary Peters, and Governor-Elect Gretchen Whitmer.
Another Armenian-American candidate, Sara Gideon, a Democratic member of the Maine House of Representatives, was reelected.
Anna Astvatsaturian Turcotte was re-elected to Ward Three on Westbrook, Maine’s City Council. Turcotte, a refugee from Baku, Azerbaijan, is a strong advocate for Artsakh’s independence.
Finally, Lorig Charkhoudian, a Democratic candidate for Maryland’s House of Delegates, was elected to become the first Armenian-American to serve in the Maryland State legislature.
Most Armenian-Americans, who ran for political office on Nov. 6, won. The same is true for many non-Armenian supporters of the Armenian-American community. The Armenian National Committee of America reported that 92% of the congressional candidates it endorsed won their seats. This is great news!
On the other hand, Armenian-Americans are pleased that Cong. Pete Sessions (Rep.-Texas), co-chair of the Congressional Caucus on Turkey, lost his reelection bid, despite contributions to him by pro-Turkey donors!