Տասնամյակների ընդմիջումից հետո Հայաստանում հնչել է Մալերի 9-րդ սիմֆոնիան
Մի քանի տասնամյակ ընդմիջումից հետո Հայաստանում կատարվեց ավստրիացի մեծ կոմպոզիտոր Գուստավ Մալերի 9-րդ սիմֆոնիան։ Այդ բացառիկ հնարավորությունը երաժշտասերների համար ընձեռել էր Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը՝ դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ. Մալերի վերջին՝ 9-րդ սիմֆոնիան ստեղծումից 110 տարի անց թևածեց «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում։ Լեփ-լեցուն համերգասրահը վկայությունն էր այն բանի, որ սիմֆոնիան սպասված էր, և ավելի քան 80 րոպե հանդիսատեսը ընկղմվել ու վայելում էր մալերյան երաժշտությունն ու փիլիսոփայությունը։
Մեծակտավ իններորդ սիմֆոնիան դարձավ Գուստավ Մալերի հրաժեշտի ստեղծագործությունը։ Սիմֆոնիայի չորս մասերից յուրաքանչյուրը հրաժեշտի առանձին խոսք է կյանքին, սիրո գեղեցիկ պահերին, առողջությանը, ամենահասարակ ուրախություններին, նաև՝ դժվարություններին ու դժբախտություններին։ Իսկ ողբերգական իրադարձությունները կոմպոզիտորի կյանքի վերջին տարիներին քիչ չէին՝ հնգամյա դստեր մահը, իր անբուժելի հիվանդության մասին լուրը, ընտանիքի ապագայի վերաբերյալ մտորումները։ Այս ամենը դրոշմված են հեղինակի 9-րդ սիմֆոնիայում։ Այս հզոր երաժշտության մեջ միաժամանակ արտահայտված են ամենահակասական զգացումները։
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը նկատում է, որ Մալերն այն կոմպոզիտորն է, որ ստեղծել է սիմֆոնիկ նվագախմբի նոր հնչողություն։ «Շատ լավ իմանալով նվագախումբը, փայլուն աշխատանք տանելով նվագախմբի հետ՝ Մալերն իր արվեստով փոխել է թե՜ դիրիժորի մտածելակերպը, թե՜ դիրիժորի դերը ստեղծագործությունը կատարելիս (այն դերը, որ ունի դիրիժորը Մալերի սիմֆոնիաներում, ուրիշ այլ հեղինակի մոտ չեք կարող հանդիպել)։ 9-րդ սիմֆոնիայի մասին Բերնստայնը և այլ դիրիժորներ ասել են, որ ամեն անգամ բացելով Մալերի 9-րդ սիմֆոնիայի պարտիտուրը՝ այն տպավորությունն է, թե նախկինում երբեք չեն բացել այն և երբեք չեն կատարել։ Այսինքն՝ այնպիսի բարդ սիմֆոնիզմ է պարզ մոդուլների մեջ ներկայացված, որ ամեն անգամ անդրադառնալիս զգում ես այս ստեղծագործության նոր երանգները»,- ասում է Սերգեյ Սմբատյանը՝ ավելացնելով, որ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը շարունակելու է անդրադառնալ Մալերի արվեստին՝ մալերյան նորանոր ստեղծագործություններ ներկայացնելով երաժշտասերներին։ Տեղեկացնենք, որ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբն արդեն իսկ կատարել էր Մալերի 1-ին, 5-րդ, 6-րդ սիմֆոնիաները։

Mahler's 9th Symphony was performed in Armenia after several decades of break
Austrian great composer Gustav Mahler's 9th Symphony was performed in Armenia after a break of several decades. This exclusive opportunity was provided by the Armenian State Symphony Orchestra led by conductor Sergey Smbatyan. Mahler's last 9th Symphony sounded in Aram Khachaturian Concert Hall 110 years after the creation of the masterpiece. The chock full concert hall was a testimony to the fact that the symphony was anticipated. For more than 80 minutes the audience was immersed in Mahler's music and his philosophy.
The large-scale symphony turned out to be the farewell work of Gustav Mahler. Each of the four movements of the symphony is a farewell to life, beautiful moments of love, health, joy, difficulties and misfortunes. Тhe tragic events that took place during the last years of the composer's life were just mournful: the death of his five-year-old daughter, news about his incurable disease and constant worries about his family's future. These lamentable things are expressed in Mahler’s 9th Symphony. In this powerful music, the most contradicting emotions are expressed simultaneously.
Artistic Director and Principal Conductor of the Armenian State Symphony Orchestra Sergey Smbatyan notes that Mahler has created a new sound of a symphony orchestra. "Mahler knew the orchestra well and he worked brilliantly with the orchestra. Through his art Mahler has changed the mind-set of a conductor and his role in performing compositions. Bernstein and other conductors said that every time they opened the score of Mahler's 9th, they got the impression that the symphony was never opened and never performed before. In other words, it is a complicated symphony in simple modules that every time make you find new shades in this work," says Sergey Smbatyan, adding that the Armenian State Symphony Orchestra will continue to refer to Mahler's art and present new musical compositions to music lovers.
It should be noted that the Armenian State Symphony Orchestra has already performed Mahler's 1st, 5th and 6th Symphonies.