ԵՄ ու IDeA համատեղ ծրագրով Տավուշում ստեղծվել է 31 կայուն աշխատատեղ
Եվրոպական միության և «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի համատեղ ջանքերով Տավուշի մարզի բնակիչների համար ստեղծվել է 31 կայուն աշխատատեղ։
Եվրամիության ու ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարության կողմից համաֆինանսավորվող «Դիլիջանի և հարակից համայնքների զարգացման նախաձեռնություն» ծրագրի շրջանակում IDeA հիմնադրամը 2018 թ․ հուլիսին հայտարարել էր փոքր դրամաշնորհների մրցույթ՝ զբոսաշրջության, հյուրընկալության, արվեստի ու արհեստի ոլորտներում աշխատող անհատների ու ձեռնարկությունների համար:
«Դիլիջանի և հարակից համայնքների զարգացման նախաձեռնություն» ծրագրի ղեկավար Տաթևիկ Սարգսյանի փոխանցմամբ, դրամաշնորհ է տրամադրվել Դիլիջան, Հովք, Աղավնավանք, Խաչարձան, Գոշ, Հաղարծին, Թեղուտ համայնքների 8 փոքր և միջին ձեռնարկությունների, որոնք հանձնառություն են ստանձնել այս համայնքների բնակիչների համար աշխատատեղեր ստեղծել:
«Նախապատվությունը տրվել է այն ՓՄՁ-ներին, որոնք առաջարկել են միևնույն հաստիքի համար ավելի բարձր աշխատավարձ և առավել բարենպաստ պայմաններ, ինչպես նաև պատրաստակամություն են հայտնել աշխատանքի ընդունել  նույն ծրագրի շրջանակում կազմակերպված դասընթացների խոստումնալից մասնակիցներին»,- ասել է Տաթևիկ Սարգսյանը։ Նրա խոսքով, ծրագրի նպատակներից է խթանել Տավուշի մարզի և հատկապես Դիլիջան համայնքի տնտեսական զարգացումը և որպես արդյունք՝ նվազեցնել մարզում արտագաղթի տեմպերը:
Մասնագիտությամբ տնտեսագետ Ալեքսան Ներսիսյանը, ով բնակվում է Տավուշի մարզի Աղավնավանք գյուղում, այս ծրագրի շահառուներից է։ Տեղեկանալով ծրագրի շրջանակում ստեղծված հնարավորությունների մասին՝ նա գրանցվել է հյուրատնային բիզնեսի կառավարման, մարքեթինգի և անգլերենի դասընթացներին։ Ավելի ուշ Ալեքսանը հայտ է ներկայացրել նաև փոքր դրամաշնորհի համար, որի օգնությամբ վերանորոգել է Աղավնավանքում իր հիմնած ավանդական հյուրընկալության կենտրոնի տանիքը, կատարել շենքի ներքին հարդարման աշխատանքներ, նորոգել սանհանգույցը, կենտրոնի համար գնել կահույք ու տեխնիկա։
«Աղավնավանքում հյուրընկալության կենտրոն հիմնելու գաղափար վաղուց ունեի։ Մեր ընտանիքը գյուղում շինություն ուներ, որի վերանորոգման ծախսերը հոգալու համար մեկնում էի Մոսկվա՝ աշխատելու։ Բայց անցած ամառ մնացի գյուղում ու գրանցվեցի դասընթացներին, իսկ ավելի ուշ՝ դիմեցի ենթադրամաշնորհի։ Ես ոչ միայն նոր գիտելիքներ ստացա, այլև բացեցի կենտրոն, որտեղ հյուրերը կարող են ծանոթանալ Աղավնավանքի ավանդական հյուրընկալությանը»,- նշել է Ալեքսանը։ Կենտրոնի բացումից հետո Ալեքսանն աշխատանքի է ընդունել երկու տեղացիների։ Եթե կենտրոնը հաջողությամբ աշխատի ու ընդլայնվի, երիտասարդ ձեռներեցը հույս ունի ավելացնել աշխատատեղերի թիվը։
Դիլիջանի բնակիչ Արտակ Բոջիկյանը ծրագրի դրամաշնորհով ընդլայնել է քաղաքում իր հիմնած քարերի մշակման արտադրամասը, աշխատանքի ընդունել տեղացի մասնագետների ու ձեռք բերել արտադրամասի համար անհրաժեշտ նոր սարքավորումներ ու կահույք։
«Նախկինում արտադրամասում աշխատում էր 8 մասնագետ, իսկ դրամաշնորհի օգնությամբ կարողացա աշխատանքի ընդունել ևս չորս տեղացու»,- պատմել է նա։ Ձեռներեցը վստահ է, որ Դիլիջան այցելող զբոսաշրջիկների թվի ավելացումը խոստումնալից է նաև իր արտադրամասի համար, քանի որ բնական քարերից պատրաստված հուշանվերները  պահանջարկ են վայելում Դիլիջան այցելող հյուրերի շրջանում։

В Тавушской области в рамках совместного проекта ЕС и IDeA создано 31 постоянное рабочее место
Европейский Союз и фонд IDeA («Инициативы развития Армении») объединили усилия для создания 31 постоянного рабочего места в Тавушской области Армении.
В рамках проекта «Инициатива развития Дилижана и прилегающих общин», совместно финансируемого Евросоюзом и министерством территориального управления и развития Армении, в июле 2018 года фонд IDeA объявил конкурс малых грантов для частных лиц и компаний, работающих в сфере туризма, гостеприимства, искусства и ремесел.
По словам  руководителя проекта  «Инициатива развития Дилижана и прилегающих общин» Татевик Саргсян, гранты получили 8 малых и средних предприятий в городе Дилижане и селениях Овк, Агавнаванк, Хачардзан, Гош, Агарцин и Техут. Получатели субгрантов приняли обязательство создать дополнительные рабочие места для жителей общин.
«Предпочтение отдавалось тем предприятиям, которые предлагают более высокую зарплату и более выгодные условия и обеспечивают трудоустройство наиболее перспективных участников тренингов, организованных в рамках одного и того же проекта», – пояснила Татевик Саргсян. По словам Татевик, одной из целей инициативы является содействие устойчивому экономическому росту в Тавушской области и особенно в Дилижане, что способствует замедлению темпов миграции в регионе.
Алексан Нерсисян, экономист по профессии, живет в деревне Агавнаванк Тавушской области. Он участвовал в тренингах и конкурсе субгрантов в рамках проекта «Инициатива развития Дилижана и прилегающих общин». Благодаря субгранту он смог отремонтировать крышу открытого им в Агавнаванке центра традиционного гостеприимства, провел внутреннюю отделку здания и ванной комнаты, а также приобрел необходимую мебель и оборудование.
«У меня давно была идея создания центра традиционного гостеприимства в Агавнаванке, но средств на это не хватало. У нашей семьи было небольшое здание в деревне, и чтобы покрыть расходы на его восстановление, я летал на работу в Москву. Но в прошлом году я остался в деревне и записался на курсы менеджмента в гостиничном бизнесе, английского языка и маркетинга, а затем подал заявку на субгрант. Я не только получил новые знания об управлении в сфере гостеприимства, но и открыл центр, где гости могут узнать о традиционном гостеприимстве Агавнаванка», – рассказывает Алексан. После открытия центра «Агавнатун» работу получили два местных жителя. Если его бизнес будет идти успешно и расширяться, молодой предприниматель собирается увеличить количество сотрудников.
Благодаря гранту житель Дилижана Артак Божикян расширил свою фабрику полудрагоценных камней в Дилижане. Он также нанял местных специалистов и приобрел новое оборудование и мебель, необходимую на предприятии.
«Раньше у нас было 8 работников, но благодаря субгранту сейчас их стало 12», – отмечает он. Предприниматель уверен, что увеличение туристического потока в Дилижане также отразится на его производстве: сувениры из природных самоцветов традиционно пользуются спросом у иностранных гостей города.