ԵՄ ու IDeA համատեղ ծրագրով Տավուշում ստեղծվել է 31 կայուն աշխատատեղ
Եվրոպական միության և «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի համատեղ ջանքերով Տավուշի մարզի բնակիչների համար ստեղծվել է 31 կայուն աշխատատեղ։
Եվրամիության ու ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարության կողմից համաֆինանսավորվող «Դիլիջանի և հարակից համայնքների զարգացման նախաձեռնություն» ծրագրի շրջանակում IDeA հիմնադրամը 2018 թ․ հուլիսին հայտարարել էր փոքր դրամաշնորհների մրցույթ՝ զբոսաշրջության, հյուրընկալության, արվեստի ու արհեստի ոլորտներում աշխատող անհատների ու ձեռնարկությունների համար:
«Դիլիջանի և հարակից համայնքների զարգացման նախաձեռնություն» ծրագրի ղեկավար Տաթևիկ Սարգսյանի փոխանցմամբ, դրամաշնորհ է տրամադրվել Դիլիջան, Հովք, Աղավնավանք, Խաչարձան, Գոշ, Հաղարծին, Թեղուտ համայնքների 8 փոքր և միջին ձեռնարկությունների, որոնք հանձնառություն են ստանձնել այս համայնքների բնակիչների համար աշխատատեղեր ստեղծել:
«Նախապատվությունը տրվել է այն ՓՄՁ-ներին, որոնք առաջարկել են միևնույն հաստիքի համար ավելի բարձր աշխատավարձ և առավել բարենպաստ պայմաններ, ինչպես նաև պատրաստակամություն են հայտնել աշխատանքի ընդունել  նույն ծրագրի շրջանակում կազմակերպված դասընթացների խոստումնալից մասնակիցներին»,- ասել է Տաթևիկ Սարգսյանը։ Նրա խոսքով, ծրագրի նպատակներից է խթանել Տավուշի մարզի և հատկապես Դիլիջան համայնքի տնտեսական զարգացումը և որպես արդյունք՝ նվազեցնել մարզում արտագաղթի տեմպերը:
Մասնագիտությամբ տնտեսագետ Ալեքսան Ներսիսյանը, ով բնակվում է Տավուշի մարզի Աղավնավանք գյուղում, այս ծրագրի շահառուներից է։ Տեղեկանալով ծրագրի շրջանակում ստեղծված հնարավորությունների մասին՝ նա գրանցվել է հյուրատնային բիզնեսի կառավարման, մարքեթինգի և անգլերենի դասընթացներին։ Ավելի ուշ Ալեքսանը հայտ է ներկայացրել նաև փոքր դրամաշնորհի համար, որի օգնությամբ վերանորոգել է Աղավնավանքում իր հիմնած ավանդական հյուրընկալության կենտրոնի տանիքը, կատարել շենքի ներքին հարդարման աշխատանքներ, նորոգել սանհանգույցը, կենտրոնի համար գնել կահույք ու տեխնիկա։
«Աղավնավանքում հյուրընկալության կենտրոն հիմնելու գաղափար վաղուց ունեի։ Մեր ընտանիքը գյուղում շինություն ուներ, որի վերանորոգման ծախսերը հոգալու համար մեկնում էի Մոսկվա՝ աշխատելու։ Բայց անցած ամառ մնացի գյուղում ու գրանցվեցի դասընթացներին, իսկ ավելի ուշ՝ դիմեցի ենթադրամաշնորհի։ Ես ոչ միայն նոր գիտելիքներ ստացա, այլև բացեցի կենտրոն, որտեղ հյուրերը կարող են ծանոթանալ Աղավնավանքի ավանդական հյուրընկալությանը»,- նշել է Ալեքսանը։ Կենտրոնի բացումից հետո Ալեքսանն աշխատանքի է ընդունել երկու տեղացիների։ Եթե կենտրոնը հաջողությամբ աշխատի ու ընդլայնվի, երիտասարդ ձեռներեցը հույս ունի ավելացնել աշխատատեղերի թիվը։
Դիլիջանի բնակիչ Արտակ Բոջիկյանը ծրագրի դրամաշնորհով ընդլայնել է քաղաքում իր հիմնած քարերի մշակման արտադրամասը, աշխատանքի ընդունել տեղացի մասնագետների ու ձեռք բերել արտադրամասի համար անհրաժեշտ նոր սարքավորումներ ու կահույք։
«Նախկինում արտադրամասում աշխատում էր 8 մասնագետ, իսկ դրամաշնորհի օգնությամբ կարողացա աշխատանքի ընդունել ևս չորս տեղացու»,- պատմել է նա։ Ձեռներեցը վստահ է, որ Դիլիջան այցելող զբոսաշրջիկների թվի ավելացումը խոստումնալից է նաև իր արտադրամասի համար, քանի որ բնական քարերից պատրաստված հուշանվերները  պահանջարկ են վայելում Դիլիջան այցելող հյուրերի շրջանում։

31 permanent jobs created in Tavush region within EU and IDeA joint project
The European Union and “Initiatives for Development of Armenia (IDeA)” Foundation joined efforts to create 31 permanent jobs in Tavush region of Armenia.
Within “Dilijan and Adjacent Communities Development Initiative” project, co-funded by European Union and Ministry of Territorial Administration and Development, IDeA foundation announced a small grants competition for individuals and companies working in tourism, hospitality, art and crafts sectors in July 2018.
According to “Dilijan and Adjacent Communities Development Initiative” project manager Tatevik Sargsyan, 8 small and medium enterprises (SMEs) in Dilijan, Hovk, Aghavnavank, Khachardzan, Gosh, Haghartsin and Teghut communities received the subgrants. The subgrantees undertook the commitment to create jobs for the residents of the communities.
“Preference was given to those SMEs that offer higher salary and more beneficial conditions for the same position and ensure employment of the promising participants of the trainings organised within the same project”, said Tatevik Sargsyan. According to her, one of the goals of the project is to promote economic growth in Tavush region and especially Dilijan community, thus slowing down migration rates in the region.
An economist by profession, Aleksan Nersisyan lives in Aghavnavank village of Tavush marz. He took part in the trainings and subgrants competition within “Dilijan and Adjacent Communities Development Initiative” project. Owing to the subgrant, he repaired the roof of the traditional hospitality centre established by him in Aghavnavank, renovated the interior of the building and bathroom and purchased necessary furniture and equipment for the centre.
“I’ve long had the idea of establishing a traditional hospitality centre in Aghavnavank but didn’t have enough funds for it. Our family had a small building in the village and to cover the renovation costs I used to fly to Moscow for work. But last year I stayed in the village and registered for hospitality business management, English and marketing trainings and later I applied for the subgrant. Not only did I get new knowledge about hospitality management but also opened the centre where guests can learn about traditional hospitality of Aghavnavank”, says Aleksan. After the opening of the centre, Aleksan employed 2 locals at Aghavnatun center. If his business proves successful and expands, the young entrepreneur hopes to increase the number of employees.
Dilijan resident Artak Bojikyan has expanded his semi-precious gemstones factory in Dilijan owing to the grant. He has also employed local specialists and obtained new equipment and furniture needed for the factory.
“We had 8 workers before but owing to the subgrant, we now have 12 employees”, he notes. The entrepreneur is sure that Dilijan tourist inflow increase is also promising for their products as the souvenirs made of natural gemstones are always of interest to the city’s foreign guests.