Ռուսաստանում անցկացվել են բլոկչեյնի հիման վրա աշխարհում խոշորագույն ընտրությունները
Դեկտեմբերի 12-ին կայացել են Սարատովի մարզային դումայի Երիտասարդական խորհրդարանի պատգամավորների ընտրությունները, որոնց ընթացքում կիրառվել է առցանց-քվեարկությունների Polys համակարգը։ Բլոկչեյն տեխնոլոգիայի և թափանցիկ կրիպտոալգորիթմների վրա հիմնված հարթակը «Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ի բիզնես-ինկուբատորի նախագծերից մեկն է։
Ընտրություններին մասնակցել են, ընդհանուր առմամբ, 40 հազար ընտրողներ, ինչը դրանք դարձրել է խոշորագույնը բլոկչեյն տեխնոլոգիաների կիրառմամբ առցանց-քվեարկությունների պատմության մեջ։ Polys համակարգի միջոցով կարելի էր քվեարկել անձնական մոբայլ սարքերով կամ 110 ընտրական տեղամասերում տեղադրված սարքերով։
Ընտրությունները տևել են յոթ ժամ, ներառյալ՝ քվեների հաշվարկի փուլը, և արդյունքները հրապարակվել են միանգամից։ Միջին մասնակցությունը կազմել է 36% (14 932 մարդ)։
«Polys համակարգի առավելությունն է բլոկչեյն տեխնոլոգիայի հիման վրա աշխատանքը, որը բացառում է քվեներ ավելացնելը և արդյունքների կեղծումը։ Բացի այդ, ընտրողների քվեները կրիպտոգրաֆիայի օգնությամբ  գաղտնագրվում են այնպես, որ ոչ ոք՝ լինի դա չարագործը թե քվեարկության կազմակերպիչը, չի կարող իմանալ, ով և որ թեկնածուի օգտին է քվեարկել»,- նշել է Polys նախագծի ղեկավար Ռոման Ալյոշկինը։
«Polys-ի շնորհիվ մենք միաժամանակ քվեարկություններ ենք անցկացրել ավելի քան 45 ընտրատարածքներում։ Էկեկտրոնային քվեարկության կիրառումը նշանակալի չափով մեծացրել է երիտասարդների հետաքրքրությունը նախագծի նկատմամբ,- պատմել է Սարատովի մարզի երիտասարդական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Վիկտորյա Բելիկովան։- Բացի պատգամավորների ընտրություններից, մենք անցկացրել ենք հանրաքվե, որի ընթացքում հարցում ենք անցկացրել ընտրողների շրջանում՝ արժե՞ արդյոք ապագայում անցկացնել էլեկտրոնային քվեարկություններ տարբեր մակարդակների ընտրությունների համար, և ստացել ենք 83% «կողմ»»։
Polys-ը բլոկչեյն տեխնոլոգիայի վրա հիմնված առցանց-քվեարկությունների համակարգ է, որը «Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ի բիզնես-ինկուբատորի նախագծերից մեկն է։ Համակարգը թույլ է տալիս անցկացնել ցանկացած մասշտաբի արդար և թափանցիկ ընտրություններ։ Բլոկչեյն տեխնոլոգիան ապահովում է քվեների բաշխված մշակումը և կանխարգելում կոտրելու հնարավորությունը, քանի որ քվեարկությանը վերաբերող տեղեկատվությունը, ներառյալ՝ արդյունքները, պահպանվում են ոչ թե մեկ խոցելի սերվերում, այլ ցանցի բոլոր մասնակիցների սարքերում։  Գործընթացի որևէ խախտման դեպքում դրա մասին տեղեկատվությունը հայտնի կդառնա քվեարկության բոլոր մասնակիցներին։

В России прошли крупнейшие в мире выборы на блокчейне
В среду, 12 декабря, состоялись выборы депутатов Молодёжного парламента при Саратовской областной думе, в ходе которых использовалась система онлайн-голосований Polys. Платформа, основанная на технологии блокчейн и прозрачных криптоалгоритмах, является одним из проектов бизнес-инкубатора «Лаборатории Касперского».
Всего в выборах приняли участие более 40 тысяч избирателей, что сделало их крупнейшими в истории онлайн-голосований с применением технологии блокчейн. Проголосовать посредством системы Polys можно было на личных мобильных гаджетах или устройствах, установленных на 110 избирательных участках.
Выборы продлились семь часов, включая этап подсчёта голосов, и результаты были оглашены сразу. Средняя явка составила 36% (14 932 человек).
«Преимущество системы Polys заключается в том, что она работает на технологии блокчейн, которая исключает возможность накрутки голосов и фальсификации результатов. Помимо этого, голоса избирателей шифруются при помощи криптографии таким образом, что никто – будь то злоумышленник или организатор голосования – не может узнать, кто и за кого из кандидатов голосовал», – отметил руководитель проекта Polys Роман Алёшкин.
«Благодаря Polys мы одновременно провели голосования более чем в 45 избирательных округах. Использование электронного голосования значительно повысило интерес молодёжи к участию в проекте, – рассказала Виктория Беликова, председатель молодёжной избирательной комиссии Саратовской области. – Кроме выборов депутатов, мы провели референдум, где опросили избирателей, стоит ли в будущем проводить электронные голосования для выборов различного уровня и получили 83% “за“».
Polys — это система онлайн-голосований на базе технологии блокчейн, один из проектов бизнес-инкубатора «Лаборатории Касперского». Система позволяет проводить честные и прозрачные выборы любого масштаба. Технология блокчейн обеспечивает распределённую обработку голосов и предотвращает возможность взлома, поскольку информация, касающаяся голосования, включая результаты, хранится не на одном уязвимом сервере, а на девайсах всех участников сети. В случае каких-либо нарушений в процессе, информация об этом станет известна всем участникам голосования.