Յարութ Սասունեան. Թրքական Տարօրինակ Լուրեր՝ Տօնական Օրերուն Ընթերցողները Զուարճացնելու Համար
Այս տարուան ընթացքին հաւաքած եմ արտառոց պատգամներու կամ կանոններու տարբեր օրինակներ, զորս կը պարտադրուին թրքական հասարակութեան։  Բնականաբար, միլիոնաւոր ազատամիտ եւ քաղաքակիրթ թուրքեր դժգոհ են այս ժամանակավրէպ կանոններէն, սակայն, քանի դեռ Էրտողան իշխանութեան ղեկին է, նման խիստ միջոցները պիտի շարունակուին պարտադրուիլ բոլոր թուրք քաղաքացիներուն...: Ահա քանի մը օրինակ անոնցմէ.
- «Ալ Մոնիթոր»ի թղթակից Փինար Թրեմպլէյ հաղորդած է, որ «Տիյանէթ»ը՝ Թուրքիոյ կրօնական հարցերով վարչութեան կայքը, յայտարարած է, որ «հիմք ընդունելով Մուհամետ մարգարէի յայտնի խօսքերը՝ մահմետականներուն խորհուրդ կը տրուի ուտել եւ խմել աջ ձեռքով եւ նոյնը սորվեցնել իրենց զաւակներուն, քանի որ «սատանան կ՛ուտէ ձախ ձեռքով»: Իսկ ի՞նչ ընեն անոնք, որոնք ձախլիկ են կամ աջ ձեռք չունին, կը հետաքրքրուին թրքական հասարակութեան բազմաթիւ անդամներ։
- Իսլամական հանրաճանաչ իմամ Իհսան Սենոկըք այս տարուան Փետրուարին ազատ արձակուած է «Տիյանէթ»էն, իր վիճայարոյց յայտարարութենէն ետք այն մասին, որ տաբատ հագնող կիներ մեղաւոր են եւ դժոխք պիտի երթան։ Սենոկըք նաեւ յայտարարած է, որ տղամարդը պէտք չէ համբուրէ իր երիտասարդ զոքանչը, քանի որ այդ մէկը կրնայ յանգեցնել գայթակղութեան…
- Թուրքիոյ մէջ, «Ինճիրլիք» օդակայանային խարիսխի դրացնութեամբ ապրող Մահմուտ Աքար ըսած է «Սփութնիք» լրատուական միջոցին, որ խարիսխի մէջ տեղակայուած ամերիկացի զինուորները կը գնեն թուրք մանուկներ եւ զանոնք հետագային կը փոխադրեն Միացեալ Նահանգներ՝ զանոնք կրօնափոխ ընելու եւ քրիստոնեայ դարձնելու համար։
- Սթամպուլի համալսարանի թուրք դասախօս Եաւուզ Օրնէք Յունուար 6ին թրքական հեռատեսիլային կայանէն յայտարարած է, որ Նոյ, ջրհեղեղէն առաջ, բջջային հեռաձայնով կապ հաստատած է իր մանչ զաւակին հետ։ Օրնէք նաեւ յայտարարած է, որ Նոյ իր տապանը կառուցած է պողպատէ կտորներով, ապա զայն աշխատցուցած է միջուկային ուժանիւթով…: «Ես գիտնական եմ եւ կը խօսիմ գիտական տեսանկիւնէ», պնդած է տգէտ Օրնէք։
- Թուրքիոյ կրօնական հարցերով վարչութիւնը յայտարարած է, որ աղջիկները՝ ինը տարեկանին, իսկ տղաները 12 տարեկանին կրնան ամուսնանալ…
- «Տիյանէթ» նաեւ արձակած է քանի մը «ֆաթուա»ներ (կրօնական հրովարտակներ), յայտարարելով, որ «bitcoinները անընդունելի են այս պահուն»։ Երկրորդին մէջ, թէ՝ տղամարդոց մազերը սեւ ներկելը պատշաճ չէ՝ ըստ իսլամութեան: Երրորդ մը արգիլած է վիճակախաղի տոմսեր ձեռք բերել կամ աշխատիլ հոն, ուր ոգելից ըմպելի կը վաճառուի։ Չորրորդը արգիլած է լսել «անբարոյ երաժշտութիւն»։ Սակայն ամէնէն վիճայարոյց «ֆաթուա»ն այն էր, որ տղամարդը կրնայ ամուսնալուծուիլ կնոջ հետ հեռաձայնով, ելեկտրոնային յղումով, թեքսթային հաղորդագրութեամբ կամ նամակով։ Ամուսնալուծութիւնը յայտարարելու նման միջոց օգտագործելը նոյնն բանն է, ինչ որ կնոջ երեսին ըսելը։ Միակ բանը՝ կինը պէտք է համոզուած ըլլայ, որ թեքսթային հաղորդագրութիւնը կամ ելեկտրոնային յղումը ուղարկուած է իր ամուսնոյն կողմէ:
- «Նիւզուիք» հանդէսը մեջբերած է թուրք իսլամ քարոզիչ մը, որ յայտարարած էր Fatih Medreseleri կրօնական հեռատեսիլային ալիքով, թէ առանց մօրուքի տղամարդիկ «չեն կրնար տարբերիլ կիներէն» եւ կրնան ուրիշ տղամարդոց կողմէ «անպարկեշտ միտքեր» յառաջացնել։ «Տղամարդիկ պէտք է մօրուք աճեցնեն։ Մօրուքը մարդու մարմնի երկու մասերէն մէկն է, որով տղամարդը կը տարբերի կնոջմէ», յայտարարած է Մուրատ Պաեարալ։ «Եթէ հեռուն երկար մազերով մարդ տեսնէք, կրնաք մտածել, որ ան կին է, եթէ մօրուք չունի, որովհետեւ այսօր կիներ եւ տղամարդիկ միանման կը հագնին: Աստուած չընէ…: Դուք կրնաք անպարկեշտ միտքեր ունենալ, բացատրած է ան՝ արտայայտելով այն վախը, որ տղամարդիկ կրնան նոյն սեռի մարդոց նայիլ սեռական հետաքրքրութեամբ:
- Ինչպէս նշած էի իմ նախորդ յօդուածներէն մէկուն մէջ, Թուրքիոյ նախկին փոխ վարչապետ Պիւլէնթ Արինճ յայտարարած է, որ «կիներ պէտք չէ բարձրաձայն խնդան հասարակութեան մէջ»:
Ըստ «Նիւզուիք»ի, վերոյիշեալ ուղերձները ցոյց կու տան, որ նախագահ Էրտողան կը փորձէ Թուրքիան առաջնորդել «կրօնական ուղիով՝ իսլամական ազգայնականութեան նոր տարբերակով։ 1923 թուականին, ժամանակակից Թուրքիոյ հիմնադրումէն ի վեր, «աշխարհիկութիւն» բառը ամրագրուած է Թուրքիոյ սահմանադրութեան մէջ: Սակայն Էրտողան հետզհետէ կը յորդորէ, որ կրօնը հասարակական կեանքի մաս դառնայ: Եղափոխութեան դասերը անցեալ տարի ջնջուած են հանրային դպրոցներու ուսումնական ծրագիրներէն, իսկ կառավարութիւնը թոյլատրած է, որ դպրոցներու մէջ աղջիկները գլուխնին ծածկեն, բան մը, որ անցեալին արգիլուած էր»:
«Նիւզուիք»ի թղթակից Քրիսթինա Մազա եզրակացուցած է. «Այսօր Թուրքիոյ ղեկավարութիւնը կանգնած է որոշում կայացնելու շատ բարդ խնդիրի առջեւ՝ թէ միաժամանակ ինչպէ՞ս կառավարել իր հասարակութեան կրօնական եւ աշխարհիկ երեւոյթները։ «Մահմետական  աշխարհին  մէջ  հաւատացեալները  վերահաստատուած  են  շարք մը տարամէտ հոսանքներով։ Սա անխուսափելիօրէն խթանած է մահմետականներու զանգուածները Թուրքիոյ մէջ», ըսած է աշխարհաքաղաքագէտ Ճորճ Ֆրիտմըն՝ Real Clear Worldի համար գրուած ապրիլեան խմբագրականին մէջ։ «Աշխարհիկ, եւրոպական մշակոյթը, որ կը գերակշռէր երկրին մէջ, կը հակադրուի կրօնական հզօր պահանջներուն։ Քաղաքական եւ ընկերային հիմնական հարցը այն է, թէ ինչպէ՞ս ստեղծել միասնական պետութիւն՝ կառուցուած երկու տարբեր մշակոյթներու վրայ»:
Յոյսով ենք, որ նախագահ Էրտողան եւ անոր յետամնաց իմամները 2019ին տարօրինակ նոր հրովարտակներ կ՛արձակեն՝ Թուրքիան վերադարձնելով Քարէ դար…

Harut Sassounian.Bizarre Turkish News: For the Amusement Of Readers During the Holiday Season
Throughout this past year, I have collected several examples of eccentric reports or rules imposed on Turkish society. Naturally, millions of liberal and civilized Turks are unhappy with these behind the times regulations, but as long as Pres. Erdogan is in power, such draconian measures will continue to be imposed on all Turkish citizens! Here are some examples:
-- Pinar Tremblay of Al-Monitor reported that Turkey’s Diyanet, the Religious Affairs Directorate’s website, announced on February 3, 2018 that “based on the well-known words of the Prophet Muhammad, Muslims are advised to eat and drink with the right hand and to teach their children to do the same because the ‘devil eats with the left hand.’” How about those who are left-handed or don’t have a right arm, wondered many members of the Turkish public?
-- Ihsan Senocak, a well-known Islamic Imam, resigned from the Diyanet in February after his controversial announcement that women who wear pants are sinners destined for hell! Senocak had also announced that a man should not kiss the hand of his young mother-in-law because it could lead to temptation!
-- Mahmut Acar, a local resident of nearby Incirlik Air Base in Turkey told Sputnik News that US soldiers stationed there are buying Turkish children and then taking them to the United States to convert them to Christianity.
-- Yavuz Ornek, a Turkish lecturer at Istanbul University, stated on Turkish television on January 6 that Noah communicated with his son via a cell phone before the flood. Ornek also claimed that Noah built his ark with steel plates and it ran on nuclear energy! “I am a scientist, I speak for science,” the ignorant Ornek insisted.
-- The Turkish Directorate of Religious Affairs announced that girls as young as nine years old and boys at the age of 12 can get married!
-- The Diyanet also issued several fatwas (religious edicts) announcing that “Bitcoins are inappropriate at this time.” A second one stated that dyeing men’s hair black is inappropriate according to Islam. A third one forbade the purchase of lottery tickets or working at a place where alcohol is sold. A fourth one banned listening to “immoral music.” But the most controversial fatwa was the one announcing that a man can divorce his wife via a telephone call, email, text message or letter. Such means of declaring divorce is supposed to be as good as saying it to the spouse’s face. The only thing the wife has to make sure is that the text message or email is from her husband!
-- Newsweek quoted a Turkish Islamic preacher announcing on the religious television station Fatih Medreseleri that men without beards “cannot be distinguished from women” and can provoke “indecent thoughts” by other men. “Men should grow beards. [Beards are] one of the two body parts that separate men from women,” Murat Bayaral stated. “If you see a man with long hair from afar, you may think he is a woman if he does not have a beard, because nowadays, women and men dress similarly. God forbid! You could be possessed by indecent thoughts,” he explained, expressing the fear that men might look at members of the same sex with sexual interest.
-- As I reported in an earlier article, former Turkish Deputy Prime Minister Bulent Arinc had announced that “women should not laugh out loud in public!”
According to Newsweek, the foregoing reports indicate that Pres. Erdogan is trying to take Turkey “down an increasingly religious path with a new version of Islamic nationalism. Since the founding of modern Turkey in 1923, the word ‘secularism’ was enshrined in Turkey’s constitution. But Erdogan has increasingly recommended that religion become a part of public life. Over the past year, classes on evolution have been removed from public school curricula, and the government permitted girls to wear headscarves in school, something that was prohibited in the past.”
Newsweek’s reporter Cristina Maza concluded: “Today, Turkey’s leadership faces the daunting task of determining how to govern the more religious and the secular aspects of its society simultaneously. ‘The religious in the Muslim world have reasserted themselves in a number of divergent streams. This has inevitably energized the Muslim masses in Turkey,’ geopolitical forecaster George Friedman wrote in an April op-ed for Real Clear World. ‘The secular, European culture that had dominated the country is confronting the increasingly powerful claims of the religious. The fundamental political and social question is how to create a single polity built around two divergent cultures.’”
We hope Pres. Erdogan and his old-fashioned Imams issue more bizarre edicts in 2019 returning Turkey to the Stone Age!